Pred pár dňami začal nový rok a niektorí z nás už majú plány, čo by si v ňom mohli z hľadiska cestovania splniť. Iní nad tým možno len premýšľajú či budú premýšľať. Práve tento článok by vám mohol ponúknuť vhodnú inšpiráciu.

Poprosil som pár skúsených, slovenských cestovateľov, ktorí sa cestovaním doslova živia, aby prezradili pár zaujímavých tipov. Každý z nich už prešiel desiatky a desiatky krajín, mnohé z nich niekoľkokrát. Na cestách sú často viac než doma.

Nechcel som sa ich opýtať: „Čo by si odporúčal navštíviť v roku 2019?,“ lebo je to podľa mňa zlá a veľmi nepresná otázka. Niekto chce ísť radšej za pamiatkami, dejinami, niekto do prírody a niekto si možno iba potrebuje ísť oddýchnuť. Preto som sa rozhodol vytvoriť 5 rozdielnych kategórií, ku ktorým mali priradiť svoje tipy:

1. Za nádhernou prírodou

2. Za jedinečnou kultúrou

3. Pre milovníkov histórie

4. Dokonalý relax

5. A posledným je vlastný, bonusový tip

Môžem prezradiť, že medzi odpoveďami sa nenašla ani jedna krajina, ktorú by povedali aspoň dvaja. 🙂 Predsa len, každý vníma určité miesta inak, zažil tam niečo iné a do značnej miery ovplyvnilo odpovede aj to, kto sa akej oblasti viac a radšej venuje. 🙂

Krátke predstavenie opýtaných

1. Tomáš Kubuš je dlhoročným sprievodcom pre mnohé krajiny, obzvlášť Ázie – a to od Blízkeho východu až po jej juhovýchodne časti. Jeho články a fotografie môžete nájsť v rôznych printových médiách, ale aj na jeho webe streetfoodhunters.com.

2. Martin Navrátil je bývalý sprievodca, pôsobiaci takmer po celom svete, ktorý sa rozhodol založiť vlastnú cestovateľskú poradňu. Jeho web patrí medzi najznámejšie cestovateľské blogy na Slovensku: travelistan.sk.

3. Jozefa Terema možno stretnete v jeho cestovateľskej kaviarni pri Trnavskom mýte, kde sa konajú aj rôzne cestovateľské prednášky. Okrem kaviarne je zakladateľom portálu dobrodruh.sk, kde zas nájdete množstvo článkov aj z jeho vlastných, zaujímavých ciest.

4. Aleš Tvrdý taktiež precestoval množstvo krajín a v jednej dokonca aj ostal. Dnes žije na Taiwane, odkiaľ sa zameriava práve na oblasť východnej a juhovýchodnej Ázie. O svoje zážitky a skúsenosti sa delí na svojom webe photoandtraveling.com, ktorý získal aj niekoľko ocenení.

5. A posledným, ktorý dá zopár tipov, budem ja (František Kekely). 🙂 Oproti vyššie menovaným, ktorým chcem úprimne poďakovať za zaujímavé odpovede, mám tie najkratšie skúsenosti. No niekoľko zaujímavých miest a krajín dobre poznám. Pracujem ako sprievodca v Afrike (od Maroka po Madagaskar), na Blízkom východe a cez leto i v neďalekých Alpách. A vo voľnom čase píšem na tejto stránke.

1. Za nádhernou prírodou

Tomáš Kubuš: Jednou z najkrajších prírodných krajín, kam sa vždy mimoriadne rád vraciam, je Kirgizsko v strednej Ázii. Je to krajina, ktorá dokáže nadchnúť každého milovníka krásnej, nefalšovanej prírody, ktorá stále nie je preplnená turistami. Zamilujete si ju aj keď sa radi túlate po horách a trávite v nich dni, ale aj vtedy ak máte zasnežené pahorky hôr pred sebou len ako kulisu. V Kirgizsku máte pocit, že kamkoľvek sa pohnete, hory vás sledujú. Vyberte sa sem ešte predtým, kým davy pochopia, aký poklad sa tu skrýva.

Martin Navrátil: Veľmi ťažká otázka, lebo sa bojím, že urazím tie ostatné krásne prírodné miesta. Mám rád púšte napríklad v Alžírsku, hory v pakistanskom Karakorame alebo prales v Guyane. Ale keby som mal predsa len vybrať, tak zamrznutú prírodu na Čukotke. Bolo tam mínus 50 a videli sme nielen zamrznutú Beringovu úžinu, ale zažili s miestnymi ako sa v takýchto podmienkach dá vôbec prežiť. Alebo mám radšej prírodu v Tibete? Uf, je to veľmi ťažké. Uvidím či si svoj rebríček neopravím, keď prejdem loďou okolo Antarktídy, kam sa teraz chystám.

Jozef Terem: Ťažko odpovedať jednoznačne, nakoľko množstvo lokalít ma z prírodného hľadiska dokonale očarilo. Ak mám vybrať jednu silnú vec, tak je to výstup na stolovú horu Auyán-tepui vo Venezuele. Je to miesto drsné, no zároveň krásne. Ak si ho chceš užiť a vychutnať, musíš zo seba dostať počas niekoľkých dní veľa potu a fyzickej námahy. Niekoľko dňový výstup na Auyán-tepui, keď sme nestretli jediného človeka, následne po návrate pobyt medzi Indiánmi v dedine Karamata a splav riek na indiánskom kanoe po riekach Churun, Carrao, Akanan až pod najvyšší vodopád sveta Salto Angel. Na to nikdy nezabudnem.

Aleš Tvrdý: Jedno z miest, ktoré mám aj po niekoľkých rokoch stále živo v pamäti, je Amazonský dažďový prales v Brazílii. Je to naozaj nádherné a jedinečné miesto na svete. Tu sa dá toho zažiť veľmi veľa. Mne sa podarilo dostať do džungle na sútoku riek, ktoré sú najväčšími prítokmi Amazonky. Prales v tých miestach je miesto, ktoré som si zamiloval na celý život. Sledovanie exotických zvierat vo voľnej prírode, lovenie piraní, stretnutia s domorodcami a liečivá sila prírody. Domáci obyvatelia toto miesto nazývajú aj ako najväčšia lekáreň na svete. Ani sa nečudujem.

František Kekely: Chcel by spomenúť dve oblasti, ktoré sa nedajú moc porovnávať. Prvú máme doslova za rohom. 🙂 Alpy ma aj po xy návštevách dokážu ohromovať. Čisté, alpské jazerá, pri nich romantické mestečká a nad tým všetkým majestátne, zasnežené hory. Neuveriteľná gýčovka. Alpy sú veľké, tak budem konkrétnejší: rakúsky Zillertal, nemecký Berchtesgaden, talianske Dolomity, francúzske Chamonix a azda moje najobľúbenejšie – okolie švajčiarskeho mesta Zermatt (články z týchto miest, až na Dolomity, nájdete aj na webe).

Za druhým rajom by ste museli ísť podstatne ďalej. Až do južnej Afriky. 🙂 Dračie hory – najkrajšie hory Afriky, okolie Kapského mesta s tučniakmi, obrovské piesočné duny v Namíbii, Viktóriine vodopády a niekoľko svetoznámych safari národných parkov. A to nie je ani z ďaleka všetko, čo tento veľmi pestrý juh kontinentu ponúka.

Alpy ma nikdy neomrzia. Výhľad z masívu Mont Blanc, presnejšie z jeho vrcholu Aiguille du Midi, kde zo Chamonix jazdí aj jedna z najúžasnejších lanoviek sveta. Úplne vzadu dokonca vidno slávny Matterhorn.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Juhoafrická republika. Pohľad na Kapské Mesto zo Stolovej hory. Tá je oficiálne jedným zo 7 prírodných divov tohto sveta a o Kapskom Meste sa často hovorí ako o najkrajšom meste sveta. 

2. Spoznanie jedinečnej kultúry

Tomáš Kubuš: Hneď mi behá po rozume Irán. Nielen že je to historická krajina plná príbehov, ale je to aj krajina, ktorá je doslova prešpikovaná zaujímavosťami. Perzská kultúra je naozaj iná ako tá naša a človek sa tu musí nadstaviť, že veci budú fungovať inak. Peržania používajú svoj tarúf, počiatočné odmietanie, ktoré sa neskôr zmení napríklad na súhlas a ak takýto tarúf neovládate, tak sa dostanete do úsmevných až bizarných situácii. Taxikár nechce od vás peniaze, na trhovisku hovoria, že máte ovocie zdarma a to len preto, že je to súčasť perzského každodenného divadla. V Iráne je krásne cítiť aj kultúru a vzdelanosť a s tým súvisí aj láska k perzským básnikom. Napadlo by vás, že medzi najobľúbenejšie iránske pamiatky medzi domácimi patria práve básnické hrobky ich velikánov?

Martin Navrátil: Tak tu odpoviem veľmi jednoznačne. Čína a jej kultúra, ktorá dokázala odolať aj moderným nánosom kultúry 21.storočia. Nepoznám krajinu, kde by si dokázali uchovať tradície tak dlho ako v krajine draka. Keď čítaš Marca Pola a jeho knihu ,,Milión,“ máš pocit, ako keby si tie isté kultúrne rozdiely zažíval aj ty teraz. Teraz niekto povie, že mi vadilo v Číne to chrchlanie, poťahovanie... a vieš, že aj Marcovi? Už len jedenie s paličkami má dlhočiznú tradíciu.

Jozef Terem: V tomto smere som zrejme špecifický, nakoľko od detských čias ma láka kultúra indiánskych národov. Potulky po indiánskych rezerváciach Siuxov, Navahov, Apačov v USA, rozhovory s Indiánmi, pozorovanie ich súčasného života, návšteva historických miest, kde sa odohrávali slávne bitky a kde sa lámala indiánska história. A samozrejme, k tomu patria aj návštevy indiánskych oblastí v Bolívii, krajine, ktorú možno naozaj považovať za indiánsku republiku. Alebo návštevy indiánskych dedín v okolí jazera Atitlán v Guatemale a podobne.

Aleš Tvrdý: Jedna z najzaujímavejších kultúr bola pre mňa tá, ktorá je v Japonsku. Aj napriek tomu, že tam moderné technológie predbiehajú súčasnosť a niektoré výmysly k nám dorazia možno až o niekoľko rokov, tak kultúra má v tejto krajine svoje jedinečné postavenie.
Napríklad v meste Kjóto netreba ani mapu na hľadanie rôznych pamiatok. Sú doslova všade, za každým rohom. Počas druhej svetovej vojny bol medzinárodný zákaz bombardovania tohto kráľovského mesta práve kvôli jeho kráse a jedinečnosti.

František Kekely: Dalo by sa veľa hovoriť o zaujímavých kmeňoch Afriky či ázijsko-afrických ľuďoch Madagaskaru, ktorí robia párty s mŕtvymi, no napokon som sa rozhodol pre Svätú zem. Tam môžete objavovať hneď niekoľko svetových kultúr, národností a náboženstiev naraz. Okrem Židov, teda judaizmu, a Arabov, islam a kresťanstvo, sa môžete v krajine a obzvlášť v Jeruzaleme stretnúť napríklad s veľmi zaujímavými koptskými kresťanmi z Egypta, mníchmi z Etiópie, taktiež tam žije mnoho Arméncov a ďalších zaujímavých ľudí, veriacich z rôznych častí sveta. Všetko v jednom meste.

Jeruzalem – jedinečné mesto, plné príbehov, histórie a stretov kultúr.

3. Po stopách histórie

Tomáš Kubuš: Pri cestovaní vyhľadávam množstvo historických miest. Ak má mesto dušu, tak si ma získa. Takýchto miest som na tomto svete videl pomerne veľa, no medzi tie najlákavejšie pre mňa patrí turecký Istanbul. Je to miesto, kde som sa vrátil 25-krát a o ktorom viem, že sa tam minimálne tak veľakrát ešte vrátim. Istanbul je malý kúsok raja na zemi, teda lepšie povedané, na Bospore, kde ma akoby každý kameň, múr, stena či dom svoj príbeh. Milujem toto mesto pre jeho atmosféru, jedlo, pre jeho históriu vpísanú do paláca Topkapi, Hagie Sofie či do minaretov Modrej mešity. Túlam sa sultánskymi hrobkami veľkých Osmanov, sedím v čajovniach čítajúc si príbehy o Mehmetovi Fatihovi, hľadám byzantské stopy... Máloktoré mesto sveta má pre mňa takú energiu ako práve Istanbul!

Martin Navrátil: Najviac ma uchvátila história v arabskom Jemene. Možno je to aj tým, že milujem históriu hodvábnej cesty a trvalo mi 9 rokov, než som celú cestu prešiel od Ríma až po Xian v Číne. Práve jedna časť cesty prechádzala cez Jemen, ktorý je teraz v ťažkej občianskej vojne. Každému cestovateľovi by som doprial zažiť ten pocit sa prejsť úzkymi uličkami mesta Saná alebo sa ponoriť medzi hlinené mrakodrapy stredovekého sveta. Všetky tie miesta sú dokonalou kulisou pre hociktorý historický film a dávnom oriente. Tu si vieš zažiť svoj príbeh Tisíc a jednej noci.

Jozef Terem: Čo sa histórie týka, ja by som zostal v Európe. Nikdy nezabudnem na dojem, ktorý na mňa urobili Benátky, keď sme sem vyrazili stopom hneď po páde komunizmu v lete 1990. Dorazili sme večer, len po niekoľkých hodinách stopovania. Šofér nás vysadil tak blízko centra ako sa len dalo. Mal som na ušiach walkman a púšťal si pesničku: Dnes mám rande so svojim mestom... Bolo to neuveriteľné. Chlapec z komunizmu sa zrazu ocitol v stredovekom meste. Vtedy som pochopil, že si postupne môžem plniť aj všetky svoje ostatné sny. A toho sa držím dodnes. 🙂

Aleš Tvrdý: Neďaleko mesta Siem Reap v Kambodži sa nachádza jeden z najkrajších chrámov, ktoré sa zachovali na Zemi až do dnes. Angkor Wat je priam magický. Na to, aby som tento komplex chrámov prešiel celý, však nestačí len jeden alebo pár dní. Je to najmenej na týždeň. Tu som celkom stratil pojem o čase a nejedenkrát som sa pristihol pri tom, ako si predstavujem časy, keď toto miesto prekvitalo životom v plnej kráse.

František Kekely: Na Blízkom východe ešte musím ostať. Pretože páve táto oblasť sa môže pýšiť najstaršími a najbohatšími dejinami na svete. Tu nevznikali len náboženstvá, ale aj najstaršie civilizácie. Nedokážem si predstaviť nadšenca histórie, ktorého by to tu nelákalo. Len samotný Jeruzalem vás dokáže pohltiť na veľmi dlhý čas. Neuveriteľne zachovalé staroveké mestá ako napríklad rímsky Jerash na druhej strane rieky Jordán či oficiálny div tohto sveta, celé mesto, ktoré bolo vytesané do skál – Petra. Pamiatky z čias kalifátov... križiacke hrady... éra Osmanov... obdobie Lawrenca z Arábie a koniec jednej ríše... časté boje 20. storočia, ktoré rozhodli o osude Svätej zeme. Je jedno, ktoré obdobie histórie vás viac zaujíma. Tu je história na každom rohu!

Moja najobľúbenejšia budova starovekej Petry – Kláštor. Viac o tomto meste nájdete aj na tejto stránke.

4. Dokonalý relax

Tomáš Kubuš: Dokonalý relax môže byť rôzny a nech to znie akokoľvek, tak najväčším relaxom je pre mňa vziať si môj ošúchaný batoh a vydať sa do krajiny, kde je chaos poriadkom a kde zdanlivo nič nefunguje. Presne preto milujem Indiu, kde viem skvelo vypnúť a ponoriť sa do miestneho života. Ak však hľadám pláže na krátkodobý oddych, tak podľa mňa má najlepšie pláže Thajsko. Aj keď je to pre mnohých prefláknutá krajina z hľadiska turizmu, tak máloktorá krajina sveta sa s Thajskom môže porovnávať. Sú tu stovky pláži, desiatky ostrovov, kde sa dá relaxovať a nehovorím len o Phukete, kam chodí väčšina ľudí. Tomu sa práve treba vyhnúť a pozrieť sa na menšie ostrovy. Oblasť Krabi patrí k najmilším v Thajsku, kde dokonca zabúdam na masový turizmus a rád si užívam knihu na brehu mora.

Martin Navrátil: Jednoznačne Afrika. Aj keď je to na cestovanie najťažší kontinent, vždy tu naberiem dostatok síl. Najlepšie sa mi tu premýšľa, medituje a hlavne tu zažívam tie ,,pravé“ cestovateľské zážitky. Jednu z najťažších ciest som zažil, keď sme s kamarátom Peťom Hliničanom prechádzali krížom cez Kongo a napriek tomu som si tu oddýchol priam dokonale. Naučil som sa nestresovať a uvedomil, že čas je pojem relatívny.

Jozef Terem: Záleží, o aký druh relaxu ide. Bujará zábava je napríklad v lokalite Vang Vieng v Laose. Rovnako nikdy nezabudnem na bissauský karneval v africkom Guinea Bissau. Farby, hudba, temperament... Dobré jedlo a spoločenský život v Buenos Aires. Ale parádne je aj leňošenie na plážach v Mexiku alebo na Floride. 🙂 No ak mám sám za seba povedať, kde sa najlepšie zrelaxujem, tak je to na slovenských horách a na vidieku. Tu si najlepšie utriedim myšlienky.

Aleš Tvrdý: Moju predstavu o dokonalom relaxe predstavuje jazda vlakom naprieč Ruskom. Transsibírska magistrála bola niečo ako chata na kolesách. Niekoľko dní sledovania zamrznutého Ruska cez okno vozňa bol nie len splnený sen, ale aj niečo ako kúpele pre dušu. Počas niekoľkých dní som tak mohol premýšľať o všetkom možnom aj nemožnom.

František Kekely: Kategória, ktorá asi nie je pre mňa, pretože na takýto typ cesty moc nechodievam. Nebaví ma ležať na pláži a niekoľko dní v podstate nič nerobiť. Po pravde, relax mávam až doma, ideálne niekde na horách. 🙂 Tie sú už overeným balzamom na dušu.

MADAGASCAR OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Relax pri západe slnka na Madagaskare.
Výhľad Vysoké Tatry, Rysy, Slovensko.
Overený relax na Slovensku.

5. Tip navyše

Tomáš Kubuš: Ak by som ma vybrať len jednu jedinú z tých desiatok krajín, ktoré som mal šťastie vidieť, bola by to India. Krajina bez konca. Je to nevyčerpateľná krajina plná dokonalých zážitkov, momentov a situácii. Pre mňa je India absolútne fantastickým miestom, kde nezáleží na tom koľko človek predtým precestoval a nezáleží na tom, koľko krát v nej bol, pretože vždy a vždy ho niečím prekvapí. India ma fascinuje dokonalým jedlom, streetfoodom, ktorého sa mnohí boja a ktorí tak milujem hľadať. Milujem staré Delhi so svojimi chaotickými uličkami, koloniálne štvrte Mumbaiu, rannú aj večernú Gangu v posvätnom Váranási, podvečer v Agre pri Tádž Mahále, popíjanie čaju na terase koloniálnych stavieb v Dardželingu, britskú Kalkatu či keralskú pohodu. India je krajina, kde dostáva nekonečno svoj rozmer a najlepšie sa po nej cestuje vlakom. Každá jedna jazda bude nezabudnuteľná! V Indii môžete stráviť mesiace a tú krajinu nespoznáte, pretože takto to má byť.

Martin Navrátil: Vždy hovorím, choďte tam, kde ešte nechodia davy. Kuba, Thajsko, Srí Lanka neujdú, ale taký Svätý Tomáš, Mozambik, Uzbekistan, Tadžikistan onedlho ujdú. Väčšina cestovateľov si myslí, že to, čo je málo navštevované je nebezpečné. Omyl. Proste zahoď predsudky a choď tam, kde nechodia davy a zaži zážitky, ktoré nemá každý. Na Áziu odporúčam Strednú Áziu, na Afriku Mozambik a svätý Tomáš a na Ameriku Surinam či Guyanu.

Jozef Terem: Ťažká otázka. V súčasnosti je cestovatľský boom, keď ľudia lovia pečiatky do pasov a fotky na sociálne siete. Za dva týždne precestovať 3-4 krajiny, urobiť kvantum fotiek, no na zážitky a dojmy sa akosi zabúda. Najsilnejšie si budete pamätať stres. Začnite si cesty do sveta vychutnávať. Kašlite na prestíž. Môj tip je, skúste aspoň raz cestu na „pankera“. Kúpte letenku, nič neplánujte a nechajte sa unášať osudom. Buďte vnímavý voči ľuďom. Môže sa vám stať, že v „obávanom“ Iráne prežijete týžden v rodine a zažijete tu najsrdečnejšiu pohostinnosť. Alebo v kaukazských horách sa stanete súčasťou domácnosti horalov. A počas tejto cesty zahoďte aj turistický bedeker. 🙂

Aleš Tvrdý: Teraz nebudem konkrétny s krajinou, kde sa dá absolvovať tento tip. Na cestách sa snažím dostať na miesta, ktoré mi odporučili miestny obyvatelia. Vždy sa s nimi snažím spriateliť. Najlepšie okamihy z mojich ciest mám práve z tých miest, ktoré nie sú v žiadnych bedekroch. Malé dedinky uprostred ničoho, jednoduchí ľudia a úsmev na tvári sú vždy takmer zaručenou istotou, že opäť zažijem niečo nové, niečo krásne a niečo jedinečné.

František Kekely: Mojim tipom navyše bude Balkán, ktorý mi príde ako vhodný mix všetkých predchádzajúcich kategórii. Nájdete tam krásnu prírodu. Nezabudnem na cestu zo Sarajeva do Mostaru či na prenádherný národný park Prokletije, kde sme nestretli žiadneho turistu. Spoznáte jedinečné kultúry, ľudí i zaujímavú históriu, ako výsledok stretu rôznych svetov (národov a náboženstiev) na tomto mieste. A o tom, že sa tu dá pri mori aj oddýchnuť, Slovákom netreba hovoriť. 🙂 Blízke, lacné, všestranné, pekné, chutné a mega-zaujímavé. To je pre mňa srdcovka Balkán.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Balkán určite nie je len o mori. Má aj takéto nádherne hory. Národný park Prokletije na pohraničí Čiernej Hory, Albánska a Kosova (Srbska). Za celý deň sme nestretli iných turistov.