Prešiel som Madrid, Barcelonu, Valenciu... viaceré španielske ostrovy, no jednoznačne mojim najobľúbenejším a podľa mňa najlepším „echt“ Španielskom je jeho juh – Andalúzia.

Čaká vás tu množstvo krásnych a zaujímavých miest, ako kolíska býčích zápasov Ronda so svojim ikonickým mostom (krajší most nepoznám), Granada na úpätí hôr so slávnym palácom Alhambra, s históriou i moderným životom nasiaknutá Malaga na brehu Stredozemného mora, hlavné mesto Andalúzie Sevilla s najväčšou gotickou katedrálou sveta... a v neposlednom rade Gibraltár – mohutná skala na konci Európy, ktorú obývajú opice a ktorá nepatrí Španielsku, no jej návštevu tu aj tak rozhodne nemôžete vynechať.

Keby ste sa chceli tejto cesty zúčastniť priamo s nami, na spodku nájdete formulár, kde sa môžete prihlásiť: https://travelers.sk/vylety/andaluzia-gibraltar-to-najlepsie-spanielsko/

Môj program je pre tých, ktorí chcú za pomerne krátky čas vidieť to najpodstatnejšie a najznámejšie, čo tento koniec Európy ponúka:

1. deň: Hlavné mesto Andalúzie, TOP katedrála a Krištof Kolumbus

Z lietadla vidíme, ako sa Európa pod nami postupne mení. Zasnežené štíty strieda more a my pristávame pred jej koncom – nad krajinou, ktorá síce vyzerá sucho, no pochádza odtiaľto ovocie a zelenina, ktorú kupujeme aj v našich obchodoch.

Sme na juhu Španielska v Andalúzii a začneme jej najväčším a hlavným mestom Sevilla. Ubytovanie v centre nám poskytne vynikajúci východiskový bod na jej spoznanie a veľmi blízko aj k najväčšej pýche tohto mesta, ktorou je miestna katedrála.

Ide o najväčšiu gotickú katedrálu a gotickú stavbu sveta, chrám, ktorý bol isté obdobie tým najväčším, aký kresťanský svet poznal. A ktorý má za sebou veľmi zaujímavý príbeh. Tí, čo boli so mnou v Maroku, si možno všimnú podobnosť miestnej veže/zvonice Giralda a minaretu v Marakéši. Áno, katedrála bola kedysi mešitou a z jej dnes už zvonice sa ozýval spev muezína. Pamiatka na časy, kedy tejto časti Európy vládli dlhé storočia moslimovia.

To, čo vás čaká vo vnútri, je ale ešte veľkolepejšie. Obrovský, vyrezávaný a pozlátený oltár, zachytávajúci 44 momentov zo života Ježiša Krista, radíme medzi tie najkrajšie, aké sme videli. Zaujímavosťou je aj hrob slávneho objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumbusa, ktorého na ramenách nesú 4 králi 4 kráľovstiev, ktoré kedysi tvorili dnešné Španielsko. Poznáte aj temnejšiu, krutú stránku tohto moreplavca alebo ako vzniklo Španielsko? 🙂

Samozrejme, Sevilla nie je len o katedrále. Popri jednej z najväčších riek Španielska Guadalqivir a popod stredovekú „Zlatú vežu,“ prezývanú aj „Strážca Seville,“ sa prejdeme na Plaza de Espaňa, ktoré mnohí označujú za najkrajšie námestie v celom Španielsku.

Často sa už na ňom vďaka pouličným umelcom či občas len náhodným ľuďom, ktorí si proste radi zatancujú na verejnosti, necháme vtiahnuť rytmami flamenca. Prvá sangria, prvé tapas... prvé chute Andalúzie.

2. deň: Gibraltár – koniec Európy & pohľad do Afriky

Opúšťame Sevillu a presúvame sa ešte viac na juh, na koniec Španielska i celej Európy. Pred nami sa už v diaľke vynára z mora vysoká Skala Gibraltáru, ktorá je bodkou Európy.

Španielsko by veľmi rado vlastnilo tento geograficky veľmi zaujímavý a dôležitý bod – spolu s výbežkom a horami na druhej strane v Afrike ide o prieplav medzi kontinentami, ale aj bránu medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. Dva Herkulove piliere na dvoch stranách, ktoré nájdeme aj vo vlajke Španielska či Andalúzie. No Španielsku to nepatrí, ale Veľkej Británii. Odkedy a prečo?

Aj keď ide o iný štát, ktorý dokonca ani nie je v EÚ, nie je problém tento malý, no extrémne zaujímavý koniec Európy navštíviť a nechať sa vyviesť (napr. lanovkou) na jeho dominantnú skalu, ktorá je zároveň pevnosťou.

Doslova neuveriteľné výhľady až do Afriky, koniec Európy ako na dlani, more i oceán, posiaty množstvom lodí, ktoré smerujú do okolitých prístavov a do ďalších končín sveta.

A k tomu všetkému spoločnosť, akú inde v Európe nezažijete – makaky berberské, jediné voľne žijúce opice Európy. Dajte si tu pozor na desiatu! 😉

3. deň Ronda najkrajšie mestečko Španielska?

Aj keď ide o najmenšie mestečko v rámci tejto cesty, o ktorom možno ešte niektorí ani nepočuli, je to práve Ronda, ktorá v mnohých ľuďoch zanechá ten najlepší/najkrajší dojem a je bez pochýb jedným z highligtov Andalúzie. Dokonca, niektorí tu ani neváhajú použiť výraz „najkrajšie mesto Španielska“ a povedzme si úprimne, konkurencia o tento titul je v tejto krajine naozaj veľká. Samozrejme, ide o subjektívny názor, ktorý si treba v prvom rade spraviť sám! 😉

Mesto je postavené na dvoch skalných výbežkoch, ktoré oddeľuje 120 m hlboká roklina. Už pred 300 rokmi sa ľudia pokúsili tieto dve časti spojiť mostom, ktorý sa ale zrútil spolu s 50 ľuďmi. A tak v polovici 18. storočia vznikol Nový most, ako znie aj jeho oficiálny názov. Ten spája mesto dodnes a tvorí doslova ikonickú scenériu Rondy. Tento pohľad si skutočne zamilujete a aspoň za nás ide o najkrajší most so scenériou (roklina, dve skaly po bokoch a na nich mesto, vodopád...), aký poznáme. Stavali ho vyše 40 rokov a jeho tvorca Aldehuela z neho tesne pred dokončením skočil dole.

Okrem mosta nevynecháme ani prehliadku miestnej býčej arény Plaza del Toros, ktorá tu stojí už niekoľko storočí a vďaka nej môžeme Rondu nazvať rodiskom toreadorských býčích zápasov, ako ich poznáme dnes a ktoré sú podľa nás neodmysliteľnou súčasťou tradícii v Andalúzii. Ako to vzniklo a najmä aká je budúcnosť tejto pre mnohých kontroverznej zábavy/tradície?

Po obede pomalý presun k ešte väčším horám – v pohorí Sierra Nevada nájdeme niekoľko 3000viek – kde na ich úpätí leží oveľa väčšie mesto: Granada, najbližší cieľ našej cesty.

4. deň: Najnavštevovanejšia pamiatka Andalúzie

Hlavný cieľ každého, kto príde do Granady, je jasný: Alhambra – pýcha maurskej architektúry a jedna z TOP pamiatok celého Španielska, Andalúzie i moslimského sveta! Áno, čítate správne.

Moslimovia dlhé storočia ovládali celý juh Španielska, no postupne boli z neho i z Európy vytlačení (takzvaná „reconquista“ = znovudobytie). Stratili svoje centrum Cordobu, Valenciu, Sevillu... a ich posledným útočiskom tu, ktoré držali vo svojich rukách najdlhšie, bola práve Granada. Za storočia svojej nadvlády tu postupne vybudovali obrovský palácový komplex, tvorený aj pevnosťami, s názvom Alhambra.

Na chvíľu sa tak ocitneme v rozprávkach Tisíc a jednej noci, nadýchame sa orientu a prejdeme záhradami i po hradbách, ktorými chodili miestni moslimskí panovníci a po nich tí kresťanskí. Za Ferdinandom II. Aragónskym a Izabelou Kastílskou, ktorí sa považujú za zjednotiteľov Španielska, tu prišiel aj Krištof Kolumbus, ktorý od nich potreboval peniaze pre svoje výpravy. Alhambra je aj na niekoľko hodín chodenia, no stratený čas to rozhodne nebude.

Upozornenie: Lístky treba mať kúpené v jasnom predstihu! Niekoľko dní i dokonca týždňov pred príchodom už môžu byť vypredané!

Večer presun do nášho posledného a zároveň nášho najobľúbenejšieho mesta Andalúzie 🙂 :

5. deň: Malaga naše najobľúbenejšie mesto

Kombinácia stredomorského života s promenádou i peknou plážou, historických pamiatok z antiky i stredoveku, rušných uličiek a malých námestí, príjemných gastro podnikov a na svoje si tu prídu aj milovníci nočného života. Malaga podľa nás obsahuje všetko, čo človek hľadá na cestách. Inými slovami, na svoje si tu príde aj ten, ktorý chce ďalej objavovať, ale aj ten, ktorý si chce oddýchnuť pri mori s drinkom v ruke, aj ten, ktorý sa má chuť zabaviť. Keďže máme radi všetky tieto veci, Malaga si nás jednoducho získala.

Zamilovali sme si výhľad spod hradu Castillo de Gibralfaro, ktorý tu nikdy nevynecháme. Pod sebou uvidíte býčiu arénu Malagy, už spomínanú promenádu, prístav s loďami, Stredozemné more, kúsok vpravo radnicu so svojimi upravenými záhradami a následne takmer celý zvyšok mesta, s vytŕčajúcimi starými kostolmi i katedrálou, a za mestom už zdvíhajúce sa hory Španielska.

Odtiaľto zbehneme popri starom maurskom/moslimskom paláci Alcazaba priamo k 2000-ročnému rímskemu divadlu. Nevynecháme ani katedrálu, ktorej malé námestie sme si obľúbili najmä večer, keď sa katedrála vysvieti a my si priamo pred ňou vychutnáme poslednú večeru Andalúzie. Samozrejme, kto by sa chcel prejsť promenádou či si dokonca zaplávať na miestnej pláži Malagueta, nie je problém. Nie sme fanúšikovia mestských pláži, ale táto nás presvedčila, že aj mestská pláž môže byť pekná a stáť za to.

Veríme, že Malaga bude príjemnou bodkou na záver tejto cesty a že si ju, ako aj celú Andalúziu, obľúbite aspoň z časti, ako som si ju už pred rokmi zamiloval ja (nemám o tom pochýb 😉 ).

Bonus na záver

Komu by sa ešte nechcelo 6. deň letieť domov a chcel by v Andalúzii stráviť viacej času, nie je problém. Ďalším mestom, ktoré odporúčam pridať do programu, najmä pre milovníkov poznania a histórie, je Cordoba – bývalé centrum moslimských vládcov a vtedy i jedno najväčších miest celej Európy, ktoré ponúka viacero jedinečných, historických pamiatok.

Andalúzia je pestrá, viete tu oddychovať pri mori či vybrať sa do prírody a hôr za trekmi. Poznám ľudí, ktorí tu chodia každoročne kvôli golfu či iným aktivitám.

Ako bolo v úvode spomínané, tento program je akoby základ, to najznámejšie, čo Andalúzia ponúka a čo sa dá do týždňa vidieť. Ak by niekto chcel rozšírenejšiu verziu, pokojne napíšte. 🙂

Text & fotografie:

František Fefe Kekely