Dve krajiny a dve mestá, ktoré od seba oddeľuje zhruba 16 km široký morský prieliv. Taká je aj dĺžka neuveriteľného projektu. ktorý ich konečne spojil.

Dostať sa zo Švédska (celkovo zo Škandinávie) do Dánska a Európy, a naopak, je od jeho otvorenia oveľa jednoduchšie. Takisto ako je jednoduché navštíviť tieto dve mestá a krajiny behom jedného krátkeho, trebárs víkendového, výletu.

Ak chcete ochutnať sever, tento výlet je dobrým a nenáročným začiatkom. 😉

Dánske hlavného mesto Kodaň a švédske Malmö – dve mestá, ktoré na seba doslova pozerajú z jedného brehu na druhý skrz 16 km dlhý morský prieliv Öresund (súčasť Baltského mora).

Začiatkom tohto storočia sa ich ale podarilo spojiť jedinečnou stavbu – 8 km dlhým Öresundským mostom (v miestnom jazyku Öresundsbron), ktorý dodnes patrí medzi najväčšie mosty sveta.

Ak dobre rátate, stále vám prepojenie týchto dvoch miest nevychádza a ešte niekde chýba zvyšných 8 km. 🙂 Öresundský most je totiž len časť toho projektu, ktorý mestá a dva štáty spojil (no využíva ho celá Škandinávia i Európa). Súčasťou projektu je umelo vybudovaný ostrov s názvom Peberholm zhruba uprostred prielivu, v ktorom sa most a cesta akoby strácala niekde do zeme. Zvyšok cesty, teda cca 8 km na dánskej strane, totiž pokračuje tunelom popod prieliv:

Nejazdia tadiaľto len autá. Súčasťou mostu a celého projektu je aj železničná trať, ktorá vás môže z jednej krajiny dostať do druhej vlakom. Tento spôsob som využil aj ja. Jednosmerný lístok stojí dnes 12€. 🙂

Môžem povedať, že táto jazda bola pre mňa jedným z najväčších zážitkov výletu! Neveril som vlastným očiam, čo sa dá vybudovať a aby toho nebolo málo, ďalší šok mi pripravila veterná elektráreň, ktorá stála priamo v mori. Ako??? Neuveriteľné stavby a projekty, nad ktorými sa myseľ bežného človeka pozastavuje:

Letenky do Kodane i naspäť za 30 – 40€

Už som prezradil, ako sa dostať z jedného mesta a štátu do druhého 🙂 , teraz môžeme prejsť k tomu, ako sa dostať do dánskej Kodane či švédskeho Malmö.

Môžete si teda vybrať, kam poletíte, kde začnete svoju cestu. Ja som sa rozhodol a aj odporúčam Kodaň, kde je pre nás podstatne viacej leteckých možností. Chodia tam lety zo všetkých okolitých letísk (Viedeň, Budapešť, Krakow i Praha) a dokonca, v čase písania tohto textu – február 2023 – aj zo Slovenska!

Z Bratislavy tam lieta nízkonakladová spoločnosť Ryanair a ceny leteniek sú naozaj nízke – tam aj späť sa dajú zohnať za približne 30€.

Teda možno niekoho vyjde cesta z východu Slovenska do Bratislavy a späť viac, ako samotná letenka do Dánska a z Dánska. 😀

Avšak, ako momentálne pozerám, z Bratislavy vidím ponuku letov do Kodane (Copenhagen) už len na najbližších niekoľko týždňov a potom neviem, či Ryanair chce pokračovať alebo túto linku od nás zruší. Ak áno, potom nám ostanú na výber okolité letiská. Ja z nich využívam najradšej viedeňsky Swechat, kde ako práve pozerám, dajú sa tiež nájsť lacné lety Ryanairom do Kodane a naspäť za približne 40€.

Do Malma lieta Wizzair z Budapešte a poľských Katovic.

Len pripomeniem, že obe krajiny sú v EÚ 😀 takže stačí občiansky a platidlo eurá či karta.

Po pristátí sa z kodanského letiska do mesta dostanete veľmi ľahko – priamo z neho jazdí metro.

Amalienborg – zimné sídlo kráľa

Kodaň – paláce, prístav, malá morská víla i huliči 😀

Kodaň je hlavným mestom Dánska, teda sídlom vlády i dánskej kráľovskej rodiny. Nájdeme tu teda aj paláce, v ktorých kráľ sídli alebo v minulosti sídlil.

Medzi stále využívané patrí napríklad Amalienborg, čo je komplex 4 palácov/zámkov – kedysi v nich bývali 4 šľachtické rodiny, no dnes je to oficiálne zimné sídlo kráľa. Za bývalé kráľovské sídla môžeme označiť hrad Rosenborg či Christiansborg, ktorý je dnes sídlom dánskeho parlamentu.

Christiansborg – bývalé sídlo kráľa a dnešné sídlo dánskeho parlamentu
Rosenborg
V Amalienborgu, zimnom sídle kráľa, som mal šťastie aj na čestnú stráž. 🙂

Neodmysliteľnou súčasťou Kodane je more. Mesto sa rozprestiera na ostrovoch a prístavy hrali v jeho minulosti i súčasnosti kľúčovú rolu.

Jedným z najznámejších i najfotogenickejších miest Kodane je malý prístav s farebnými domčekmi Nyhavn v centre mesta.

Tu som sa rozhodol vyskúšať aj typické dánske jedlo smørrebrød, čo je vlastne ražničný chlieb, obložený väčšinou darmi mora, ako sú krevety či ryba, prípadne ho môžete nájsť aj so šunkou. Ok, medzi najlepšie jedla sveta to asi nezaradím, ale rád som to tu skúsil!

Pod tou cibuľkou som mal rybkou. Druhý chlebík bol s krevetami.

Na pobreží nájdete aj ďalšiu známu atrakciu Kodane a tou je Malá morská víla, ktorú napísal dánsky autor Hans Christian Andersen (rozprávky skôr zozbieral z ľudového podávania). Hans strávil značnú časť života v Kodani a tu napokon aj zomrel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na druhej strane morského prieplavu, ktorý oddeľuje 2 hlavné ostrovy Kodane, som odtiaľto videl budovu opery i priemyselnú zónu, ktorej súčasťou je aj miestna elektráreň so šikmou strechou, kde Dáni spravili lyžovačku na umelej tráve. 🙂

Kúsok od sochy nájdete peknú pevnosť Kastellet. Naozaj píšem peknú, lebo skôr mi to tam prišlo ako prechádza príjemným a pekným parkom, kde vám cestu sem-tam skríži vodné vtáctvo a kde nájdete na pokosenej tráve delá či fotogenický mlyn... také netypické chodenie po pevnosti, než ako si možno predstavujeme:

FIREEE!!!
Budovy v pevnosti, niektoré slúžia ako múzeum, iné sú oficiálne ešte vojenskými objektmi.

Cestou k pevnosti som obchádzal sochu s názvom Gefion – má ísť o severskú bohyňu, ktorá svojich synov premenila na byvolov a orala s nimi dánsku zem. Jednoducho, matka roka.

Navštívil som aj miestnu radnicu či Round Tower (Okrúhlu vežu), do ktorej sa na vrchol vedeli dostať aj jazdci na koňoch.

Skrátka, pozrel som všetko podstatné, čo Kodaň ponúka a celé mi to netrvalo ani jeden celý deň, pričom som chodil iba pešo! 🙂

Pred radnicou Kodane
Okrúhla veža

A na záver dám ešte jeden zaujímavý tip z Kodane 😀 ktorý som musel ísť pozrieť a tým je miesto zvané Christiania. Ide o „slobodné miesto“ (ako rado o sebe tvrdí), ktoré ešte v 70. rokoch vyhlásilo autonómiu a má teda samostatné pravidlá a zákony. Už pri vstupe vás víta tabuľa, že opúšťate EÚ 😀 a vo vnútri vás krátko za vstupom čakajú stánky s marihuanou a inými šmakocinami. Áno, väčšina ľudí je tu fajne dorobených, ale je to neškodné, bezpečné a naozaj zaujímavé miesto, ktoré som si rád pozrel. 🙂

Fotiť sa tam nemá, čo som viac-menej rešpektoval, takže fotky tu dávať nejdem.

Známy je v Kodani aj zábavný park Tivoli, hneď pri hlavnej železničnej stanici, ale keďže ma to nezaujímalo, nebol som tam pozrieť a teda veľa vám o tom nepoviem. 😀

Musím povedať, že Kodaň ma veľmi milo prekvapila, rozhodne viac, než som očakával. Je to skrátka taká príjemná Hansova rozprávka severu. 😀

Potom som ešte okrem Švédska pokračoval do ďalších dánskych miest a išlo o zaujímavú cestu, kde ponad more prechádzate z jedného ostrova na druhý. To u nás nezažijete.

Malmö – mesto NO GO zones?

Malmö je po hlavnom meste Štokholm a Göteborg (kde sme boli majstri sveta v hokeji) tretím najväčším mestom Švédska, veľkosťou väčšie ako Košice.

Osobne som ho poznal najmä ako mesto, v ktorom sa nachádzajú takzvané „no go zones,“ čiže miesta, kde sa všetci, vrátane polície, boja chodiť. 😀 Strašili ním aj niektorí politici u nás, ktorí sa snažili zviesť na protimigračnej vlnej a že ak si tu pustíme cudzincov, budeme ako nebezpečné Malmö. A práve toto ma sem asi najviac lákalo – aká je pravda.

Najskôr ma čakala cesta vlakom cez Öresundský most, o ktorom som už písal v úvode. Zopakujem len to, že cestu po ňom dávam za jeden z TOP zážitkov tohto výletu. 🙂

V samotnom Malmö som si prešiel námestíčka a navštívil miestny hrad – Malmö Castle, ktorý tu postavili ešte Dáni. Áno, kedysi im patrila aj táto strana mora.

Prechádzka po meste
Hrad Malmö

Odtiaľ som sa vybral na pobrežie a konkrétne pláž Ribersborgsstranden (milujem severské názvy).

Spoločnosť mi robili len nejaké severské husy. 😀
Mrakodrap Turning Torso nad Baltským morom – jeden zo symbolov Malmö.
Z tých scenérii smerom na pláž som bol naozaj milo zaskočený. Na druhej strane za prielivom vidno dánsku Kodaň.

Pláž Ribersborgsstranden bola veľmi príjemným prekvapením a ponúkla nezabudnuteľný západ slnka s pohľadom na more a obrovský Öresundský most v pozadí. Toto miesto Malmö v určite odporúčam! Wooow.

Na pláži nájdete aj mólo, ktoré smeruje na Kallbadhus, čo sú miestne kúpele so saunami priamo na mori. Ja som sa tam prišiel len občerstviť a chvíľu posedieť.

Keď už slnko zapadlo, vybral som sa pešo do tých „no go zones“, ktoré som si predtým spísal na papier. 😀 Prešiel som azda všetky známe. Väčšinou pešo, no na chvíľu som sa rozhodol (vtedy prvýkrát v živote) vyskúšať cez aplikáciu aj miestne kolobežky, ktoré vtedy ešte u nás neboli.

Čo sa týka tých ospevovaných, nebezpečných „no go zones“, ponúkam vám video, ktoré som v nich natočil. 🙂 Vyzerali tak, ako som si myslel, že vyzerať budú 😉 :

Text & fotografie:

František Fefe Kekely