Pred rokmi mi prvýkrát ponúkali Škótsko ako moju destináciu na sprevádzanie. Moja prvá poznámka bola, že nemám moc rád chlapov v sukni a ani whisky. 😀 No poznal som fotografie krásnej, zelenej škótskej vysočiny, množstva jazier, hradov... a od mala som miloval film Statočné srdce i ďalšie hrdinské a zaujímavé príbehy škótskych dejín. Navyše, počuli ste, že Edinburgh – hlavné mesto Škótska – je pre mnohých tým najkrajším mestom Európy? Bolo dosť dôvodov, povedať áno a tak som sa do Škótska vybral. A bolo ešte krajšie, než som si ho vôbec kedy predstavoval.

Plusy ➕. 🙂 Prečo odporúčam Škótsko navštíviť:

+ Ak by som mal spraviť desiatku najkrajších krajín, ktoré som doposiaľ videl (asi 60 krajín), Škótsko tam bez pochýb nájdete! Pokojne môžem povedať, že ide o jednu z najkrajších krajín Európy.

Krásne, zelené, škótske vysočiny, po ktorých si predstavujeme chlapov v kockovaných sukniach, najvyššie hory celých Britských ostrovov, množstvo jazier, zálivov a útesov nad morom i oceánom. Nie len že ide o doslovne pastvu pre oči, ale napriek tomu, že sme v Európe, môžeme hovoriť pre nás aj o istej exotike. Exotický a v skutku pre-nádherný kút Európy. 🙂

Ešte obzvlášť dávam do pozornosti ostrov Skye na západe krajiny, ktorý bol aj National Geographic vyhlásený za jeden zo štyroch najkrajších ostrovov sveta!

Glenfinnan Monument pri Loch (jazere) Shiel. Tu Eduart Stuart, prezývaný Bonnie Prince, zapichol vlajku a vyzval Škótov k poslednému vojenskému odporu voči Angličanom.
Škótska krajina láka aj filmárov. Práve týmto mostom chodil Harry Potter do Rockfortu. 🙂 

+ Nedotknutú prírodu si tu na mnohých miestach ešte stále viete vychutnávať aj sami. Škótsko je podstatne väčšie než Slovensko, no počtom obyvateľom sme na tom rovnako. Ide teda o krajinu, kde veľa ľudí nie je a tak je to aj s turistami. Samozrejme, nejaké výnimky sa už aj tu nájdu, no stále toho nie je veľa.

Škótska vysočina

+ Ku prírode patrí aj zver. Na vysočine pasúce sa stáda jeleňov alebo, keď už som spomínal tú exotiku pre nás, tulene na pobreží, veľryby, delfíny či jeden z maskotov spomínaného ostrova Skye – fotogenický, nádherný vtáčik puffin, v slovenčine: mníšok, ktorý vyzerá ako nejaký lietavý druh tučniaka. Dá sa zistiť (či už web alebo spýtať sa priamo na mieste), kde a kedy sa tieto exotické zvieratká zvyknú zdržiavať a možno si aj vy z európskej cesty priveziete fotku tuleňa či iného obyvateľa škótskej prírody.

Pre mňa sú veľkým plus zaujímavé dejiny krajiny, po ktorých sa môžete vybrať: Kelti, Vikingovia, hrdinské povstania proti Angličanom, či už na čele s Williamom Wallacom – známy aj vďaka filmu Statočné srdce – či Robert Brucom, ktorý sa nám taktiež ukázal v Statočnom srdci alebo v pomerne novom filme „Outlaw King“ (v preklade ako Kráľ psanec.). A nechcem zabudnúť ani na veľmi zaujímavý, hoci pre ňu tragický, životný príbeh Márie Stuartovej – škótskej panovníčky. A tak ďalej. Škótsko má svoje zaujímavé príbehy a svojich hrdinov.

Môžete sa ísť pozrieť na miesta veľký bitiek, ktoré sa stali námetmi pre spomínané filmy. Stáť priamo na moste, kde sa stretli armády Škótska a Anglicka, a kde sa zrodila legenda Willam Walace. Pozrieť si krásne hrady, paláce, kde tieto osobnosti škótskych dejín pôsobili a žili.

Most v Stirlingu, kde Škóti porazili prevahu Angličanov a kde sa zrodila legenda Wiliam Wallace (ktorého si zahral Mel Gibson vo filme Statočné srdce).
V tradičnom kilte

+ A dostávam sa k ďalšej silnej stránke Škótska. V krajine sa nachádza až 2000 hradov a zámkov! Mnohé sú naozaj nádherné a geniálne dotvárajú scenériu miestnej krajiny. Na vôkol vysočina, pod ňou jazerá a na ostrovčeku týčiaci sa stredoveký hrad... gýč, ktorý si zamilujete. 🙂

Eilean Donan Castle – spomínaný hrad na ostrovčeku medzi tromi jazerami, ku ktorému vedie starý kamenný most. 🙂

+ Počuť, že hlavné mesto Škótska – Edinburgh – je jedným z najkrajších miest Európy, pre niekoho dokonca to najkrajšie, je jedná vec. Druhá vec je prísť sa o tom presvedčiť aj osobne. 🙂 Tentokrát zvesti rozhodne neklamali.

Ťažko hodnotiť, ktoré mesto Európy je to úplne naj.  Milujem trebárs talianske mestá, no ide o iný štýl i obdobie, než je Edinburgh. Nedá sa to moc vzájomne porovnávať. Čo ale môžem potvrdiť, tak Edinburgh na zoznam najkrajších miest Európy právom patrí a kebyže mám hodnotiť len v rámci Britských ostrovoch, tak mu tu jednotku určite dám. „Sorry London.“ 🙂

Výhľad z hradu Edinburgh na mesto
Na kopci Calton Hill nad Edinburghom.
Známa ulica Royal Mile

Ak by som mal vymenovať zopár konkrétnych miest, ktoré robia Edinburgh pre mňa čarovným:

  • kopec Calton Hill s viacerými pamiatkami a s krásnym výhľadom na celé mesto

  • samotný hrad nad Edinburghom s taktiež nádhernými výhľadmi

  • známa ulica Royal Mile s typickým britskými budovami, chrámami a viacerými podnikmi 🙂

  • mám rád gotické budovy, s ktorými tu nie je problém, takže ma dosť zaujal aj naozaj veľký Scott Monumet – venovaný škótskemu spisovateľovi, zakladateľovi historického románu, Walterovi Scottovi

  • možnosť turistiky, prechádzky na kopce s výhľadmi za kráľovniným palácom (Holyroodhouse Palace)

  • miestne puby

    a ďalšie. 😀

Hrad Edinburgh. Vpravo vstup stráži Wiliam Wallace, vľavo pokračovateľ škótskeho povstania proti Angličanom a neskorší kráľ Robert Bruce.

+ Ďalším plusom, prečo mám Škótsko rád, sú samotní Škóti. 🙂 Sympatický, podľa mňa hrdý a odvážny národ, ktorý zo svojich skúsenosti môžem ešte označiť aj za ochotný pomôcť vám, keď je treba.

Angličania mi osobne nikdy nič neurobili 🙂 , nemám zlé spomienky ani na nich, ale až také sympatie ako ku Škótom k ním nepociťujem. A určite nie som takého názoru len ja. V Edinburghu sme 4x použili taxík (ok, Uber 😀 ), z čoho bol dvakrát náš šofér Mohamed a dvakrát Poliak. 😀 Trochu som sa s Mohamedom zakecal, ako sa mu v Škótsku žije a jedným z dôvodov, prečo mu je tam dobre, sú podľa neho Škóti, ktorí mu skrátka prídu lepší ľudia než sú napríklad v Anglicku.

Pripomínam, Angličania mi naozaj nič zlé osobne nespravili! 😀

+ A posledným bodom, ktorý si zaslúži v Škótsku spomenúť, je miestna whisky – pravá škótska whisky (nie whiskey, s „e,“ tú robia Američania a Íri). Nemusí to byť váš obľúbený druh alkoholu, no naozaj niet lepšie miesto, kde ju vyskúšať, než práve tu.

Bar vo fabrike/pálenici Talisker na ostrove Skye

Ak sa dokonca rozhodnete aj ísť na nejakú prehliadku, ako sa whisky robí, pochopíte, prečo patrí medzi tie drahšie typy alkoholu a úprimne ju oceníte ešte viac. 🙂 Pijete niečo, čo roky a možno i desaťročia nehybne dozrievalo v sudoch. Taktiež je to dobrý typ na suvenír zo Škótska. 🙂

Výroba whisky
A takto zreje vyše 40-ročná whisky – ten horný sud z  roku 1974. 🙂 Odhadovaná cena za fľašu: 2500 libier (okolo 2800€).

Mínusy ➖ . 🙂 Čo vám v Škótsku môže vadiť:

Samozrejme, nie všetko musí byť dokonalé a vždy sa dajú nájsť aj nejaké mínusy. 🙂 Aj v prípade nádherného Škótska. Rozhodol som sa prezradiť aj tie. Toto sú veci, ktorými vás táto krajina možno nenadchne.

Snáď každý, kto tu ide, je pripravený na dážď. 🙂 Ak nie, tak určite sa pripravte! Zatiahnutá obloha a slabší či silnejší dážď aj 30 či 40-krát behom jediného dňa. Nie, nepreháňam!

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že trebárs Edinburgh na tom až tak daždivo nebýva, no čím viac smerom na sever, do škótskej vysočiny, tým mávame nestabilnejšie počasie. Trochu deprimujúce počasie. 🙂

Za seba ešte môžem dodať, že mne sa takéto škótske počasie v danej krajine úprimne páči. 🙂 Robí ju autentickejším, tak, ako si Škótsko predstavujem. Čiže z mínusu môžete sem-tam spraviť plus. Krásne zelená, čerstvá vysočina, nad tým v peknom kontraste tmavé oblaky a ešte do toho stúpajúca hmla spoza kopcov... toto je proste obrázok, ktorý od Škótska očakávam.

Ďalším mínusom môže byť pre niekoho miestna kuchyňa. V každom podniku akoby mali viac-menej to isté: fish and chips – teda ryba s hranolkami, burgery, sem-tam niečim plnený zemiak, občas steak... a určite budete môcť ochutnať aj národné jedlo Škótska – haggis, teda ovčie vnútornosti.

Nič, čo by ma ohúrilo, zaujalo, ale tých pár dní tu určite prežijete! 🙂

Typická britská fisch and chips, teda ryba s hranolkami. Chutné, ale jesť často by som to zrovna nechcel.

Ani Škótky zrovna tiež nie sú (nie len) môj vyhľadávaný typ 😀 , aj keď výnimka sa určite niekde nájde. Dnes už máte azda všade mix ľudí z rôznych končín, aj z tých našich, a turistiky sa tiež všade nájdu 😀 čiže ani toto nevidím ako niečo nevyriešiteľné!

Posledným mínusom, na ktoré som už počul sa ľudí sťažovať, je miestny typ komárov, ktorý nepichá, ale doslova hryzie. 😀 Keďže v Škótsku ale často prší – a vtedy komáre nelietajú – môže sa stať, že tento problém postrehnete len ojedinele. 🙂

Určite by si ešte každý vedel nájsť – alebo nájde – svoje vlastné plusy i mínusy. 🙂 No za seba v skratke môžem povedať, že tieto mínusy sú takmer banálne a Škótsko je viac než len dobrá voľba na cestu. Krásna, zaujímavá, európska exotika, za ktorou teda netreba ísť až tak ďaleko. 🙂

Text a fotografie:

František Fefe Kekely