Kde bolo tam bolo, za posvätným mestom Jeruzalem a na biblickej Judskej púšti, v tom najnižšom mieste sveta, ležalo zaujímavé, čarovné jazero, vďaka ktorému človek ihneď omladol.
A dobrou správou je, že tam zatiaľ leží dodnes. Volá sa Mŕtve more a toto je 15 zaujímavosti, ktoré vám o ňom prezradia viac:
1. Toto „more“ vôbec nie je more, ale veľmi slané jazero. 🙂
2. Jeho voda obsahuje takmer 40% soli, priemer v moriach je 3,5%, čiže je 10-násobne slanšie než moria. Navyše, tým, že jazero postupne vysychá, jeho salinita/slanosť ďalej stúpa.
3. Vďaka vysokému percentu soli v ňom nedokáže nič oku viditeľné prežiť (teda žiadne ryby, max. len niektoré mikroorganizmy) – preto má názov Mŕtve more.
4. Obsah soli je až tak vysoký, že vás pokojne udrží na hladine – neutopíte sa a čítajúc noviny si môžete plávať ako korok na vode.
5. Má vysoký obsah minerálov (najmä horčík, draslík, vápnik a takmer 20 ďalších), vďaka čomu má jeho voda i miestne bahno, ktoré sa bežne predáva v kozmetike, omladzujúce a liečivé účinky, vhodné napríklad pre ľudí s kožnými či respiračnými/dýchacími problémami, alebo jednoducho pre ľudí, ktorí potrebujú zregenerovať od stresu a zaťaženia z práce.
RADA, AKO LIEČIVÉ BAHNO MŔTVEHO MORA POUŽIŤ: Po okúpaní sa v Mŕtvom mori naneste na seba vrstvu liečivého bahna (väčšinou býva pripravené na plážach) a nechajte na sebe pôsobiť aspoň 10 min. Potom ho jednoducho zo seba opláchnite. Procedúru môžete zopakovať aj 2-3x za deň.
VAROVANIE: Dajte si pozor, aby ste pred kúpaním v Mŕtvom mori nemali nejaké čerstvé rany (neodporúča sa ani čerstvo oholiť), inak vás môže slaná voda na danom mieste riadne vyštípať. Taktiež si dajte pozor, aby sa vám táto extra slaná voda nedostala do očí.
VAROVANIE č. 2: Nestrávte v Mŕtvom mori príliš dlhý čas – teda žiadna polhodina ležania na vode. Nezabúdajte, že aj dobrého veľa škodí. 🙂
6. Na juhu jazera je priemyselná zóna, kde sa toto bahno, minerály i soľ ťažšia. Následne z toho robia trebárs kozmetické prípravky. Liečivé bahno je odtiaľto bežný suvenír, avšak nemôžete si ho sami nabrať niekde do sáčka a zobrať. Na letisku vám ho zoberú. Ale ak si ho zabalené kúpite, od miestnej značky/firmy, nie je problém.
7. Mŕtve more sa nachádza v najnižšie položenom mieste sveta, ktoré je už nižšie než 400 m pod úrovňou mora. Keďže vysychá, tak aj táto veľkosť sa naďalej posúva smerom dole a Mŕtve more je tak nižšie a nižšie.
8. Má 1050 km štvorcových – jeho dĺžka je 75 km, šírka 3 až 15 km. Najväčšia hĺbka je 365 m.
9. Ako som už párkrát spomenul – vysychá. Za polstoročie kleslo o 20 m a intenzita vysychania je dnes ešte vyššia, zhruba meter za rok.
10. Tým, že voda pomaly ustupuje, odkrýva nové časti pobrežia (doposiaľ ukrývajúceho sa pod vodou), ktoré je ale nestabilné a zvykne sa prepadávať, čo môže byť životu nebezpečné – preto by sa malo kúpať len na vyhradených, označených miestach a nie kdekoľvek! To je Varovanie č. 3.
11. Voda nikde neodteká, aj vďaka tomu si udržuje svoj vysoký podiel minerálov a soli.
12. Kedysi bolo jazero jednotné – ako jeden celok, dnes je už vďaka vysychaniu rozdelené pevninou na dve časti, horné a dolné.
13. Jeho hlavným, celoročným prítokom zo severu je biblická rieka Jordán, v ktorej bol trebárs kúsok odtiaľto pokrstený Ježiš Kristus. Avšak táto rieka je na svojej ceste aktívne využívaná pre hospodárske účely a do „mora“ už veľa vody neprináša – pred vstupom do neho vyzerá skôr ako malý, kalný potok.
14. Okrem prísľubov menšieho zaťaženia rieky bol odklepnutý veľký projekt na záchranu Mŕtveho mora – prekopanie 190 km dlhého kanála z Červeného mora do Mŕtveho, ktorý by priniesol vodu priamo z mora a zabránil jeho vysychaniu. Aj keď projekt dostal prvú zelenú, má veľa odporcov a na jeho výstavbe sa ešte nezačalo.
15. Mŕtve more sa nachádza na hraniciach dvoch štátov: Jordánskeho kráľovstva (západné pobrežie) a Svätej zeme, teda Izraelu a Palestíny (východné pobrežie).
Bezpečnosť: Hoci sme na Blízkom východe, ktorý nemá zrovna najbezpečnejšiu povesť, nie je Blízky východ ako Blízky východ! Nemôžeme trebárs porovnávať Jordánsko s niektorými časťami na severe Sýrie či Iraku, kde nejaké boje prebiehajú. To je skoro ako porovnávať bezpečnostnú situáciu Slovenska s východom Ukrajiny. Medzi Jordánskom a Izraelom, kde sa nachádzame, je už desaťročia mier a vzťahy medzi oboma krajinami sú dobré.
Dokonca, už ani nezvyknú robiť drahoty na hraniciach z prechodu jednej krajiny do druhej. Akoby ste prechádzali hocijakú inú, normálnu hranicu. Navštívil som túto oblasť xy-krát a žiadnu nepríjemnosť som tu naozaj nikdy nezažil.
František Fefe Kekely
No na hraniciach King Hussein to vôbec nie je jednoduché. Zažili sme to a už nikdy viac. Do Izraelu nepustia žiadne auto z Jordánska, treba ísť autobusom, ktorý vás prevedie len cez hranice. Potom následne ďalší bus do mesta, podľa toho kam chcete ísť. A koľkými kontrolami sme prešli ani nepočítam. A posledná vec, je to neskutočne drahe. Jedna osoba zaplatí cca 100 dinarov.