História nacistického Nemecka v doslova rozprávkovej krajine bavorských Álp. Aj tak by sa dala opísať oblasť Berchtesgaden, týčiaca sa kúsok od rakúskeho Salzburgu. Avšak, už na nemeckej strane hraníc.

Teda nie, do Orlieho hniezda nepôjdeme do Rakúska, ako si mnoho ľudí myslí. Ale pár minút za jeho hranice. Do Nemecka a jeho najväčšej spolkovej republiky Bavorsko (len táto spolková republika je podstatne väčšia než celé Slovensko).

Berchtesgaden je príjemné mestečko s približne 8000 obyvateľmi v nemeckých Alpách, po ktorom je pomenovaný celý región i národný park, ktorý zahŕňa okolitú alpskú prírodu.

Okrem krásnych hôr a jazier je oblasť známa aj svojimi dejinami z čias nacizmu a Adolfa Hitlera. O Berchtesgadene a jeho okolí (najmä priľahlej dedine Obersalzberg – pri dnešnom parkovisku, kde zastavíte) sa niekedy hovorí aj ako o druhom hlavnom meste nacistickej ríše. Mnohí poprední nacisti, vrátane „führera“ Adolfa Hitlera, si tento kraj skutočne obľúbili a mali tu svoje domy, priam nacistický komplex, v ktorom sa stretávali. Ak pozeráte dokumenty o tomto období, často v nich bývajú použité dobové zábery práve z oblasti Berchtesgadenu.

Adolf Hitler so svojim vlčiakom v Berchtesgadene. zdroj fotografie: pinimg.com
Zdroj fotografie: focus.de
Hitler a jeho obľúbený Berchtesgaden zdroj: militaryhistorytours.co.uk
Takto tu napríklad dopadlo známe Hitlerove sídlo Berghof. zdroj: pinterest.com

Dnes tu však z budov nacistov moc neostalo. Ak by ste sa chceli prejsť po ich stopách, nájdete len základy. To, čo pripomínalo Adolfa Hitlera a nacizmus, malo byť a bolo zničené. No je tu jedna výnimka, ktorá sa z tohto obdobia týči nad Berchtesgadenom dodnes:

O Orľom hniezde

Orlie hniezdo je Hitlerova luxusná horská chata, ktorú dostal ako darček k svojim 50. narodeninám. Tie veľkolepo slávil v apríli 1939, teda ešte takmer polroka pred útokom na Poľsko a oficiálnym začiatkom druhej svetovej vojny.

Martin Bormann zdroj: thefamouspeople.com

S nápadom takéhoto darčeka pre führera prišiel Martin Bormann – osobný Hitlerov tajomník, ríšsky minister a „najvernejší zo strany,“ ako sa o ňom Hitler vyjadril. A celkom známy führerov riťolez, ako sa o ňom vyjadrili iní členovia strany.

Chata alebo teda Hitlerove horské sídlo (pretože to slovo chata mi v tomto prípade až tak nesedí) je vybudovaná vo výške 1834 m.n.m., takmer na samom vrchole Kehlsteinu. Kehlstein je názov vrchu. Pôvodný názov tohto sídla je Kehlsteinhaus. Názov Orlie hniezdo vymysleli Spojenci a rozšírilo sa hlavne po vojne. Preto aj keď pôjdete smerom k tomuto miestu autom alebo už budete z parkoviska šľapať hore, sledujte značky, kroté vás vedú na Kehlstein alebo Kehlsteinhaus. S názvom „Orlie hniezdo“ (či už v nemčine alebo v angličtine) som sa nestretol u žiadnej značky!

Tento darček pre Hitlera môžeme rozdeliť na tri časti. A pred každou z nich klobúk dolu. Prvou je samotná cesta, ktorú museli smerom hore vybudovať. Dlhá je takmer 7 km, má 5 tunelov a spraví prevýšenie z dnešného parkoviska hore vyše 700 metrov. No ešte stále nie ste v sídle, ale 124 metrov pod ním. To predsa nebude führer šľapať pešo.

Prechádzame k druhej časti tejto stavby. Na konci cesty už vidíte tunel, ktorý vedie dovnútra hory. Býva v ňom naozaj chladno, aj keď vonku praží slnko. Po vyše 120 metrov vás na jeho konci čaká mramorová kupolovitá miestnosť, odkiaľ dodnes jazdí dobový výťah z lešteného bronzu, akým chodil aj samotný führer. Výťah vás vyvezie spomínaných 124 metrov až do samotnej, žulovej chaty, ktorá je teda tou treťou časťou tohto projektu. K tomu, čo nájdete vo vnútri, sa ešte dostanem.

Dobový výťah vedúci do Orlieho hniezda.
Svietniky dodávajú miestu zaujímavú atmosféru.

Všetky tri tieto prvky (cesty, výťah, chata) boli postavené za 13 mesiacov. 3000 mužov, dosť sa hovorí o talianskych rukách, ktorí na tomto darčeku pracovali, podalo obdivuhodný výkon. Spali na skalách a nezaobišlo sa to ani bez strát na ľudských životoch. Dôležité však bolo, že skvost nacistickej architektúry a pýcha ríše bola hotová ešte pred Hitlerovými narodeninami.

Čo sa týka vzťahu Adolfa Hitlera k jeho darčeku, tak sa hovorí všeličo. Moc nadšený z neho očividne nebol. Obával sa chodiť výťahom, ktorým dnes chodia denne aj tisíce ľudí, a v samotnom Kehlsteinhause si prišiel ako ľahký cieľ pre nepriateľské nálety. A taktiež návšteva tohto sídla mu prišla až príliš časovo náročná. Veľmi často sa hovorí aj o jeho fóbii z výšky – preto nechcel chodiť hore. Alebo o jeho fóbii z uzavretých priestorov – preto je ten výťah vraj taký priestranný, zmestia sa do neho desiatky ľudí, a preto leštený bronz v ňom vytvára zrkadlový efekt, aby si človek nepripadal ako v uzavretej kocke. No zrejme to nestačilo, aby si Bormannov nápad führera získal tak, ako očakával. A možno aj vďaka tomu Kehlsteinhaus ešte stále stojí, narozdiel od iných nacistických budov Berchtesgadenu. Ak by sa stal Hitlerovov srdcovkou, zrejme by sme ho poznali už len z fotografií.

Hitler, rodený Árijec

Inak, nedá mi odpustiť si poznámku, že tento malý, čierny, fóbiami a chorobami trpiaci, a na drogách fičiaci človek, s jasne židovskými koreňmi – jeho dedo bol Žid, a podľa genetických výskumov aj prevažne severoafrickými... viedol a presvedčil takmer celý národ o presadzovaní a nadriadenosti takzvanej árijskej rasy. Podľa ktorej by ideál mal vyzerať takto – vysoký, zdatný, zdravý, modrooký blonďák.

No naspať k Orliemu hniezdu a Berchtesgadenu.

Ako sa tam dostať?

Berchtesgaden a Hitlerovo Orlie hniezdo sú od Bratislavy len 4 hodiny cesty autom. Do navigácie stačí zadať Berchtesgaden, Salzbergstrasse 41, čo je adresa parkoviska pod Kehlsteinom, a ak ráno z hlavného mesta vyrazíte, ešte pred obedom ste tam.

Ak by bolo parkovisko náhodou plné alebo je vám ľúto pár eur, dám vám aj svoj tip na bezplatné parkovanie. Pri tejto ceste, sú pri nej priestory na odstavenie auta, som zatiaľ našiel miesto vždy:

Potom máte na výber dve možnosti, ako ísť z parkoviska (ktoré je cca pod 1000 m.n.m.), hore na Kehlstein (vyše 1800 m.n.m.).

Prvou je miestnymi, červenými autobusmi po spomínanej takmer 7 km dlhej ceste. Hore jazdia od 8:55 každých 25 min. Posledný ide o 16:00. Len oni a prípadne zamestnanci chaty môžu jazdiť po tejto ceste. Tento odvoz hore aj dole + výťah vás vyjde 16,60€. Deti pod 14 rokov 9,60€. Psi zadarmo. 🙂 Ak by ste chceli len jednosmerný lístok, teda hore, zaplatíte, ak si správne pamätám, okolo 14€. Teda moc tu neušetríte.

POZOR!!!

Autobus vás následne vyvezie hore pred spomínaný tunel/chodbu, ktorá vedie až k dobovému výťahu. NO POZOR: Najskôr sa treba ísť nahlásiť k okienku, ktorým autobusom, o koľkej, pôjdete naspäť! Doprajte si hore aspoň 2 hodiny. Teda ak prídete o 10, tak sa nahláste niekde 12 až 12:30. Až po nahlásení, keď vám čas odchodu napíšu na lístok, môžete ísť do tunela a na výťah. Ak by bolo veľa ľudí a ste viacerí, nech jeden vyzbiera lístky a snaží sa byť pri okienku čo najskôr. Medzitým sa ostatní môžu ísť postaviť do fronty na výťah. Ušetríte čas.

Vstup do tunela.
Chodba vedúca až k výťahu. Presne tadeto chodili aj nacisti.
Kto by potreboval, hneď pri vstupe do chodby sú toalety. 🙂 Ďalšie vás čakajú hore v chate.

Keď vystúpite z autobusov a dali by ste sa doľava, uvidíte hore stúpať chodník, ktorým sa dá taktiež dostať na Orlie hniezdo pešo. Avšak prejsť sa danou chodbou a vyviezť dobovým Hitlerovym výťahom je myslím veľkým zážitkom, čiže určite odporúčam ísť výťahom! Pešo môžete ísť cestou dolu, trvá to zhruba 20 min.

Pre fanúšikov turistiky, ktorí nechcú ísť autobusmi, je tu aj druhá možnosť, ako sa tu hore dostať. Pešo. Od dolného parkoviska vedie hore turistická cestička. Len choďte po značkách, ktorú vedú na Kehlstein alebo Kehlsteinhaus. Cesta hore po vlastných trvá 3 hodiny, no viem si to v naozaj dobrom tempe predstaviť aj za 2, pre tých pomalších 4. 🙂

No vy nemáte žiadny lístok, ktorý je potrebný, ak chcete ísť do výťahu. Môžete si ho kúpiť hore pred tunelom, kde sa otáčajú červené autobusy. Inak, tento rok som bol na Orľom hniezde už niekoľkokrát a ani raz pred vstupom do výťahu nekontrolovali, či majú ľudia nejaký lístok.

Kedy ísť?

Orlie hniezdo býva sprístupnené od 5. mája do októbra. Otvára sa už krátko po 8. hodine (oficiálne 8:20, niekedy aj trošku skôr) a zatvára o 17:00. Odporúčam vyraziť skoro ráno, aby ste tam už okolo 9 boli. Cez obed a poobede tam býva najviac ľudí a navyše poobede môžete stihnúť ešte inú atrakciu, ktorú Berchtesgaden ponúka – aj k ním sa postupne dostanem.

Čo vás hore čaká?

Kto očakáva, že si hore ľahne do Hitlerovej postele či pozrie jeho šatník, tak na to zabudnite. Zopakujem svoje slová: „To, čo pripomínalo Adolfa Hitlera a nacizmus, malo byť a bolo zničené.“ Mnohí sa teda právom divia, že vôbec nechali túto chatu stáť. Z Hitlerovho horského sídla je dnes predovšetkým reštaurácia, kde sa môžu turisti naozaj dobre najesť – odporúčam schnitzel a pivo. Mimochodom, bežne tam obsluhuje Slovák, dokonca aj suveníry často predáva Slovenka! 🙂

Dobrú chuť!

Niektoré miestnosti teda slúžia ako kuchyňa a do tej prístup nemáte. Ale nevešajte hlavu. Trebárs známa veľká sieň, z ktorej pochádzajú zaujímavé fotografie, je pre vás otvorená a dokonca, môžete sa tam ako niekto nemenovaný kedysi najesť. Ak sa nedá kvôli počasiu sedieť vonku alebo je už priveľa ľudí, môžete si tam normálne sadnúť a obslúžia vás, ak nie, treba mať nahlásenú registráciu (no ak nie ste skupina, nemusia vám ju potvrdiť).

Veľká sieň, najznámejšia miestnosť Orlieho hniezda.
Dobová fotografia z veľkej siene, zachytávajúca svadbu Gretl Braunovej (sestra Evy Braunovej) s SS veliteľom Hermannom Fegeleinom. zdroj: mourningtheancient.com

V sieni je aj jedna z najväčších dobových atrakcií, ktorú Kehlsteinhaus ešte stále ponúka – známy mramorový krb, ktorý dostal Hitler od Mussoliniho.

Krb od Mussoliniho – talianskeho diktátora, fašistu a spojenca Adolfa Hitlera.

Stále si tu tak môžete spraviť fotku ako Eva Braunová – priateľka a neskoršia manželka Adolfa Hitlera.

Eva Braunová, priateľka a neskoršia manželka Adolfa Hitlera, pri danom krbe. zdroj: pinterest.com
Adolf Hitler pred Mussoliniho krbom. zdroj: kehlsteinhaus.com
Dnes si pred krbom môžete takto vychutnať pivo.

Najskôr sa tu teda fotili nacisti. Potom americkí vojaci. Dnes je rada na turistoch.

Cez miestnosť Evy Braunovej môžete ďalej prejsť na takzvanú slnečnú terasu, odkiaľ mal Hitler krásny výhľad na najväčšie symboly národného parku Berchtesgaden – nádhernú horu Watzmann, s výškou 2 713 m.n.m tretí najvyšší vrch Nemecka, a na jazero Königssee, jedno z najčistejších jazier Európy. Dnes si tento krásny výhľad odtiaľ môžete vychutnávať aj vy. 🙂

Symboly národného parku Berchtesgaden: Jazero Königssee, jedno z najčistejších jazier Európy. A Watzmann, s výškou 2 713 m.n.m tretí najvyšší vrch Nemecka.

Slnečná terasa tu je zároveň jediné miesto/miestnosť, ktorá slúži ako múzeum. Nájdete tam galériu s dobovými fotografiami, ktoré zachytávajú výstavbu Orlieho hniezda či fotografie popredných nacistov s ich krátkym profilom.

Slnečná terasa dnes.
Dobová fotografia Adolfa Hitlera na slnečnej terase. zdroj: thirdreichruins.com
Ja, Königssee a Watzmann spred Orlieho hniezda. O čosi slabšia viditeľnosť, no stále ok, než pri predchádzajúcom výhľade (úplne iný dátum). Snáď netreba pripomínať, aké je počasie na horách dôležité a že to tam vie ovplyvniť dojem z miesta aj niekoľkonásobne.

Vonku je otvorená terasa so stolmi, stoličkami a dáždnikmi, kde sa dá taktiež najesť. Určite odporúčam aj malú len pár minútovú prechádzku ku krížu – samotný vrchol vrchu Kehlstein. Odtiaľ si viete spraviť najlepšie fotky Orlieho hniezda. 🙂

Vrchol Kehlsteinu.

Cestou hore nájdete aj panoramatickú tabuľu, čo okolo seba vidíte. Watzmanna a Königssee už poznáte. To mesto na dvojke je Salzburg. A za vami zvyšok horského masívu Göll (vrch Kehlstein je jeho súčasťou), s jeho najvyšším vrcholom Hoher Göll – 2 522 m.n.m.

Panoramatická tabuľa, ktorá vám objasní, čo v okolí vidíte. 🙂

Tipy na ďalšie výlety v okolí

Ako som spomínal, ak pôjdete skoro ráno, stihnete aj iné zaujímavosti, ktoré Berchtesgaden ponúka. A nepochybujem o tom, že mnohí z vás, najmä tí, čo nie sú z hlavného mesta :), tu prídu do tejto oblasti i na pár dní. Preto vyberiem ešte pár zaujímavostí, ktoré sa tu dajú v okruhu nájsť a oplatí navštíviť.

Zdolávanie vrcholov pre turistov

Prvou z možností je pokračovať z Kehlsteinu po hrebeni ďalej až na spomínaný najvyšší vrchol masívu Hoher Göll, 2 522 m.n.m. Od Orlieho hniezda je to na vrchol 4-hodinová turistika. Teda, ak by ste to zobrali pešo až z dola (od vášho auta), máte minimálne 8 hodín čo robiť 🙂 a okrem Orlieho hniezda zdoláte aj pekný vrchol nemeckých Álp.

Hoher Göll, 2 522 m.n.m. Najvyššia časť horského masívu Göll, ktorého súčasťou je aj vrchol Kehlstein a samotný Kehlsteinhaus (Orlie hniezdo).
Hrebeň masívu Göll, ktorý bude stáť medzi vami (Kehlsteinom) a jeho najvyšším vrcholom (Hoher Göll).

Čo sa ešte pomerne jednoduchej horskej turistiky týka, tak v ponuke je aj susedný vrch Hohes Brett (vyše 2300 m.n.m.). Naň sa bežne šľape od parkoviska Hinterbrand a cez vrchol Jenner, ktorý ponúka pekný výhľad na jazero Königssee. Dá sa tu trochu podvádzať aj miestnou lanovkou. 🙂

No a pre tých skúsenejších, čo radi behajú po horách a majú na to aj výbavu, je samozrejme veľkým lákadlom (hovorím z vlastnej skúsenosti) nádherná hora a symbol parku Watzmann. To už však nie je nič pre bežný výlet. O tom možno inokedy.

Najčistejšie jazero a najväčší nemecký vodopád

Ak tu teda plánujete stráviť dlhší čas, určite porozmýšľajte nad návštevou jazera Königssee. Môžete sa okolo neho prejsť po vlastných alebo sa preveziete loďou až ku kostolíku sv. Bartolomea (Kirche St. Bartholomä) či k mólu Salet. Cena za prevoz je 16€ pred dospelého, dieťa ide za polovicu. Keďže ide o nie len najhlbšie jazero celého Nemecka, ale i jedno z najčistejších jazier Európy, premávať tu môžu iba loďky poháňané elektromotorom. Od móla Salet sa dá potom veľmi jednoducho a rýchlo prejsť k ďalšiemu miestnemu jazeru – Obersee. Pre niektorých turistov dokonca ešte krajšie jazero než jeho väčší sused. No a od Obersee to už nemáte ďaleko k najvyššiemu vodopádu Nemecka – k takmer polkilometra vysokému vodopádu Röthbach (Röthbachfall).

Pozn. Niekde sa uvádza ako najvyšší vodopád Nemecka vodopád Triberg, ale stačí si pozrieť fotografie oboch a ihneď vám bude jasné, ktorý je najvyšší. 🙂 Röthbach.

Krásne mestá a soľná baňa

Tieto tipy stihnú aj tí, ktorí prišli len na otočku. 🙂 Keď už budete prechádzať regiónom, tak môžete sa zastaviť aj v samotnom mestečku Berchtesgaden – milé, bavorské mestečko, ktoré dalo názov tomuto kúsku raja. Ste v oblasti, ktorá je známa ťažbou soli. Nezabúdajte, že rakúsky „soľný hrad,“ ako by sa dal doslovne preložiť Salzburg, je hneď za kopcom. A práve jedna zo soľných baní, dokonca so soľným jazerom pod zemou, po ktorom vás prevezú loďkou, sa nachádza aj pred samotným Berchtesgadenom. Cena lístka je necelých 15€, pre deti do 16 rokov 9,5€. Keď si pôjdete kúpiť daný lístok, všimnite si, či po 24€ nepredávajú takzvaný kombinovaný lístok – v cene máte soľnú baňu i 2 hodiny v miestnych termálnych kúpeľoch, taktiež zaujímavý tip, ako tu stráviť čas. 🙂 No a keďže sme len pár minút od Salzburgu, mojim posledným tipom bude práve tento „soľný hrad.“ Pre mnohých opýtaných, ktorí ho navštívili, je Salzburg jedno z najkrajších miest, aké vôbec videli!

Prajem príjemnú cestu.

Fotografie & text

František Fefe Kekely