Nedávno som tu písal o Mŕtvom mori, ktoré leží na najnižšie položenom mieste sveta – 400 m pod hladinou mora – medzi Svätou zemou (Izrael, Palestína) a Jordánskom. A práve nad Mŕtvym morom sa na vysokej skale týči pevnosť, kde sa odohral príbeh, ktorý je dodnes silným a hrdinským odkazom pre všetkých Židov. Dodnes tu židovskí vojaci skladajú prísahy, že budú ochraňovať židovský národ a jeho štát Izrael. Pevnosť sa volá Masada a toto je je príbeh:

Nedobitná Masada nad Mŕtvym morom. Wikipedia/ Andrew Shiva

Veľký príbeh Masady sa odohral pred zhruba 2000 rokmi – v 1. storočí – krátko po Ježišovi Kristovi, ktorý v tomto regióne žil. Aj zo samotnej Biblie vieme, že týmto končinám v tomto čase vládli mocní Rimania, Rímska ríša. Isto ste počuli napríklad o Pontiusovi Pilátovi, rímskom prefektovi tejto oblasti, ktorý odsúdil Ježiša na smrť.

Stretnúť sa s Rimanmi na Blízkom východe nie je problém. Zanechali tu krásne historické pamiatky, zachovalé mestá i trebárs ten najväčší chrám, aký kedy a kde postavili... Fotografia zo zachovalého rímskeho mesta Jerash v Jordánsku, asi hodina a pol cesty od Mŕtveho mora. 

A taktiež je dobre známe, že vzťahy medzi miestnym židovským obyvateľstvom a Rimanmi boli dosť napäté. Často sa na to poukazuje ako na dôvod, prečo Pontius Pilát odsúdil Ježiša, že chcel byť so židovskými farizejmi/veľkňazmi ako tak za dobre a udržať Ježišovou smrťou pokoj v regióne.

Rebélia proti Rimanom a ako vznikol Múr nárekov

No pokoj v tomto vždy nepokojnom regióne aj tak samozrejme nebol a už pár desaťročí po Ježišovej smrti dochádza v regióne k veľkým nepokojom, k židovskému povstaniu, ktorého cieľom je vyhnať Rimanov z regiónu.

Rimania už mali takýchto pokusov zrejme dosť a tak za trest, ako reakciu na vzburu, zničili Židom to najvzácnejšie a najposvätnejšie, čo mali – Jeruzalemský chrám na Chrámovej hore. Po zničení Rimanmi ostal dodnes z neho stáť len jeho Západný múr, dnes známy aj ako Múr nárekov. Svoj posvätný chrám tam už odvtedy Židia nepostavili a doposiaľ je to ich snom (dnes sú už totiž na Chrámovej hore moslimovia).

Múr nárekov – jediné, čo ostalo stáť z Veľkého chrámu, zničeného Rimanmi

Rimania rebéliu teda potlačili a veľký, židovský chrám zničili. Pár stoviek židovských rebelov sa však ešte rozhodlo ujsť a ukryť so ženami i deťmi v spomínanej pevnosti Masada nad Mŕtvym morom. Rimania ich odmietli nechať len tak a rozhodli sa posledných povstalcov v Masade pobiť – rozdrviť rebéliu do posledného.

Obliehanie a prekvapenie vo vnútri

A tak Masadu na skalnom vrchole obkľúčilo zhruba 10 000 rímskych vojakov, vojenská elita tej doby. V Masade bolo len asi 1000 Židov a z toho ešte veľa žien a detí. Jasná prevaha na strane Rimanov.

Pohľad na jeden z rímskych táborov z Masady

No Masada je na naozaj neľahko dobýjateľnom mieste, na vrchole skaly. Rimania ju najskôr skúsili obliehať s cieľom, že im tam hore dôjdu zásoby a Žida sa vzdajú možno sami.

Hore na Masadu sa dá dnes dostať pešo i modernou lanovkou. Doposiaľ je z hora vidno miesta, kde všade po okolí ležali rímske tábory s tisíckami vojakov. Musel to byť zvláštny pocit pre ľudí vo vnútri, ktorí nemohli cez nepriateľa už nikam ujsť.

Výhľad z Masady na najväčší rímsky tábor

Rimania ale pochopili, že obliehať a čakať pod Masadou bude trvať veľmi, veľmi dlho, keďže Židia mali hore dostatok jedla i vody. Mimochodom, tú vodu tam vodovodným systémom dotiahli a v podstate samotnú Masadu nie tak dávno predtým vybudovali pre svojho židovského spojenca Herodesa samotní Rimanmi.

Dodnes tam nájdete ruiny Herodovho paláca, rímske kúpele i maketu, ktorá vám vysvetlí, ako tam z okolitých hôr bola vodovodnými kanálikmi dopravená voda – je to vážne sila. To, čo Rimania krátko predtým vybudovali, teraz potrebovali dobyť. Museli byť z toho nadšení.

Maketa Herodových palácov na Masade, ako vyzerali v tej dobe, keď mu ich pomohli postaviť práve Rimania.
Pozostatky Herodových palácov na Masade

Keďže Rimania pochopili, že budú na Židov a ich hlad i smäd čakať dole na Judskej púšti veľmi dlho, tak vymysleli iný plán, ako sa do nedobytnej pevnosti dostať. Začali nosiť zeminu a stavať do Masady cestu – doslova vybudovali akoby hrebeň kopca, rampu, ktorá ich priviedla až do pevnosti.

Doposiaľ tu je túto cestu, rampu k dverám pevnosti pekne vidno. Keď už sa blížili k pevnosti, Židia dobre vedeli, že je len otázka času, kedy Rimania do nej čoskoro určite vbehnú a tak sa aj stalo.

Rampa, ktorou sa Rimania dostali do Masady. Dodnes ju je takto vidno.
Rampa, ktorou sa Rimania dostali do Masady

No keď sa Rimania dostali do pevnosti, nečakal ich na ich prekvapenie žiadny boj, ani odpor. Našli len plno mŕtvych tiel. Židia sa v pevnosti pozabíjali navzájom. Muži zabili svoje ženy a deti. Potom sa stretli v jednej miestnosti, kde losovali medzi sebou, kto koho zabije, až kým neostal posledný, ktorý spáchal samovraždu. Tieto hlasovacie lístky, črepiny s menami, kto bude zabíjať, sa tu našli a doposiaľ existujú v múzeách.

Tento zaujímavý, skutočný príbeh bol v 80. rokoch aj sfilmovaný – názov minisérie je Madasa.

Masada je dodnes obrovským, hrdým odkazom pre všetkých Židov, že radšej zomrieť, než sa poddať a žiť vo vlastnej krajine pod vládou niekoho iného. Odkaz, ktorý im pomáhal vytvoriť a udržať aj ich dnešný štát Izrael.

Z pevnosti Masada nad Mŕtvym morom – Izrael

Text & fotografie:

František Fefe Kekely

Sprievodca Jeruzalemom (I.): Prečo sa tu stretávajú až tri náboženstvá a čo majú spoločné?