IZRAEL, PALESTÍNA – MIESTA, O KTORÝCH POČUL KAŽDÝ

Či ste veriaci alebo nie, na týchto miestach sa zmenil náš svet. Počul o nich každý, ako sa Ježiško narodil v Betleheme, vyrastal v Nazarete a Galilei, kde pôsobil s apoštolmi, či na konci zomieral na Golgote. Teraz tu môžete stáť a vidieť, ako reálne vyzerajú. Verte nám, je to zaujímavý zážitok aj pre tých, ktorí v kostoloch často nie sú. :) Nevynecháme ani kúpanie v Mŕtvom mori a prejdeme sa zákopmi na Golanských výšinách.

Voľné miesta
Destinácia
Izrael, Palestína
Termíny
1. - 6. marec 2024 (OBSADENÉ), 10. - 15. október 2024 (ZRUŠENÉ)
Veľkosť skupiny
9
Cena
950 €/osoba
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku Viedeň – Tel Aviv s 1 príručnou batožinou (väčšine účastníkov stačí)
 • ubytovania s raňajkami
 • presuny po krajine s miestnym skúseným šoférom
 • slovensky hovoriaceho skúseného sprievodcu
 • vstupy do jednotlivých pamiatok
 • kúpanie v Mŕtvom mori
 • výlet na Golanské výšiny
Cena nezahŕňa:
 • obedy a večere
 • cestovné poistenie
 • prepitné miestnemu šoférovi

Navštívte a spoznajte osobne miesta, ktoré pozná celý svet a ktoré ovplyvnili chod dejín ľudstva, ako žiadne iné! S nami sa môžete týmito miestami prejsť so skúseným sprievodcom, ktorý vám vysvetlí súvislosti, prečo sa tu stretávajú až tri svetové náboženstvá (judaizmus, kresťanstvo, islam), čo majú spoločné a v čom sa rozchádzajú. Najbližšie Vianoce či Veľkú noc už budete mať v hlave obrazy konkrétnych miest 🙂 , ktoré si svet už tisícročia pripomína a uctieva.

Táto cesta rozhodne nie je len pre veriacich! Máme skúsenosti, že atmosféru dejinami nabitých miest si vychutná každý. Ochutnáme Blízky východ, prejdeme sa popri ochranných múroch s vežami, kde sa pokúsime pochopiť život a situáciu tejto krajiny, taktiež sa okúpeme v jedinečnom Mŕtvom mori či navštívme kontroverzné, no zaujímavé Golanské výšiny, kde sa nám naskytnú výhľady na okolité štáty – Sýriu a Libanon.

Chcem sa pridať

Fotogaléria

Program deň po dni

1. DEŇ: VITAJTE VO SVÄTEJ ZEMI

Opúšťame Európu a pristávame na Blízkom východe – jednej z najzaujímavejších časti sveta, ktorá je kolískou civilizácie i náboženstiev. Tu to celé začalo, tu človek vybudoval prvé mestá, štáty a tu sa zrodili dnešné svetové náboženstva. Všetko si postupne vysvetlíme.
Taktiež si povieme, prečo najradšej nazývame túto krajinu „Svätá zem“ a menej používame pomenovania ako Izrael či Palestína.
Po pristátí v modernom Tel Avive presun do Jeruzalema. Je to malá krajina, takže nič tu nie je ďaleko a nejde sa dlho. 🙂

2. DEŇ: BETLEHEM – RODISKO KRISTA, OBKOLESENÉ MÚRMI A VOJAKMI

Čaká nás výlet do Betlehema, priamo k miestu, kde boli jasličky a kde sa narodil Ježiš.
Tu najradšej chodíme neturistickým spôsobom, s miestnymi v autobuse, aby človek zažil tunajšie checkpointy, múry a kontroly, ktoré sú tu medzi územiami, kde žijú Palestínci a kde Židia. Skúsenosť, ktorá vám priblíži miestne dianie, vyvolá vo vás zmiešané pocity a len tak skoro na ňu nezabudnete.
Viac si povieme o tunajších sporoch a ukážeme si aj známe veľké múry so strážnymi vežami, slúžiace dnes aj ako galéria pre street umelcov z celého sveta, ktoré sú vybudované okolo takmer celého Betlehema.
Potom návrat do Jeruzalema a opäť prechádzka večerným mestom. Môžeme si vybrať, či sa budeme túlať starým, historickým mestom alebo dáme prednosť modernej časti, s barmi a šišabarmi. 🙂

3. DEŇ: NAJDÔLEŽITEJŠIE MIESTA, KTORÉ ZMENILI DEJINY – NAJPOSVÄTNEJŠIE MIESTA 3 SVETOVÝCH NÁBOŽENSTIEV

Obhliadka Jeruzalema, jeho najdôležitejšie a najznámejšie miesta, ktoré už tisícročia uctievajú ľudia po celom svete.
V skratke, navštívime tie najposvätnejšie miesta judaizmu, kresťanstva i islamu – Múr nárekov, Chrámová hora, bazilika Božieho hrobu... Pochopíme súvislosti a rozdiely medzi týmito príbuznými náboženstvami, ktoré vznikli z jedného cesta.
Taktiež si prejdeme príbeh Ježišovho ukrižovania, od miesta, kde bola Posledná večera, potom Getsemanské záhrady, kde si pre neho prišli vojaci, a následne celú Via Dolorosa – krížovú cestu, od Ježišovho odsúdenia až po Golgotu, kde bol ukrižovaný a pri ktorej sa nachádza Ježišov hrob.
Je to silné a veľmi zaujímavé aj pre toho, kto nie je veriaci!

4. DEŇ: KÚPANIE V MŔTVOM MORI V NAJNIŽŠOM MIESTE SVETA

Opúšťame Jeruzalem a začneme prudko klesať do najnižšieho miesta na Zemi, do údolia rieky Jordán, kde sa okúpeme v zázračnom, liečivom Mŕtvom mori. Ide o svetový unikát, miesto, aké ste ešte nevideli. Možno sme posledná alebo predposledá generácia, ktorá tu vďaka vysokému obsahu soli leží na hladine a natiera sa liečivým bahnom, aby trochu omladla. 🙂
Cestou ešte zastavíme v Jerichu, v známom biblickom meste, ktoré je považované za najstaršie mesto na svete. Navštívime aj samotnú rieku Jordán, v ktorej bol pokrstený Ježiš.
Následne nás čaká presun smerom na sever do Galilei a mesta Nazaret, kde žil a pôsobil Ježiš s apoštolmi.

5. DEŇ: BIBLICKÝ REGIÓN GALILEA A GOLANSKÉ VÝŠINY

Obhliadka Galilei, azda najviac biblického regiónu, kde si pozrieme niektoré známe miesta z Biblie. Vždy bývame kúsok od baziliky Zvestovania, kde žila Svätá rodina (Mária, Jozef a Ježiš) a kde sa archanjel Gabriel zjavil Panne Márii, aby jej zvestoval, že porodí Mesiáša – Ježiša.
Potom sa z Nazaretu presunieme ku Genezaretskému jazeru (známe aj ako Galilejské more či Tiberias), kde sa tiež odohralo mnoho biblických udalostí, niektoré si pripomenieme na konkrétnych miestach.
Cestou k nemu budeme prechádzať okolo Hattinu, kde sa odohrala kľúčová bitka medzi križiakmi a Saladinom. Taktiež môžeme zastaviť v Káne Galilejskej, kde Ježiš vykonal prvý zázrak a na svadbe premenil vodu na víno. To jeho víno si tu podľa miestnych môžete stále kúpiť. 😃
Potom pri Genezaretskom jazere ochutnáme Petrovu rybu, ktorú v jazere chytali apoštoli.
A na koniec sa presunieme ešte viac na sever do kontroverzných Golanských výšin, o ktoré sa veľmi tvrdo bojovalo. Vysvetlíme si prečo a trochu zaspomíname na divoké 20. storočie tohto regiónu, ktoré je poznačené viacerými vojnami.
Všade kasárne, tanky, zákopy, mínové polia po okolí (je to bezpečné!) i zákopy, ktoré si prejdeme a k tomu všetkému pekné výhľady na najvyššiu horu Hermon, Libanon a Sýriu, hoci podľa väčšiny sveta na území Sýrie už práve stojíme.

6. DEŇ: BODKA PRI MORI NA ZÁVER

Presun do Tel Avivu, kde sme pristáli a odkiaľ odlietame.
Ešte pred odletom si môžeme pozrieť aj toto moderné mesto s plážami pri Stredozemnom mori. Úplne niečo iné ako bol historický Jeruzalem!

Cesta domov. 🙂

Destinácia
Izrael, Palestína
Termíny
1. - 6. marec 2024 (OBSADENÉ), 10. - 15. október 2024 (ZRUŠENÉ)
Veľkosť skupiny
9
Cena
950
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku Viedeň – Tel Aviv s 1 príručnou batožinou (väčšine účastníkov stačí)
 • ubytovania s raňajkami
 • presuny po krajine s miestnym skúseným šoférom
 • slovensky hovoriaceho skúseného sprievodcu
 • vstupy do jednotlivých pamiatok
 • kúpanie v Mŕtvom mori
 • výlet na Golanské výšiny
Cena nezahŕňa:
 • obedy a večere
 • cestovné poistenie
 • prepitné miestnemu šoférovi

Fotogaléria

Chceš sa pridať?

Jasné, že chceš.

Najnovšie články

Tu nájdete všetky články, od najnovších po najstaršie. Pre konkrétnejší výber si v ponuke zvoľte svetadiel a následne krajinu, ktorá vás zaujíma. 🙂

Napísali o mne

userscalendar-fullmagnifiercross