Okúpte sa v krásnej azúrovej lagúne. Plavte sa loďou z ostrova na ostrov či vyskúšajte potápanie.

A keď už budete mať mora viac než dostatok, prejdite sa štýlovými uličkami starých miest alebo po miestach, kde sa natáčal Game of Thrones.

Následne preskúmajte prastaré chrámy, ktoré majú vyše 5000 rokov – teda staršie než pyramídy v Egypte, či prejdite sa starými, taktiež vyše 2000 rokov starými katakombami.

A nezabudnite ani na večerný párty život 🙂 ktorým je tento ostrov medzi mladými taktiež známy.

Tento ostrovný štát uprostred Stredozemného mora, medzi Európou a Afrikou, nepatril zrovna medzi krajiny, ktoré by ma niečím lákali a chcel som navštíviť, no nejakou zhodou okolností som sa tu zastavil a ako to často v takýchto prípadoch býva – keď nič človek nečaká, ostáva najviac milo prekvapený. 🙂 A Malta je presne tým príkladom!

Prezradím vám viac o tomto zaujímavom ostrove a pridám aj množstvo osobných, praktických informácií, ako a za koľko som ho spoznal a precestoval ja.

Obsah článku:

  1. Cesta na Maltu a doprava po ostrovoch
  2. Peniaze – koľko?
  3. Jazyk
  4. Ubytovanie
  5. Zaujímavé miesta hlavného ostrova Malty (Valletta, 5000-ročné chrámy, staré katakomby... miesta, kde sa natáčal Game of Thrones)
  6. Ostrov Gozo
  7. Modrá lagúna / Blue Lagoon na ostrove Comino
  8. Potápanie
  9. Bonus: Zaujímavosti o Malte
  10. Bonus 2: Minulosť/dejiny Malty v skratke

1. Cesta na Maltu a doprava po ostrovoch

Aj keď je Malta v rámci Európy pomerne ďaleko a okolo je iba more, dostať sa sem je jednoduché. Lietajú tu aj nízko-nakladové lety – konkrétne Ryanair – priamo z Bratislavy a keď sa človek posnaží, pozrie vhodné termíny, vie sa cenovo za letenky tam aj späť zmestiť do 100€.

Samozrejme, v čase tvojho čítania môže byť už situácia iná.

Okrem Bratislavy tam Ryanair lieta aj z Viedne či z Budapešti. Pravidelné linky z Budapešti či z poľských miest tu má aj Wizzair. Takže možno sa oplatí pozrieť aj tieto linky, ak by náhodou boli výrazne lacnejšie. Hovorím výraznejšie, lebo ak by bolo letenka lacnejšia o cca 20-30€, neviem, či sa kvôli tomu oplatí platiť autobus alebo vlak a ešte sa trmácať do vedľajšej krajiny. Asi nie.

https://travelers.sk/kedy-a-ake-mozem-ziadat-odskodne-za-meskanie-zrusenie-letu-ci-stratu-batoziny/

Keď človek pristane na letisku, rieši, ako sa dostane na hotel. Viem, že z maltského medzinárodného letiska jazdia aj nejaké verejné autobusy, ale keďže som býval až za hlavným mestom Valleta a hlavne som unavený naozaj nemal chuť na verejnú dopravu, objednal som si cez známu aplikáciu taxík. Funguje tu Bolt aj Uber.

Malta ja rozlohou malý štát a jeho hlavný ostrov „Malta“ bez tých zvyšných ostrovov ešte menší, takže dostať sa z bodu A do bodu B je tu vždy otázka len niekoľkých km a teda taxík vás rozhodne nezruinuje.

Do poslednej chvíle som si nebol istý, ako sa budem prepravovať po ostrove. Premýšľal som nad požičaním auta, skútra i bicykla.

No keď sme sa hneď druhý deň išli najesť k neďalekému malému prístavu (v Spinalo Bay), stretli sme tam pri ceste chlapíka s mapkami, ktorý ponúkal klasické a už vo svete dobre známe „Citysightseeing Tours,“ teda jazdy vyhliadkovými autobusmi, ktoré jazdia po ostrove, zastavujú na jednotlivých miestach a vy ak chcete na danom mieste vystúpiť, tak proste vystúpite, pozriete si ho lepšie a potom podľa harmonogramu nastúpite na ďalší taký autobus a idete ďalej na ďalšie miesta. Štýl „Hop On and Hop Off,“ teda naskočiť a vyskočiť.

Určite ste tieto autobusy už videli v nejakých mestách. Nikdy som na tom nebol, lebo mi to prišlo ako príliš turistická a pre správneho cestovateľa nehodná vec 🙂 , ale tu na Malte som sa to rozhodol prvýkrát vyskúšať. Bol som tu akýsi lenivý vybaviť niečo a možno to bolo aj tým, že tento ostrov ma zo začiatku až tak nezaujímal, teda neplánoval som príliš popredu, ako, kde, čo... skôr som tu prišiel a že uvidí sa na mieste. (Takto cestovať naozaj nezvyknem, no Malta prišla akosi na rýchlo. Bývalej som napríklad dokupoval letenky len pár hodín pred odletom.)

A musím povedať, že tá Citysightseeing Tour sa mi naozaj páčila. 😀 Bolo to bezstarostné. Nemusel som nič vybavovať, stresovať sa so šoférovaním, parkovaním, tankovaním a podľa trasy jazdy som si jednoducho vytipoval miesta, na ktorých si aj vystúpim a potom pôjdem ďalším nasledujúcim Citysigtseeing autobusom ďalej.

Chodia za sebou dookola v určitých intervaloch. Jediné, čo si musíte dať pozor, kedy ide ten úplne posledný, ktorý vás ešte zoberie späť, inak ostanete niekde na druhej strane ostrova... ale ako som spomínal, je to dosť malý ostrov, takže ani to nie je žiadna veľká tragédia a prinajhoršom by ste si zavolali taxík.

Na hlavnom ostrove sú s týmito autobusmi na výber 2 trasy: severná modrá a južná červená. Spomínaný chlapík nám dal mapky i brožúrky, cez aké miesta jednotlivé trasy idú a podľa toho sme si vybrali – južnú červenú, ktorá išla aj cez hlavné mesto Valletta (zapísané v UNESCO) a cez ďalšie pre mňa zaujímavé miesta, ktoré neskôr spomeniem:

Bol to naozaj jednoduchý, bezstarostný a aj lacný spôsob, ako spoznať kus ostrova a viacero jeho zaujímavých miest. Celodenný lístok nás stál 20€ na osobu, kúpili sme ho priamo u toho chlapíka.

Spoločnosť ponúkala aj cenovo pomerne lacný výlet loďou na ďalšie ostrovy, čo sme taktiež využili, takže jeden deň sme spoznávali hlavný ostrov Malta a ďalší sme sa plavili a túlali po ďalších 2 známych ostrovoch Malty: Gozo a Comino (okrem týchto 3 má Malta ešte viacero malinkých ostrovčekov).

2. Peniaze – koľko?

Čo sa týka peňazí, dobrou správou pre nás Slovákov je to, že sa tu platí eurom, teda nemusíme riešiť žiadne menenie peňazí. Platba kartou taktiež nie je problém.

Ak by som mal porovnať miestne ceny napríklad so Slovenskom, Malta mi príde o niečo drahšia, ale rozhodne nie príliš. Alebo môžem povedať: lacnejšia než krajiny západnej Európy, nehovoriac o tých na severe. 🙂

Napríklad za pivo som tu väčšinou platil tak do 3€, čo je porovnateľné s Bratislavou. Za obed alebo večeru... to samozrejme záleží, aký podnik si zvolíte. Tento výlet sme sa snažili príliš nerozhadzovať, ale si aj trochu dopriať, takže sme vyberali podniky – veľmi slušné, pekné i veľmi chutné – kde sa vedel človek naobedovať/navečerať aj do 15€, prípadne 20€, ak si dal niečo „drahšie“.

https://travelers.sk/top-10-jedal-ktore-som-v-zahranici-zatial-jedol/

Samozrejme, ak by ste si vybrali nejakú luxusnejšiu reštauráciu priamo pri mori, ceny budú min. dvojnásobné.

Na internete môžete nájsť rôzne sumy, koľko tu odporúčajú turistom na deň (jedlo, voda, káva, pivo, doprava, vstupy, suveníry...). Ak by som mal urobiť nejaký priemer, tak väčšinou radia okolo 100€ na osobu za deň, čo by z našej skúsenosti mohlo sedieť. My sme to dokonca myslím zvládali o trochu lacnejšie. To už ale záleží na vás.

3. Jazyk

Na ostrove nebudete mať s angličtinou žiadny problém, keďže je to oficiálne aj úradný jazyk krajiny. Malta bola do zisku nezávislosti 1964 pod vplyvom Veľkej Británie, čo tu zanechalo angličtinu.

Okrem nej je tu úradným jazykom aj maltčina, ktorá patrí medzi semitské jazyky – teda jedna jazyková rodina s arabčinou či hebrejčinou. Mnohí dokonca označujú maltčinu za nárečie arabčiny, ktoré bolo ešte premiešané s európskymi (napríklad talianskymi) slovami. Arabi ovládali tento ostrov vyše 200 rokov v stredoveku – maltčina je tak spomienka na túto časť dejín.

4. Ubytovanie

Pôvodne som tento výlet nevybral ako nejakú spoznávačku, ale že idem niekam vypadnúť a na chvíľu sa tam zabaviť. Naozaj, pred cestou som sa na Maltu díval ako na miesto, kde to vraj v noci žije, je tu veľa mladých, disco... a trochu tam vypnem, odreagujem sa (potreboval som to vtedy).

Podľa toho som vyberal aj miesto, v ktorom budem bývať. Počul som, že takým párty mestečkom je St Julian's (San Ġiljan), pár km severne od Vallety. Okrem rušného nočného života, ktorý sme tu naozaj našli, tu nájdete aj mestské pláže.

Štýlový vstup do hostela Marco Polo v St Julians.

Keďže pôvodne som mal ísť sám a už dlhšie som nebýval v hostely, rozhodol som sa pre hostel, že tam spoznám ďalších mladých a sám teda určite nebudem (mám rád hostely). Na internete som narazil na Marco Polo Hostel, ktorý je vraj dobrý na také spoznanie sa s inými ľuďmi a večer to dokonca na ňom vie žiť, čo som vtedy hľadal.

Áno, môžem potvrdiť, že tu sa viete spoznať s ďalšími mladými ľuďmi a Marco Polo určite má svoj štýl, ktorý zaujme, no čo sa týka mojej izby, tak bola doslovne jednoduchá. 😀 Proste naozaj jednoduchá a bez okna, teda ak nerátam to okno do pračovne, kde mi sem tam niekto pobehoval. Čiže za toto asi mínus, ale na ten víkend a s cieľom spoznať iných ľudí... ok, to asi splnilo. 🙂

V inom ubytovaní som na Malte nebýval, takže viac vám neporadím, ale na Bookingu určite nájdete množstvo možností, od lacných po luxusné, vo Vallete, blízko nej i na druhej strane ostrova... určite si vyberiete podľa chuti a, ako ja, podľa toho, čo hľadáte a čo idete na Maltu robiť.

5. Zaujímavé miesta hlavného ostrova Malty

Prejdime už ku konkrétnym miestam na Malte, ktoré ma naozaj prekvapili a pred rozhodnutím prísť sem, som ani netušil, že tu niečo také na mňa čaká! (Prípravu na tento výlet som fakt odflákol, čo naozaj nezvyknem!)

Valletta

Samozrejme, jednou zo zastávok, ktorú tu spraví hádam každý, je návšteva hlavného mesta krajiny.

Doslova som si zamiloval pohľad na toto malé mestečko, najmä od mora. Jednoducho si predstavte krásne, historické mestečko (celé na zozname UNESCO) na akomsi polostrovnom výbežku – teda ktoré z troch strán obmýva more a zátoky. Obkolesené je pevnosťami a hradbami, ktoré ho kedysi chránili pred útokmi od mora. A scenérii dominujú jeho chrámy, najmä veľká, krásna kupola miestnej baziliky. Nádherné pohľady:

My sme Vallettu prešli za pár hodín, aj s posedením. Určite sa dá aj dlhšie, ale nám to stačilo. Mesto v podstate pretína jedna hlavná ulica Republiky (Republica Street), od ktorej sa postupne do bokov odpájajú ďalšie, vedľajšie ulice.

Navštíviť sa tu dá už spomínaná a z diaľky dominantná bazilika, no oveľa krajší a vzácnejší interiér má miestna katedrála v centre (katedrála = sídlo biskupa). V nej ale rátajte aj so zaplatením vstupu. Vo Vallette dokonca ešte nájdete aj staroveký grécky chrám či priamo na Republica Street antické stĺpy. Ďalej sa tu dá navštíviť napríklad pevnosť St. Elmo, pri ktorom nájdete aj vojenské múzeum. A veľmi obľúbeným miestom sú tu aj Upper Barrakka Gardens, čo sú vlastne verejné záhrady/park s krásnymi výhľadmi – najmä tie výhľady na zátoky a prístavy som si, nie len vo Vallette, ale celkovo na Malte, naozaj zamiloval!

Rybárska zátoka v Marsaxlokk

Ďalším miestom, ktoré sme chceli vidieť, bola táto zátoka posiata malými, farebnými rybárskymi loďkami. Viete tu spraviť naozaj pekné fotografie, príjemne posedieť pri tomto rozkošnom prístave a ísť ďalej. Tak sme to v skratke spravili my.

Blue Grotto (Modrá jaskyňa)

Predtým sme boli v Taliansku na ostrove Capri, kde sa „Blue Grotto“ nazýva známa miestna jaskyňa, do ktorej sa zvykne vstupovať loďkou z mora malým vchodom a lom svetla, ktorý z vonku preniká do vnútra, vytvára vo vnútri jaskyne neuveriteľne modrú vodnú plochu. Dopočuli sme sa, že nejakú „Blue Grotto“ (teda v preklade Modrú jaskyňu) majú aj tu na juhu Malty a dokonca kúsok od nej stojí náš Citysigtseeing autobus. Tak sme išli teda pozrieť aj tú.

Plavbu loďkou sme teraz ale nechali tak. Keď sme pozreli videá a fotografie miesta, zhodli sme sa, že radšej než na loďku (na videách sa nám to až tak nepáčilo ako na tom Capri), ostaneme radšej na pevnine, vyjdeme trochu vyššie a z hora z útesov (je tam na to spravená vyhliadková plošina aj s lavičkami) odfotíme túto krásnu bránu, pod ktorou sa tunajšia Blue Grotto nachádza:

Chrámy staršie než pyramídy v Egypte

Toto je jedna z vecí, o ktorej som predtým nevedel a na Malte ma totálne prekvapila! Naozaj som nevedel, že kdesi na tom ostrovčeku zvanom Malte niečo takéto je...

Milujem históriu, vzácne pamiatky a vyše 5000 rokov staré chrámy, ktoré sú staršie než egyptské pyramídy, boli pre mňa teda možno higlihtom celého spoznávania hlavného ostrova. Wooow! Vyše 5000 rokov dozadu sa tu niekto modlil, niekto to staval, zrejme tu nosili obety svojim bohom alebo bohvie čomu verili... a ja sa tu teraz pomedzi to prechádzam. Neviem ako vy, ale mňa to proste fascinuje! 5000 rokov dozadu!

Mimochodom, je to dôkaz, že Malta bola niekým obývaná už tisícročia pred Kristom.

A čo je ešte zaujímavejšie, takéto chrámy tu nenájdete len na jednom mieste a dokonca nie len na hlavnom ostrove, ale je ich tu roztrúsených hneď niekoľko. My sme prišli navštíviť tie v Ħaġar Qim na južnom pobreží. Bolo to super, otvorené priestranstvo, na ktorom stoja len staré megalitické chrámy a ešte k tomu aj výhľady na more.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely • Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Premýšľali sme aj nad Tarxien Temples, ktoré sú priamo v meste Tarxien, zopár km južne od Valletty, no bolo tam dosť ľudí a ak si správne pamätám, bez rezervácie vopred už nikoho nepúšťali. Známe nálezisko je aj Skorba v severozápadnej časti ostrova. A tie úplne najstaršie (teda ešte o pár storočí skôr) nájdete na ostrove Gozo.

Vyše 2000 rokov staré katakomby

Z hlavného ostrova Malta chcem určite spomenúť ešte jedno miesto, ktoré sme v deň odletu odbehli pozrieť taxíkom. Keď som sa o ňom dopočul, chcel som ho vidieť.

Nachádza sa v meste Rabat. Mimochodom, hneď vedľa tohto mesta sa nachádza aj mestečko Mdina, čo je bývalé hlavné mesto Malty. Obe tieto mesta Rabat i Mdina sú historické a nájdete tam viaceré historické pamiatky, pevnosti, chrámy atď., čiže kto máte čas, choďte tam.

Ešte jedna zaujímavosť: Ako dlhoročného sprievodcu Maroka ma názvy týchto dvoch miest prekvapili. Rabat je i názov hlavného mesta Maroka a Mdina sa veľmi a nie náhodou podobá názvu Medina, čo je posvätné miesto moslimov v Saudskej Arábii či takto sa nazývajú aj historické časti miest s charakteristickým labyrintom úzkych uličiek v severnej Afrike. Jednoducho, názvy týchto miest sú spomienkou na časy Arabov, ktorí tomuto ostrovu vládli vyše 200 rokov.

https://travelers.sk/lacne-dobrodruzstvo-na-ktore-nikdy-nezabudnete-sahara-v-maroku/

Ale späť k veľmi zaujímavému miestu v Rabate, ktorým je St Paul’s Catacombs – teda katakomby svätého Pavla. Ide o vyše 2000 rokov staré katakomby, v ktorých boli pochovávaní ľudia už v časoch Feničanov, následne Rimanov a potom i prví kresťania na ostrove (už časy Byzantskej ríše). Jednoducho povedané, rozsiahly cintorínový komplex pod zemou, ktorý svojmu účelu slúžil zhruba 800 rokov. Prechádzať tými miestami je zvláštne a nepochybne to má svoju atmosféru. Obzvlášť milovníci dejín, odporúčam!

Bonusový tip z hlavného ostrova:

Fotogenická a príjemná pobrežná dedinka/ mestečko Mellieħa na severozápade hlavného ostrova.

Pre milovníkov Game of Thrones i svetoznámych filmov

Malta je známa aj tým, že sa tu natáčali niektoré známe filmy, ako napríklad niektoré scény z Gladiátora či Tróje, alebo seriály a tým najznámejším je určite Game of Thrones.

Práve mestá Rabat a Medina sa môžu pochváliť scénkami v tomto seriály, taktiež aj Valletta a iné oblasti. Konkrétne môžem spomenúť miesta ako St. Dominic’s Convent (kláštor svätého Dominika) v Rabate, the Gate of the Mdina (bránu Mdiny), pevnosť Ricasolli vo Vallette, paláce Verdala i San Anton, pevnosti Saint Angelo (svätý Anjel) a Manoel, alebo The Azure Window na brehoch ostrova Gozo.

6. Ostrov Gozo

Okrem hlavného ostrova Malta sme sa rozhodli pozrieť aj ďalšie dva veľké ostrovy – Gozo a Comino. Takéto plavby sa tu organizujú denne a na ich ponuku niekde na pobreží či v prístavoch narazíte, aj keby ste asi nechceli.

Samozrejme, zážitkom je už samotná cesta. Z lode sme videli aj niektoré malinké ostrovčeky a viaceré pevnosti, ktoré chránili brehy Malty.

Prvou zástavkou bol druhý najväčší ostrov Gozo, kde sme zaparkovali našu výletnú loď v prístavnom mestečku Ghajnsielem – fotogenický prístav s týčiacim sa chrámom na vrchu. Hneď tu sme mali prvú atrakciu, ktorou bola ešte väčšia loď so schopnosťou otvoriť predok ako nejaké ústa a vypustiť na ostrov autá.

Následne sme sa vybrali do najväčšieho mesta tohto ostrova Victoria – pomenované po slávnej britskej kráľovnej. Mestečiek s týmto menom nájdete vo svete viacero (napríklad aj hlavné mesto Seychel) a áno, všetky majú spoločné to, že tam vládli Briti.

Aj vo Victorii sa dá nájsť bazilika, katedrála, pekné záhrady, no mňa zaujala z tunajších pamiatok asi najviac citadela, teda pevnosť na vyvýšenom mieste.

Strávili sme tu chvíľu, najedli sa v typických, štýlových maltských uličkách a išli ďalej, na ďalší maltský ostrov a jedno z najznámejších, najkrajších miest celej Malty.

7. Modrá lagúna / Blue Lagoon na ostrove Comino

A tým top miestom je Modrá lagúna na ostrove Comino. Ak si budete chcieť vopred pozrieť nejaké fotky z Malty, som si istý, že medzi nimi bude aj táto lagúna s tyrkysovou vodou, lebo je skutočne prekrásna a nečudujem sa, že láka azda všetkých turistov, ktorí na Maltu prídu.

Čo viac povedať, je to doslova pastva pre oči! Nebudete vedieť, kde skôr fotiť. Dobre sa aj kúpalo či šnorchlovalo s rybičkami. 🙂

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa František Kekely • Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely)

Za mínusy môžem označiť, že tu býva veľa ľudí a ani možností prezliecť sa nie je veľa. Ja som išiel za kopček. 😀

No aj napriek týmto mínusom, úplne chápem a súhlasím, že ide o zrejme TOP miesto a atrakciu celej Malty!

8. Potápanie

Posledným tipom, ktorý dám, je potápanie na Malte. 🙂 Ak tam ešte pôjdem, určite chcem venovať tejto aktivite viac času. Lokalít vhodných na potápanie je tam hneď niekoľko, vrátane miest, kde môžete preskúmať potopené lode a doslova prejsť skrz ich chodbami. Dokonca, z jednej lode sa tam ocitla a zaborila neďaleko pobrežia aj socha Krista, ktorý akoby vzhliadal hore smerom späť na hladinu. Dychberúce zábery:

https://www.youtube.com/watch?v=AZVGkA-NAts

9. Bonus: Zaujímavosti o Malte

1. Jedna z najhustejšie zaľudnených krajín sveta

Prekvapila ma tu hustota osídlenia. Mestá sú tu tak husto na sebe, že ani neviete, kedy prechádzate z jedného do druhého a vyzerá to ako jeden celok – jedno mesto. V podstate tu nie je žiadny kus prírody, divočiny.

Keď som si zo zvedavosti pozrel hustotu obyvateľstva, Malta v tomto smere skutočne patrí medzi svetové špičky. Pred ňou sú akurát mestské štáty ako Vatikán, Gibraltár, Singapur či Monako.

https://travelers.sk/dejiny-a-pamiatky-rima-ii-na-co-sa-vlastne-vo-vecnom-meste-pozerate/

Pre zaujímavosť, na Slovensku na 1 km² pripadá 111 ľudí, na Malte 1272, čiže viac než 10-násobná hustota obyvateľstva.

S veľkým počtom ľudí na malom území a že skoro každý z nich má auto zrejme súvisí aj hustá premávka, ktorá ma tiež trochu odradila od požičania si auta. Nerád stojím v kolóne, dosť mám toho aj u nás na Kysuciach.

2. Kresťanský štát. Počet kostolov sa takmer rovná počtu dní v roku

Arabov tu vystriedali kresťania, križiaci, dokonca priamo na Malte sídlil Maltézsky rád rytierov, ktorý existuje dodnes. Zrejme tu sú korene toho, že Malta je dodnes – môžem povedať – silne kresťanskou krajinou.

Kostoly vidíte takmer všade. Doslova sú súčasťou scenérií po krajine. Niektoré sú naozaj prekrásne a mnohé z nich majú za sebou už aj značnú históriu. Celkovo je na Malte 359 kostolov, teda takmer každý 1 deň by ste mohli navštíviť iný kostol.

https://travelers.sk/sprievodca-jeruzalemom-i-preco-sa-tu-stretavaju-az-tri-nabozenstva-a-co-maju-spolocne/

Miestni obyvatelia sú známi aj tým, že majú radi svoje náboženské sviatky. Ak budete cestovať po krajine, najmä v období od júna do septembra, pravdepodobne niekde narazíte na oslavy a sprievody v uliciach, ktorými si obyvatelia jednotlivých miest pripomínajú a oslavujú svojich patrónov.

3. Názov Malte dali pravdepodobne miestne včely a med

Historici a odborníci sa zhodujú, že názov „Malta“ má s najväčšou pravdepodobnosťou grécky pôvod – od slova melita, čo by sa dalo preložiť ako „medovo-sladký.“ Ostrov bol totiž už v staroveku známy svojim jedinečným medom, ktorý tu produkovali endemické včely, teda také, ktoré sa dali nájsť jedine na Malte.

10. Bonus 2: Minulosť/dejiny Malty v skratke

O tom, že sa tu dá hovoriť o veľmi bohatej minulosti, svedčia už spomínané vyše 5000 rokov staré chrámy a ďalšie historické pamiatky. V podstate, stačí sa pozrieť na Valletu či iné mestá a je vám jasné, že tie si už pár storočí pamätajú.

Ostrovy majú vynikajúcu strategickú pozíciu uprostred Stredozemného mora, medzi Európou a Afrikou, čo z nich robilo lákadlo pre viaceré ríše – také prístavné mestečká na polceste, uprostred, sa hodili každému, čím sa Malta stala terčom viacerých invázií a vojen.

Mali sme tu moreplavcov Feničanov, neskôr známi ako Kartáginci, ktorých po púnskych vojnách vytlačili Rimania/Rímska ríša. Keď sa slávna Rímska ríša rozpadla, jej nástupcom vo východných častiach sa stala už kresťanská Byzantská ríša, ktorej patrila aj Malta.

Zastavili sa tu aj potomkovia Vikingov – Normani a neskôr na vyše 200 rokov spomínaní Arabi.

V čase križiackych výprav sa tu objavili križiaci a pôsobil tu Maltézsky rád rytierov (existuje dodnes).

Neskôr sa pokúšali ostrovy dobyť Osmani a v časoch Napoleona prišli sem Francúzi.

A napokon, posledný pred nezávislosťou, kto vládol Malte, boli Briti. Počas 2. svetovej vojny tu kotvilo britské námorníctvo, čo na oplátku lákalo nemecké bombardéri... Od 1964 je Malta samostatným štátom.

Text & fotografie:

František Fefe Kekely