Transsibírska magistrála je fenomén. Stala sa legendou, cestovateľským snom, železničnou tepnou utekajúcou cez „pol sveta“ a je aj obrovským dobrodružstvom. Koľko krát vás lákalo nasadnúť v Moskve na vlak a nechať sa niekoľko dní unášať fantastickou krajinou cez Ural a Sibír? Vydajte sa na epickú cestu dlhú 9288 kilometrov a zažijete o mnoho viac, než ste si vedeli pomyslieť!

Koľkí z vás sa už počas svojho života zasnívali ako by nasadli do vagónu a odviezli sa na koniec sveta Transsibírskou magistrálou? Prečo ale ostať len pri snívaní?

Lístok na vlak si dnes viete kúpiť za pár minút a môžete sa vydať na dobrodružstvo, ktoré si budete navždy pamätať. Predsa len prejsť vlakom viac než 9000 kilometrov a viesť sa niekoľko dní naprieč celým Ruskom je stále unikátna skúsenosť.

Známy pohľad na Moskvu

Ako si zvoliť cestu

Na Transsibírsku magistrálu si viete vyhradiť desať dní, dva týždne alebo pokojne mesiac, pretože ide o to, aký zážitok si z nej chcete odniesť. Chcete len nasadnúť v Moskve a bez zastávok sa odviesť do Vladivostoku?

Alebo si spravíte jednu, dve prestávky, pozriete si Omsk či Irkutsk s Bajkalským jazerom a pokračujete na koniec? Do tretice si môžete povedať, že chcete zastaviť v každom väčšom meste, objaviť ruskú dušu, ochutnať rôzne druhy vodiek, okúpať sa v Bajkale a do Vladivostoku sa dopravíte za mesiac s batohom plným zážitkov. Všetko je v hre a všetko záleží len a len od vás!

Irkutsk so svojimi kostolmi

Kde si kúpiť lístok?

Kedysi bola doba komplikovanejšia a dostať sa k lístkom na Transsibírsku magistrálu si vyžadovalo veľa času, vybavovačiek či osobnej intervencie, ale dnes sa tieto časy stratili. Ak si chcete kúpiť lístok, nasmerujte sa na web ruských železníc (https://pass.rzd.ru/main-pass/public/en) a tak svoj lístok vybavíte za niekoľko minút.

Lístok si viete zakúpiť len 60 dní pred odchodom vlaku. Najrýchlejšie sa lístky vypredávajú v letnej sezóne, tak si na to treba dať pozor, ale mimo nej je to bez problémov.

Koľko stojí Transsibírska magistrála?

Ak s touto cestou nemáte skúsenosť, môžete si myslieť, že Transsibírska magistrála je drahou záležitosťou a túto kapitolu zatvoríte ešte pred tým, než sa na ňu vôbec pozriete. To by bola chyba, pretože ceny lístkov vás dokážu určite prekvapiť. Pozrime sa na ne spoločne. Predtým, než si kúpite lístok sa musíte rozhodnúť akou triedou sa vyberiete. Na výber sú najčastejšie tri triedy:

3.trieda – najlacnejšia verzia Transsibírskej magistrály, kedy sa veziete v tzv. plackartnom vozni, teda v otvorenom vagóne bez možnosti zatvorenia sa do kupé. Jeden vagón má 54 ležadiel a tie sú oddelené iba závesmi. Je to najkontaktnejší spôsob cestovania, pretože bude o stretnutiach s ľuďmi a o sledovaní ruského života.

2.trieda – tá predstavuje najväčšiu klasiku na dnešnej Transsibírskej magistrále. Ak si kúpte lístok sem, budete mať svoje ležadlo v kupé pre 4 osoby. Musíte si vybrať či chcete mať ležadlo dole alebo hore. Dolné je možno pohodlnejšie, ale cez deň sa na ňom sedáva a tak prichádzate o kúsok súkromia, zatiaľ čo ak máte to vyššie, môžete si kedykoľvek počas dňa vyskočiť a oddychovať.

1.trieda – ide o lístok do kupé pre 2 osoby a teda v tejto triede máte najviac súkromia, no zároveň ste najviac odstrihnutý od života vo vlaku. Niekomu to vyhovuje, iný chce zažiť vlak so svojimi nuansami a tu ho nezažije.

Čo sa týka cien, tak dnes nájdete lístky na trase Moskva – Vladivostok za celkom slušné sumy. Lístok v druhej triede si viete kúpiť za cca 10 000 – 13 000 rubľov (teda cca 115 - 145 €)!

Ak vám stačí tretia trieda, ušetríte, pretože lístok stojí okolo 6500 rubľov (cca 70-75 €).

Kto by chcel cestovať prvou triedou, za jednosmerný lístok zaplatí cca 30 000 rubľov (340 €).

Čo si so sebou vziať?

Ak sa vyberiete na Transsibírsku magistrálu a rozhodnete sa cestovať nonstop vlakom do Vladivostoku, pripravte sa na to, že vo vlaku strávite takmer 7 dní. To je celý týždeň, počas ktorých prejdete 9288 kilometrov a na vlastné oči uvidíte ako veľmi sa krajina medzi Moskvou a Vladivostokom zmení.

Vezmite si so sebou niečo dobré na čítanie. Nie jednu knihu, pokojne ich môže byť aj viac a ak chcete niečo tematické, skúste ruskú klasiku alebo Kolymské denníky, skrátka niečo, čo vás vtiahne do ruského deja. Vezmite si so sebou nejaké trvanlivé jedlo (v Moskve oproti Jaroslavskému vokzalu nájdete veľké potraviny) ako tvrdý syr, pečivo, zeleninu, ovocie, ale s jedlom to nepreháňajte, pretože vlak má svoj reštauračný vozeň a počas cesty stojí niekoľko desiatok krát, budete tak mať veľa šancí vybehnúť na perón, kúpiť si nové zásoby.

Niekde stojí vlak 5 minút, inde pokojne aj hodinu a tak to naozaj nebude problém. Prvý krát keď som išiel Transsibírskou magistrálou nakúpili sme si veľa jedla, druhý krát som ho už mal o tri štvrtiny menej, pretože som vedel, že hladný rozhodne nebudem.

Vezmite si sebou aj drobnosti na hygienu (sprcha vo vlaku nie je), veci na prezlečenie a niečo pohodlné na oblečenie, pretože väčšinu času budete práve v tom. Šľapky na prezutie, čaj alebo kávu na zaliatie (samovar s horúcou vodou je zdarma vo vlaku), pohár (môžete si ho tu aj kúpiť s logom ruských železníc), prípadne powerbank na nabíjanie, ak by ste si potrebovali nabiť mobil či laptop a všetko by bolo obsadené.

Fotografie & text

Tomáš Kubuš

zo stránky Street Food Hunters