Napokon vás niekto pozve na čaj, na obed, na večeru, pozve vás k sebe domov, len tak, pretože ste pocestní a radi vám pomôžu. Stretnete sa s priateľským islamom a hoci budete musieť rešpektovať pravidlá, uvidíte, že náboženstvo nie je problém, tie tvoria vždy len a len ľudia. Irán vás jednoducho za návštevu odmení!“

Irán je pre cestovateľov úplne fascinujúca krajina, pretože vám nielen ukáže svoje krásy, ale vás hlavne naučí množstvo vecí.

Časy, kedy si ju mnohí mýlili s Irakom sa už našťastie strácajú a nebyť pandémie, zrejme by zažívala svoj cestovateľský boom...

Hlavný dôvod, prečo sem ísť

Ešte pred 12 rokmi, keď som sa do Iránu vybral po prvýkrát, som podobné otázky – „Prečo sem ideš?“ – počúval pomerne často. Irán bol vtedy ešte stále neznámou krajinou a mnohí sa ho báli. „Krajina teroristov, krajina na osi zla, náboženský režim, tvrdé islamské právo a nesloboda.“ Také slová sa o Iráne skloňovali bežne, no ak človek preskočil cez mediálny múr, odrazu sa ocitol na úplne inom mieste.

Iránske dievčatá na pokeci

Stačilo preťať hranicu, zjaviť sa v Iráne a všetky obavy sa rozplynú ako jemná para nad čiernym čajom so šafranom v perzskej čajovni. Irán odrazu nebol tým strašiakom, ale krajinou mimoriadne milých a pozorných ľudí, pohostinnosti, ktorá rozhodne nebola falošná a vynútená.

Irán bol o stretnutiach. Je to krajina s množstvo, histórie, slávnych ruín, príbehov ležiacich v prachu, má architektonické skvosty, ale Irán bude vždy krajinou ľudí. Stretnutia s nimi sú tým najsilnejším zážitkom!

Zo strašiaka cestovateľská superkrajina

Pred dvanástimi rokmi si pamätám na minimum turistov túlajúcich sa iránskymi mestami. Tá krajina nebola populárna a našťastie vtedy neexistoval ani Instagram a teda ľudia necestovali len kvôli otrepanej fotografii, ktorú spravili tisíce ľudí pred nimi.

O pár rokov sa Irán začal predierať do myslí ľudí a čoraz viac a viac sa ich prišlo na vlastné oči presvedčiť, že je to iná krajina, než tá, akú poznajú z televíznych správ. Posledné dva, tri roky sa Irán katapultoval na popredné priečky v obľúbenosti a jeho turizmus patril k najrýchlejšie rastúcim na svete.

Odrazu objavili Irán aj tí, ktorí by nad ním pred desiatimi rokmi ohrnuli nos, teraz boli z tejto krajiny nadšení. Stačilo desať rokov na to, aby sa z popolušky ukrytej v čiernom čádore stala perzská princezná, o ktorú sa bili turisti.

Iránsky úsmev

Ľudí si Irán získal svojou bezprostrednosťou, orientálnym očarením, svojimi ľuďmi a napokon aj svojou bezpečnosťou. Po dvanástich návštevách, kedy som v Iráne strávil takmer štyri mesiace, mám však pocit, že Irán je bezpečnejší než stredná Európa.

Problémy sa môžu vyskytnúť všade na svete a idealizovať si Irán netreba, ale skôr na problém narazíte v nočnej Bratislave ako v nočnom Esfaháne.

Pre koho je Irán ideálny

Ak necestujete len kvôli plážam, opálenému telu a oddychu, tak potom je pre vás Irán dokonalá destinácia. Irán vám nakŕmi všetky zmysly a spraví to rafinovane, nebadane, pomaličky, až si odrazu uvedomíte, že sa vám táto krajina dostala pod kožu.

Objavíte tu najkrajšie perzské mešity v Esfaháne či Širáze, rajské, perzské záhrady, posvätné miesta naplnené náboženskou extázou, ale aj nekonečné bazárové uličky a nekonečné poháriky čaju.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Ochutnáte kebab so šafranovým maslom, čaj so škoricou, kura v omáčke z granátových jabĺk a vlašských orechov. Započúvate sa do perzskej poézie. Sadnete si na pieskové duny či budete hľadieť na zasnežené kopce.

Môžete sa vydať po stopách bájnych Asasínov, Marca Pola či Alexandra Veľkého a v ruinách zabudnutých miest si pripomeniete aké veľké civilizácie tu kedysi žili.

Perzepolis, tisícročia stará Perzia na dotyk

Napokon vás niekto pozve na čaj, na obed, na večeru, pozve vás k sebe domov, len tak, pretože ste pocestní a radi vám pomôžu. Stretnete sa s priateľským islamom a hoci budete musieť rešpektovať pravidlá, uvidíte, že náboženstvo nie je problém, tie tvoria vždy len a len ľudia. Irán vás jednoducho za návštevu odmení!

ZAUJÍMAVÉ MIESTA IRÁNU

Bazáre a paláce Teheránu

Multimiliónový Teherán je nielen hlavným mestom Iránu, ale aj najväčším mestom celej krajiny. Leží učupený pod zasneženými pahorkami Alborzu a hoci mu mnohí nevedia prísť na meno, oplatí sa sem nazrieť. Práve tu sa totiž varili dejiny 20. storočia a takmer všetko, čo zmenilo dnešný Irán sa udialo v teheránskych štvrtiach.

Dnes je Teherán posiaty chaosom, katastrofálnou dopravou, ale aj vzácnymi palácmi, ako Golestán, zapísaným v UNESCO, či palácmi posledného perzského šáha Pahlavího, ktorého zosadila islamská revolúcia v 1979.

Vznešené paláce v príjemnej prírode sú v ostrom kontraste s chaosom južného Teheránu, kde sa od rána do noci rozlieva volanie teheránskeho bazáru. Je to labyrint a práve za ním sa sem oplatí merať cestu.

Potom sa prejdete okolo fresiek na bývalej americkej ambasáde a skončíte na čaji s iránskymi študentmi v záhrade a čajovni.

https://www.streetfoodhunters.com/teheran-co-si-pozriet-travel-guide/

Kašan so svojimi kupeckými domami

Menej známy Kašan ležiaci južne od Teheránu nemá tak zvučné meno, aby pritiahol davy, určite sa tu ale oplatí zastaviť. Nielen že na okraji mesta leží najkrajšia perzská záhrada Fin, ale staré mesto je posiate starými, kupeckými domami, ktoré pôsobia ako oáza. A ak svoju návštevu naplánujete na festival ruží, budete ho mať v pamäti vždy, keď ucítite ich vôňu.

Zabudnutý svet tradícii Abyaneh

Malá dedinka Abyaneh položená v kopcoch medzi Kašanom a Esfahánom je miesto, ktoré je prikryté svojim pokojom. Cesta do nej trvá dlho, dlhšie než si myslíte, pretože vás čaká séria stúpania, klesania a množstvo zákrut. Ak sa nenecháte odradiť, objavíte iný Irán.

Zabudnutý svet tradícii, kde žije už len hŕstka starších obyvateľov. Ženy tu nosia snehobiely čádor pokrytý farebnými kvetinkami a muži čierne, široké nohavice typické pre zoroastriánov.

Tunajší kamenný svet vás nabije energiou. Na Abyaneh je krásne túlať sa sem a tam, bezcieľne a napokon si len vychutnať okamih pri sušených jablkách, ktoré si kúpite od babičky priamym pred jej domom.

Tichý svet Abyaneh a ženy v dedinke Abyaneh nosia biely čádor

Najkrajšie mesto Esfahán

Niet krajšieho mesta v Perzii než Esfahán. Určite si pomyslel aj nejeden obchodník túlajúci sa obchodnými cestami, ktorý sa tu v 17. storočí zastavil. Esfahán je klenot, je to najpôsobivejšie miesto aké dnes v Iráne nájdete a je to miesto, kde môžete sedieť niekoľko hodín na námestí a nebudete mať toho dosť!

Esfahán je spleťou tej najkrajšej architektúry – od mešít cez paláce až po bazárové štvrte – a aby toho nebolo dosť, nájdete tu aj kresťanskú štvrť s kostolmi či arménskou katedrálou.

Esfahán je o užívaní si života. Ráno sa prejdete bazárom, neskôr si sadnete do mešity šejka Loftolláha a budete si užívať namiesto neba jeho dokonalú kupolu, prejdete sa parkom, starými mostmi, kde sa zarozprávate s domácimi a podvečer sa vrátite na námestie. Objednáte si zmrzlinu faludé, dostanete pozvanie na piknik v tieni mešít a keď stále nebudete mať dosť, zapadnete do staručkej čajovne na kanvicu čierneho čaju.

Esfahán je dušou Perzie a napokon tu budete chcieť tráviť viac času, než ste si pôvodne mysleli.

Esfahán a jeho námestie

Yazd – perla púšte

Púštny Yazd je iný ako zvyšok Iránu a bude stačiť chvíľka, aby ste to pochopili. Esfahán očarí svojimi mešitami, Širáz osvieži perzskými záhradami a Yazd vo váš prebudí túžbu po čare púšti.

Leží totiž presne medzi dvomi najväčšími iránskymi púšťami Dášt-e Kavír a Dášt-e Lút a to mesto formovalo do jeho podoby. Yazd si pre návštevníka pripravil nielen labyrint hlinených uličiek, kde sa môžete krásne stratiť a znovu objaviť, ale v zálohe má aj totálnu pohodu, akú ucítite v starých domoch prerobených na hotely či reštaurácie.

Sadnete si na tradičný tacht, ochutnáte ťaví kebab, zapijete ho čajom a vydáte sa objavovať stopy tajomných zoroastriánov. Toto náboženstvo poznali aj starovekí Peržania a bolo tu dávno pred islamom.

V chráme Ateškáde objavíte posvätný oheň a za mestom sa vyškriabete na Veže mlčania, kde sa tradične pochovávalo. Z Yazdu neodíďte bez toho, aby ste na námestí Amir Čakmak ochutnali najlepšie iránske sladkosti.

Yazd a zoroastriánske veže mlčania

Staroveký Perzepolis

Ak milujete históriu, toto miesto nemusíte hľadať, ono si vás pritiahne ako magnet! Perzepolis je pojem, je to legenda a dodnes je akýmsi synonymom perzskej histórie!

Peržania kedysi vládli obrovskej ríši a každý rok sem do Perzepolisu prichádzali podriadené národy, aby panovníka uistili o svojej lojalite. Perzepolis bol výkladnou skriňou s palácmi, reliéfmi, pokladnicou a unikátnymi bránami. Dnes tu nájdete pôsobivé ruiny, ktoré si ešte šepkajú príbehy Dáreia I. aj Xerxésa I. a niektoré z nich si dokonca pamätajú aj to ako sa tadiaľto prehnal Alexander Veľký a mesto vypálil.

Perzepolis a Brána národov

Širáz – mesto rajských záhrad

Každé iránske mesto má svoju vlastnú dušu. Teherán s palácmi, Esfahán s mešitami, Yazd s hlinenými uličkami a štvoricu najznámejších miest uzatvára Širáz so svojimi záhradami a bazármi.

Širáz Iránci milujú kvôli jeho otvorenosti, tolerancii a perzskej poézii. Máloktorý národ sveta sa tak stotožnil s vlastnou poéziou ako Peržania. Prichádzajú k hrobke slávneho Haféza, ktorý žil v 14. storočí a recitujú si tu básne, zhovárajú sa, sadnú si na čaj a počúvajú nadčasové slová básnika. Toto nezažijete v žiadnej inej krajine!

Širáz je mestom záhrad, spomedzi ktorých vyniká Eram – predstava raja na zemi. Botanická záhrada, vysoké cypruse, stromy, príjemný tieň, žblnkot vody a vôňa ruží.

Širáz sa oplatí objavovať aj kvôli jeho bazárom. Ležia neďaleko pevnosti so šikmou vežou a keď vás bazár raz pohltí, na niekoľko hodín vás nepustí. Ochutnajte čerstvé pistácie, horké mandle, nakúpte si tu koreniny, šafran, oriešky, orientálne sladkosti a kto vie, možno si odtiaľto odnesiete aj pravý perzský koberec po hodinách zjednávania.

Najposvätnejšie miesto Iránu

Do Mašadu, posvätného mesta Iránu, kde je pochovaný emám Reza sa nedostane veľa ľudí. Mnohých odradí to, že je na samotnom východe krajiny, neďaleko turkménskych hraníc, čo znamená, že sem cesta autobusom trvá okolo 15 hodín.

Spomedzi väčších iránskych miest tu stretnete najmenej turistov a zažijete najväčšiu autenticitu. Mašad je pokrytý posvätným prachom a celé mesto je postavené tak, že v jeho srdci leží obrovská svätyňa. Ročne ju navštívia milióny pútnikov nielen z Iránu, ale aj okolia, pretože okrem Rezu tu spočíva v hrobke aj kalif Harún ar-Rašíd.

Mašad je najposvätnejšie miesto Iránu

Ak sa dostanete dnu, zažijete náboženskú extázu v priamom prenose. Davy ľudí snažiacich sa dostať k posvätnej hrobke, dotknúť sa jej, nadýchnuť sa atmosféry, slzy na tvárach pútnikov a nefalšovaná radosť. Toto je unikátne miesto!

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Ak sa nabažíte svätyne, vydajte sa na bazár zjednávať najkvalitnejší šafran z Chorasánu alebo si sadnite na kebab s kopcom ryže a oddávajte sa iránskym chutiam.

Prakticky záver 🙂

Cestovať po Iráne znamená vychutnávať si cestovanie plnými dúškami. Najčastejšie sa budete po tejto obrovskej krajine prepravovať autobusmi, vďaka kvalitnému spojeniu sa dostanete takmer do všetkých väčších miest. Na autobusy sa dá spoľahnúť a spoľahnúť sa môžete aj na to, že v nich bude neskutočná klimatizácia. Vonku za oknami sa teplomer blíži k 40 stupňom a dnu ste v svetri alebo mikine, pretože čísla na digitálnom teplomere ukazujú len 15 stupňov!

Kvalitné presuny viete absolvovať aj vlakmi, ale viete ich využiť len na obmedzených trasách. Ak sa potrebujete rýchlo niekam presunúť a nevadí vám minúť o pár dolárov naviac, skúste aj savarí – zdieľané autá, ktoré sa vydávajú k spoločnému cieľu. Stačí, aby sa naplnil počet pasažierov a vydáte sa na cestu.

Nezľaknite sa, že je niekde značka s maximálnou povolenou rýchlosťou 100 či 120 kilometrov za hodinu a vy idete 150 kilometrov za hodinu, navyše šofér bude v jednej ruke držať pohárik čaju a tancovať do rytmu perzských melódií. 😀

Fotografie & text

Tomáš Kubuš

Streetfoodhunters.com