JORDÁNSKO – SVETOVÉ PAMIATKY, PÚŠTE A MORE

Objavte s nami div sveta Petru, okúpte sa v Mŕtvom i Červenom mori a strávte nezabudnuteľnú noc na jednej z najkrajších púšti sveta.

Voľné miesta
Destinácia
Jordánsko
Termíny
7. - 14. apríl 2024 (OBSADENÉ), 20. - 27. október 2024
Veľkosť skupiny
max. 13 ľudí
Cena
1290 €/osoba
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku Viedeň – Jordánsko
 • víza do krajiny
 • ubytovania s raňajkami
 • presuny po krajine s miestnymi skúsenými šoférmi
 • slovensky hovoriaceho skúseného sprievodcu
 • vstupy do jednotlivých pamiatok (Petra, Jerash, Kerak...)
 • jeep tour po púšti s raňajkami, obedom i večerou
 • plavbu loďkou po Červenom mori s obedom
 • vodu každý deň
Cena nezahŕňa:
 • zvyšné obedy a večere
 • cestovné poistenie
 • prepitné miestnym šoférom
 • kaňoning vo Wadi Mujib, ktorý je možný len v niektorých obdobiach

Blízky východ je jednou z najzaujímavejších častí sveta, ktorú navštevujeme najčastejšie. Tu napríklad vznikla civilizácia (prvé štáty a mestá), teda sa môže pochváliť najbohatšími dejinami, unikátnymi miestami a pamiatkami, ktorých vek sa ráta v tisícročiach. Svetoznáme mesto v skalách – Petra, ktoré je oficiálnym divom sveta, je len jednou z nich. Milovníci dejín budú v raji aj v rímskom meste Jerash či na križiackych hradoch, no na svoje si príde úplne každý!

Čaká vás kúpanie v najnižšom mieste sveta – v liečivom Mŕtvom mori. Taktiež plavba loďou a šnorchlovenie pri koráloch Červeného mora, do ktorého sa vydáme priamo z jednej najkrajších púšti sveta – Wadi Rum. Na noc na púšti pod jasnými hviezdami nezabúda nikto a pochopíte, prečo si mieste scenérie obľúbili aj svetoví filmári (Star Wars, Indiana Jones, Marťan, Transformers, Aladin, Duna...).

Jedinečný zážitok orientu teraz čaká na vás. 🙂

Chcem sa pridať

Fotogaléria

Program deň po dni

1. DEŇ: PRVÝ NÁDYCH ARABSKÉHO SVETA

Prilietame do Jordánskeho kráľovstva, presnejšie do hlavného mesta Ammán, kde žije takmer toľko ľudí čo na Slovensku.

Dnes žiadny náročný program, len sa ubytovať a typická miestna kuchyňa v najznámejšom podniku Ammánu, v ktorom jedol aj samotný kráľ. Spoznáme historické centrum mesta, kde bývame priamo pred veľkým antickým divadlom, a začneme si zvykať na ruch a vône arabských uličiek.

2. DEŇ: POMPEJE BLÍZKEHO VÝCHODU

Výlet na sever (smer Sýria) do mesta Jerash, kde sa nachádza jedno z najzachovalejších rímskych miest sveta – vďaka tomu ho prezývajú „Pompeje Blízkeho východu.“ Naučíme sa, čo je cardo, nymfeum, hipodrom a iné rímske výrazy, s ktorými sa človek stretne v každom rímskom meste, či už je v Európe, v severnej Afrike alebo tu západnej Ázii. Stačí sa to naučiť len raz. 🙂

Cestou naspäť zastávka na citadele Ammánu, kde každý, kto tu v histórii vládol, niečo zanechal. K tomu krásne výhľady na toto rozsiahle mesto, ktoré nemá konca. Nevynecháme ani jednu z najväčší mešít krajiny, kde si povieme viac o islame, čo máme s ním spoločné a kedy i ako sa miestni modlia.

3. DEŇ: NAJNIŽŠIE MIESTO ZEME & MŔTVE MORE

Opúšťame ruch hlavného mesta. Prvou zastávkou je biblická hora Nebo, kde Mojžiš priviedol vyvolený národ z egyptského zajatia a odkiaľ prvýkrát uvideli svoju zasnúbenú zem. Dnes odtiaľto vidíme palestínske Jericho či samotný Jeruzalem (Izrael, Palestína).

Následne začneme prudko klesať do najnižšie položeného miesta na svete, v ktorom sa nachádza liečivý a postupne umierajúci zázrak prírody – Mŕtve more. Cestou možnosť navštíviť rieku Jordán (hranica s Izraelom), ktorá sa do Mŕtveho mora vlieva, a na nej presné miesto, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša.

Zvyšok dňa oddych v rezorte, kde sa okrem Mŕtveho mora a natierania liečivým bahnom dá zaplávať v bazénoch či oddýchnuť vo vírivke. 😉

4. DEŇ: PO STOPÁCH KRIŽIAKOV A SALADINA

Posledné ranné kúpanie a bahnenie, po ktorom sa vydávame smerom na juh do mestečka Wadi Musa (Mojžišovo údolie), pri ktorom leží legendárna, svetoznáma Petra.

Cestou zastávky pri križiackych hradoch, vrátane najväčšieho v tomto regióne – Kerak, kde si povieme príbehy o Saladinovi, Richardovi Levie Srdce... (Predtým odporúčame pozrieť film Kráľovstvo Nebeské).

Ráno sme pri Mŕtvom mori boli 400 m pod úrovňou mora, kde je celoročne teplo a pestujú tam banány. Teraz prechádzame pohoriami, kde v zime zvykne snežiť. Aj taký vie byť Blízky východ.

+ Niekedy v tento deň navštívime aj krásny kaňon Wadi Mujib, kde sa dá robiť kaňoning, no značnú časť roka je zatvorený a to, či sa dá doň ísť, ovplyvňuje aj počasie, preto ho nesľúbime, no ak bude možnosť a záujem, určite ho nevynecháme!

5. DEŇ: PETRA – DIV SVETA

Celodenná prehliadka Petry, starovekého mesta, ktoré bolo vytesané do skál a ktoré oficiálne patrí medzi 7 divov nášho sveta. Pre mnohých TOPka celého Jordánska, ktorá do tejto krajiny láka ľudí z celého sveta. Mnohí si myslia, že ide len o jednu budovu – známu Pokladnicu, či zopár budov, no pochopíte, že ide o rozsiahle mesto, ktoré neprejdete za deň a že Pokladnica ani nie je to najkrajšou stavbou, ktorá sa v Petre skrýva. 🙂

6. DEŇ: TOP ZÁŽITOK – DEŇ A NOC NA PÚŠTI

Pokračujeme ďalej na juh, kde nás čaká jedna z najkrajších púšti sveta – Wadi Rum, kde sa napríklad natáčal známy film Marťan, Duna, Star Wars a iné. Cez deň budeme jazdiť na jeepoch i ťave a navštevovať tie najkrajšie miesta, ktoré sa tu dajú vidieť. Kto chce, môže na dunách vyskúšať aj snowboard, ktoré tu dovážame my! 🙂

Následne počkáme na piesku s beduínskym čajom v ruke na epický západ slnka, po ktorom sa pôjdeme ubytovať do stanov, kde si miestni zatiaľ pre nás pripravili tradičnú večeru (pripravovanú v piesku), spojenú s hudbou, šišou a inými vecami, ktoré do tohto púštneho, orientálneho sveta jednoducho patria.

7. DEŇ: Z PÚŠTE ROVNO DO MORA

Ranná rozlúčka s púšťou a presun až na samý juh krajiny, do pobrežného mesta Aqaba, kde si doprajeme zaujímavú plavbu loďou po Červenom mori, s možnosťou šnorchlovania i chutným obedom priamo z mora. Opäť všetko v cene!

Nachádzame sa na zaujímavom mieste, kde sú okolo nás 4 štáty (stretáva sa tu Egypt, Izrael, Jordánsko a Saudská Arábia) a 2 kontinenty (Afrika a Ázia).

Posledná noc v Jordánsku.

8. DEŇ

Cesta domov s množstvom jedinečných zážitkov. 🙂

Destinácia
Jordánsko
Termíny
7. - 14. apríl 2024 (OBSADENÉ), 20. - 27. október 2024
Veľkosť skupiny
max. 13 ľudí
Cena
1290
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku Viedeň – Jordánsko
 • víza do krajiny
 • ubytovania s raňajkami
 • presuny po krajine s miestnymi skúsenými šoférmi
 • slovensky hovoriaceho skúseného sprievodcu
 • vstupy do jednotlivých pamiatok (Petra, Jerash, Kerak...)
 • jeep tour po púšti s raňajkami, obedom i večerou
 • plavbu loďkou po Červenom mori s obedom
 • vodu každý deň
Cena nezahŕňa:
 • zvyšné obedy a večere
 • cestovné poistenie
 • prepitné miestnym šoférom
 • kaňoning vo Wadi Mujib, ktorý je možný len v niektorých obdobiach

Fotogaléria

Chceš sa pridať?

Jasné, že chceš.

Najnovšie články

Tu nájdete všetky články, od najnovších po najstaršie. Pre konkrétnejší výber si v ponuke zvoľte svetadiel a následne krajinu, ktorá vás zaujíma. 🙂

Napísali o mne

userscalendar-fullmagnifiercross