Len nedávno som sa rozprával so slovenským cestovateľom Martinom Navrátilom z blogu Travelistan.sk o jeho ceste do Afganistanu a Iraku – ako to tam vyzerá alebo čo hovoria na terorizmus a Taliban domáci? Tento zaujímavý rozhovor si môžeš prečítať tu:

Prešlo len niekoľko týždňov a Martin sa vrátil z ďalšej šialenej cesty, ktorú označil za ešte oveľa nebezpečnejšiu než bol spomínaný Afganistan či Irak.

Navštívil Somálsko, nechválne známy štát na samom východe Afriky, známy svojou chudobou, vojnami, terorizmom a pirátmi. O Somálsku akoby bolo nemožné počuť pozitívne správy.

Čo tam priamo na mieste objavil a čakalo na Martina?

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Travelistan (@travelistan.sk)

Ako dlho si plánoval cestu do Somálska?

V hlave som mal tú cestu tak niekoľko rokov, ale reálne plánovanie bolo tak dva mesiace pred cestou, no nemôžem tvrdiť ako z nejakého lacného cestopisu, že som to plánoval 18 hodín denne, 7 dní v týždni...

Skús nám tu prípravu priblížiť.

Základom bolo najprv zistiť situáciu v Somálsku cez dôveryhodný zdroj. Základom sú informácie a čo si človek môže a nemôže dovoliť.

Tieto informácie som získal cez môjho fixera, ktorý pôsobí v blízkosti somálskej vlády a má teda informácie z prvej ruky.

Mojim snom bolo vidieť aj územie bývalých pirátov a toto bolo najťažšie. Museli sme získať potvrdenia lokálnych autorít, získať ochranu...

My sme doma zvyknutí, že ide všetko relatívne rýchlo, avšak v Afrike sa riadia inými pravidlami. My máme hodiny, ale Afrika má čas.

Prečo si sa rozhodol vycestovať do Somálska?

Počas cestovania ma vždy zaujímalo svetové dianie. Hltal som a stále som hladný po informáciách z rôznych kútov sveta. Som akoby taká špongia, ktorá nasáva rôzne politologické, historické a kultúrne súvislosti.

Aj keď sa dnes viem dostať k dôveryhodným informáciám, stále som mal túžbu preniknúť k podstate veci. Nie, nie je to žiadna frajerina, lebo hroby sú plné frajerov. Ani si nič nedokazovať. Chcem len proste jednotlivé veci vidieť na vlastné oči. To je všetko.

Často kladiem otázku: „Presvedč ma, prečo sa oplatí do tejto krajiny ísť?,“ no tu ju zvažujem.

Nejdem nikoho presviedčať, lebo Somálsko je extrémne nebezpečná krajina. Vlastne najnebezpečnejšia. K tomu ešte extrémne drahá a nepredvídateľná.

Ak niekto cestuje len kvôli zážitkom, tak bude tiež sklamaný, lebo tie zážitky prídu pomaly a raz za dva dni. Keď však prídu, budú silné, no za zážitok, ktorý nechceš, sa tam môže počítať aj výbuch bomby, ktorý som tam zažil.

Sem sa necestuje, aby si mal cool zážitky.

Odporúčal by si...

Nie. Vážne nie. Toto nie je sranda, ale zas sa nemôžem tváriť, že to je destinácia len pre mňa.

Sem si ideš pre problém. Je to do istej miery bláznovstvo a človek si to musí uvedomiť.

Skús nám zhrnúť tvoje pocity a dojmy z tejto krajiny?

V Somálsku som sa cítil ako na horskej dráhe. Emócie mnou lomcovali v šialených kadenciách. Negatívne vnemy sa striedali s pozitívnymi, nestíhal som ich všetky vstrebávať. Ešte ani teraz tak trochu nechápem, čo sme videli a zažili.

Lenže sem človek nejde na dovolenku a nemôže očakávať, že bude mať zážitky ako v Thajsku alebo na Kube. Tu sa stretáva s každodennou surovosťou.

Raz som išiel s fixerom Alim a odrazu zaznel výbuch a pocítili sme tlakovú vlnu. Ali sa len neurčito pozrel a nevzrušene povedal: „Bomba.“ Len tak, akoby sa nič nedialo.

Keď vyrastáte celý život tak, že stále niekde vybuchujú bomby, aj si zvyknete.

Necítil si sa tam teda bezpečne?

Aj áno a aj nie. Mali sme ochranku, ozbrojencov, ale... to „ale“ to asi vystihuje.

Ako by si opísal Somálcov? A kto vlastne sú obyvatelia Somálska – ide o jeden národ alebo tam žije mix rôznych národov, ako je to typické aj pre iné africké štáty?

My máme túto krajinu zafixovanú ako extrémne chudobnú, nebezpečnú a chaotickú. To je všetko pravda, ale Somálci sú nesmierne hrdý národ a aj keď sa to nezdá, sú pracovití. Len ťažko sa prejaviť, keď tam je od roku 1960 vojna, občianska nespokojnosť...

Ide v drvivej väčšine o jeden národ – Somálcov, ktorí ale nežijú len v Somálsku, prípadne v Somalilande, čo je kedysi Britmi ovládaná časť Somálska, ktorá chce byť samostatná, zvyšok Somálska mali Taliani.

Somálcov nájdeme aj v Džibutsku, ktoré patrilo Francúzom, a sú aj v Etiópii či v Keni.

Neuveriteľné kultúry – história – príroda – zábava – a stále echt Afrika. Toto je moja TOP krajina roka!

Nedá sa mi neopýtať. Určite poznáš vtipy o Somálcoch, sú skutočne takí chudí?

Chudí sú, ale to je asi u každého národa, ktorý trpí nedostatkom jedla. A vieš, kto je najviac tlstí? Vojaci a policajti... tí nemajú nedostatok.

Pôsobia tam ešte piráti?

Viac-menej nie.

https://www.travelistan.sk/somalsko-alebo-ako-vyzera-piratstvo-v-puntlande/
Bol si aj na miestach, kde sa odohrali ťažké boje medzi miestnymi povstalcami a americkými vojakmi, ktorým tam zostrelili vrtuľníky – udalosti, ktoré poznáme z filmu Black Hawk Down (Čierny jastrab zostrelený).
Ako miesta týchto bojov vyzerajú dnes? Sú tam ešte nejaké stopy tých bojov, napríklad tie americké vrtuľníky?

Trhovisko Bakara je srdce mesta Mogadišo. Ak ste videli spomínaní film Čierny jastrab zostrelený, tak práve tu boli zostrelené 2 vrtuľníky americkej armády v roku 1993.

https://www.youtube.com/watch?v=I2fjGwhvg10&t=182s

V spleti uličiek s hlinenými a zaprášenými chodníkmi tu prebiehali najťažšie boje.

Prečo vlastne píšem o vojne v minulom čase? Ešte aj dnes, keď je situácia pokojnejšia, tu vybuchujú bomby. Dôvod? Teroristická skupina Al Shabab , ktorá si v meste robí čo chce, aj keď tu hliadkujú jednotky Africkej únie a OSN.

Nerád porovnávam krajiny s inými, ale trhovisko Bakara bolo moje najnebezpečnejšie miesto, ktoré som navštívil. Ešte dnes tu vidíte pozostatky vyhorených amerických a pakistanských tankov. Do toho prirátajte domy, ktoré sú prevŕtané guľkami a zásahmi protipancierových striel. Vojnu je tu cítiť vo svojej surovej podobe.

Čo také, z toho čo si tam videl a zažil, ti spôsobilo taký najväčší šok, alebo máš nezmazateľne v pamäti?

Asi to, čo som spomínal, ten pohľad na fixera, keď zaznel výbuch a on úplne kľudne povedal „bomba.“ Šok, ako si na to zvykol.

Myslíš si, že táto krajina bude na tom v najbližších rokoch až desaťročiach lepšie, alebo tam nevidíš svetlú budúcnosť?

Podľa mňa nie. Zas sa to tam kašle a kým neprídu zodpovední politici, tak to možné asi nie je. Žiaľ.

Cestou domov vás vraj zadržali a nepustili do lietadla miestni tajní a somálska polícia. Je to pravda? Kvôli čomu?

Zadržali nás 3 hodiny pred odletom domov a nikto nič nevie, prečo to tak bolo. Vážne nevie. Celý čas vraveli, že nie sme zatknutí a sme voľní, ale pustiť nás nechceli.

Čo ti poviem... Somálsko.

Prezradíš, kam máš namierené najbližšie?

Nepál a konkrétne Horný Mustang. Idem si oddýchnuť do hôr a veľmi sa teším.

Fotografie

Martin Navrátil

Travelistan.sk