Užitočné rady a informácie od miestneho sprievodcu, ktoré sa vám na ceste touto bezpečnou a exotickou krajinou Afriky zídu. Cez zasnežený Vysoký Atlas až na samotnú Saharu.  🙂

Za Gibraltárskym prielivom, za rohom Európy, existuje kráľovstvo, ktoré má rozpálenú Saharu i zasnežené lyžiarske strediská. Koľko krajín sa môže chváliť niečim takým? A nie len to. Nájdete tu more i oceán. Palmové oázy, pred ktorými stoja karavany tiav i ihličnaté lesy s opicami na stromoch. Moderné avenue i doslova živý stredovek. Najvyššiu mešitu, moderné kostoly i synagógy a židovské cintoríny. Týmto kráľovstvom mnohých svetov je Maroko.

Lacné lety zo strednej Európy

Počuť slovenčinu alebo češtinu v tejto exotickej a bezpečnej severoafrickej krajine je čoraz bežnejšie. Mnohí, ktorí tu už zo Slovenska prišli a prichádzajú, využívajú napríklad leteckú linku Budapešť – Marakéš, ďalšou možnosťou je letisko vo Viedni. Od októbra minulého roka nám bola táto zaujímavá krajina ešte bližšie. Do Marakéša sa lietalo (a očakávam, že neskôr ešte začne) aj priamo z Bratislavy.

Slovákov tak v tomto lákavom kráľovstve bez pochýb pribudlo. Preto som sa rozhodol napísať tento článok, ktorý vám pomôže lepšie objaviť túto krajinu. Maroko som navštívil už yz-krát, keďže tam pracujem ako sprievodca. Môžem povedať, že sa stalo mojim ďalším domovom. Preto verím, že vám tieto moje informácie a rady pomôžu lepšie objaviť tento zaujímavý, exotický svet zo severu Afriky.

Článok o samotnom Marakéši, do ktorého sa často prilieta, ale i o tom, na čo si tam dať pozor a ako zjednávať, aby vás moc neošklbali, či aká je marocká kuchyňa, nájdete v tomto článku:

Najskôr, ako sa v Maroku presúvať

V Marakéši je viacero spoločností, ktoré ponúkajú fakultatívne výlety do rôznych kútov Maroka, vrátane Sahary. Taký výlet si môžete objednať priamo u nich, niekoľko takých ponúk nájdete aj v okolí námestia, alebo cez web. Danej lokálnej spoločnosti zadáte, kde v Marakéši bývate a ráno vás vyzdvihnú. A už cestujete po krajine na dané miesto, ktoré túžite vidieť.

Ďalším spôsobom je už tradične požičať si auto a šoférovať po krajine sám. Áno, dá sa to. Len pripomeniem, že niektorí Maročania jazdia trochu inak než sa zvykne v Európe 🙂 , šialenejšie, čiara-nečiara, a policajné kontroly sú tu takmer všade. Ale dá sa to. Komu sa tu nechce šoférovať a je ochotný buchnúť do marockého výletu viac peňazí, nie je problém si cez internet a nejakú spoločnosť zohnať šoféra s autom, ktorý by vás po krajine

Taktiež miestny obľúbený dopravný prostriedok.

vozil. (Ak chcete, napíšte, nejakého skúseného vám môžem dohodiť.) Tieto dve možnosti odporúčam hlavne, ak chcete toho vidieť naozaj veľa a prejsť riadny kus tejto krajiny.

A niektoré mestá, ako je trebárs Casablanca, Rabat či dokonca Fez je možné navštíviť aj vlakom. V Maroku som sa už niekoľkokrát presúval miestnymi vlakmi a môžem povedať, že miestne vlaky sú zhruba na úrovni našich (rozhodne nie tých najstarších, ale ani tých úplne najnovších), proste priemer. No čo sa týka železničných staníc veľkých marockých miest, tak tie nás hravo šupnú do... Uvidíte. 🙂

Takže zhrňujúco povedané, ak nechcete pochodiť takmer celú krajinu a len navštíviť určité miesta, trebárs duny Sahary, na to vám stačí aj fakultatívny výlet z Marakéša. Ak by vám to bolo ešte málo, môžete vlakom potom odbehnúť aj na pobrežie Atlantického oceána, do miest ako Casablanca či hlavného mesta Rabat. Ak ale chcete prejsť kus krajiny, navštíviť mnoho miest, lepšie bude požičať si auto alebo pre tých pohodlnejších najať si šoféra. Stopovanie som tu ešte neskúšal. 🙂

Tipy, kam teda ísť

Začnem teda tými mestami, ktoré môžete jednoducho navštíviť vlakom priamo z Marakéša.

Lístok za pár eur, zhruba 3 hodiny vo vlaku a ste na brehu Atlantického oceána v najväčšom a vďaka miestnemu priemyslu a prístavu zrejme i v najdôležitejšom meste Maroka – Casablanca. Neoficiálne v nej žije viac ľudí než na celom Slovensku. Ak ste ešte nevideli film Casablanca, tak si ho pred cestou pozrite, lebo práve kaviareň Rick´s, kde sa film odohráva, môže byť vašou prvou zastávkou. Ak chcete ísť dovnútra treba mať rezerváciu. Okrem prechádzky po pobreží Atlantiku môžete navštíviť aj niektoré spomienky na Európanov, ktoré v meste ostali, trebárs kresťanské kostoly Notre Dame a Sacre Coer po Francúzoch či portugalskú pevnosť La Sqala. No tou pre mňa najkrajšou a najzaujímavejšou vecou tohto mesta, ktorú by ste nemali vynechať, je mešita Hasana II – jedna z najväčších mešít sveta, s najvyšším minaretom sveta, do ktorej môžete vstúpiť aj vy. 🙂 Len si pozrite otváracie hodiny.

Nádherná mešita Hasana II z vonku i z vnútra. Túto návštevu v Casablance určite odporúčam. Nie každý deň máte možnosť byť v jednej z najväčších mešít sveta. Vstup dovnútra: 120 dirhamov.

Neďaleko Casablancy, taktiež na brehu Atlantiku, leží ďalšie dôležite marocké mesto – Rabat. Práve tu dnes oficiálne sídli marocký kráľ a jeho rodina. Rabat je teda hlavným mestom krajiny a musím povedať, že zo všetkých väčších marockých miest sa mi páči úplne najviac. Je to čisté, moderné mesto, v ktorom nájdete aj kus histórie, či už z čias Rímskej ríše alebo z jednotlivých období marockých dynastii. Určite odporúčam navštíviť mauzóleum Mohameda V, pekné miesto, ktoré stráži čestná stráž a kde sú pochovaní bývali králi, teda otec (Hasan II.) a dedo (Mohamed V.) súčasného panovníka. Neskôr, kúsok od nich bude ležať aj súčasný panovník (Mohamed VI.). Ak už by ste nejakou náhodou mali Rabatu dosť a ešte veľa času, len pár metrov za riekou Bou Regreg je ďalšie zaujímavé a ešte väčšie mesto – Sále.

Miesto posledného odpočinku kráľov Maroka. Mauzóleum Mohameda V.

Už podstatne vzdialenejším mestom je Fez, ktoré bolo v histórii Maroka najviac hlavným mestom, dokonca, ešte aj v 20. storočí. Fez ma obrovský unikát, ktorý sa oplatí vidieť. Najstaršiu a najväčšiu medinu sveta, ktorá je i na zozname UNESCO. Ide o labyrint vyše 9000 uličiek, ktorý vás v neskutočnej atmosfére vráti niekoľko storočí naspäť. Nič podobné som ešte nevidel! Mimochodom, vo vnútri mediny sa nachádza aj najstaršia univerzita sveta – Al Qarawiyyin.

Medina Fezu. Jednoducho, niečo neuveriteľné! 🙂 Zelené strechy pri bielom minarete – spomínaná najstaršia univerzita sveta.

Kto by ste chceli navštíviť taktiež veľké mesto Tanger pri Gibraltárskom prielive, kde sa stretáva Stredozemné more s Atlantikom, či trebárs modré mesto Chefchaouen, tie už sú na samom severe krajiny, teda ak priletíte do Marakéša/Maroka na 4 dni, na toto asi zabudnite. To už je na trochu dlhší program. A myslím, že väčšinu z vás to bude ťahať skôr za Vysoký Atlas na exotickú Saharu.

Medzi bežnými fakultatívnymi výletmi z Marakéša nájdete napríklad naozaj pekné vodopády Ouzoud, ktoré sú približne 2 hodiny od mesta (cena takého fakultatívneho výletu okolo 20€), mesto Essaouira na pobreží (cena tiež okolo 20€) i rôzne výlety či dokonca treky do Vysokého Atlasu – dá sa ísť aj na samotný Jebel Toubkal, technický nenáročná 4000vka, ktorá je najvyšším vrchom severnej Afriky.

Vysoký Atlas a cesta na Jebel Toubkal – najvyšší vrch severnej Afriky. Aj toto je Maroko. Aj takto môže vyzerať Afrika!
Vodopády Ouzoud. 🙂

Všetky tieto vyššie spomínané miesta a mestá rozoberiem detailnejšie v iných článkoch. Nateraz len aby ste o nich vedeli a možno nad nimi porozmýšľali, ak vám ostanú nejaké dni navyše.

Taktiež uvidíte v Marákeši alebo na internete možnosti na výlety/ tour do miest Ait Ben Haddou a Ourzazate. No tieto mestá uvidíte aj keď sa rozhodnete pre Saharu a práve tej by som chcel venovať nasledujúci kapitolu. Myslím, že väčšina z vás sa rozhodne v Maroku práve pre ňu. 🙂

NEZABUDNUTEĽNÁ SAHARA

Hneď za zasneženými horami, ktoré môžete z Marakéša vidieť, leží púšť väčšia než 180 Slovenských republík. 🙂 Mnoho ľudí si Saharu predstavuje ako nekonečné more oranžového piesku, krásnych piesočných dún, no realita je iná, menej romantická. Väčšina Sahary je kamenistej. Piesočné sú len určité lokality. V Maroku sa navštevujú najmä dve takéto oblasti, kde si dokážete spraviť cool fotku na saharskom piesku. 🙂

Zagora

Od Marakéša bližšou voľbou sú piesočné dunky pri meste Zagora. Naschvál som použil výraz dunky, pretože ide o menšie piesočné duny, ktoré majú výšku len pár metrov – tie väčšie kusy.

Ak teda neplánujete jazdiť po Maroku sami autom, taký dvojdňový fakultatívny výlet na duny Zagory stojí okolo 60€. V cene je transport tam i späť, najskôr minibusom, potom posledné kilometre na ťavách :), ubytovanie na dunách – pravdepodobne v štýlovom stane i večera na Sahare. Spomínal som, že najlepší tagine robia práve tu. Myslím, že za toto všetko nie je 60€ až tak veľa. Navyše, cestou ešte budete mať nejaké zaujímavé zastávky, ku ktorým sa dostanem.

Po presune minibusom meníme dopravný prostriedok.
Hlavne dodržte rýchlosť!
Saharský piesok pri meste Zagora.
Rodinné fotografie pri Zagore. 🙂

Bývanie v stane, chutné jedlo domácich a večerná hudba pod holou oblohou na piesku Sahary. Čo viac si želať. 🙂
A ráno nás už opäť čakali naše taxíky. ?

Merzouga

Druhou veľmi vyhľadávanou piesočnou lokalitou v Maroku sú duny Eg Chebbi pri mestečku Merzouga. Ide o podstatne vyššie piesočné duny než v Zagore. Tieto majú do výšky pár stoviek metrov. Potrebujete na ne ale aspoň o deň naviac, keďže sú ďalej – vidíte odtiaľ hranice s Alžírskom. Cena takéhoto trojdňového fakultatívneho výletu z Marakéša je vyše 100€. Ak máte ten čas navyše, odporúčam skôr túto časť Sahary. Na Erg Chebbi určite nezabudnete. 🙂

Len vy a more nádherného, saharského piesku.

Miestni borci.
Možno aj vy narazíte na nomádov a ich typické stany.
Selfie so zvedavou ťavou, ktorá k vám neustále pchá hlavu.
Naša karavana.
Poznáte sandboarding? V Merzouge nájdete aj požičovňu snowboardov (v tomto prípade teda sandboardov) a lyží. Vyskúšajte. 🙂
Prejsť sa po desiatky až stovky miliónov rokov starých živočíchov? V Maroku žiadny problém. Dokonca tu z týchto fosílii vyrábajú rôzne predmety, prívesky, misky, ba stoly či celé fontány. Ak chcete, môžete takú fabriku na spracovanie fosílii niekde navštíviť, trebárs v mestečku Erfoud, kade jazdil aj Really Paris Dakar. Mnoho ľudí ma obavy zobrať nejaké fosílie cez hranice. Nikdy s tým žiadny problém nebol.
Neďaleko Merzougy, pri saharských dunách, leží mestečko Khamilia. Nájdete tam dosť černoškov. Ide o potomkov otrokov, ktorí tu boli privezení z černošskej Afriky pred pár storočiami. Doposiaľ tu hrajú svoju tradičnú hudbu gnawa.

Cestou na Saharu

Či už sa rozhodnete pre Zagoru alebo Merzougu, musíte ísť cez Vysoký Atlas. Tam vás čakajú prvé zastávky, prvé výhľady. Pôjdete cez horský priesmyk Tichka, ktorý je v nadmorskej výške 2260 m.n.m. Hneď za Atlasom sa krajina zmení, prichádzate na Saharu.

Tak táto cesta cez Vysoký Atlas vás čaká.

Mesto, ktoré ste určite videli a neviete o tom

Kúsok od Vysokého Atlasu leží zaujímavé mestečko, ktoré určite odporúčam navštíviť. Ak sa rozhodnete ísť nejakou spoločnosťou z Marakéša, toto mesto budú mať určite na programe. Je ním Ait Ben Haddou„Mesto, ktoré každý už videl, ale nikto nepozná,“ ako zvyknem hovorievať klientom. 🙂 Ide o krásne kazbové mesto, ktoré je i pod ochranou UNESCO. Kazba je miestny dom, typický pre túto oblasť. Lepšie povedané, miestna malá pevnosť – dom, ktorý sa dokázal sám brániť. Väčšina kazieb mi pripomína Bratislavský hrad, teda akýsi prevrátený stôl so 4 nohami – vežami. Ide o naozaj veľmi fotogenické, staré stavby a v tomto meste ich nájdete hneď niekoľko nakope.

Kazbová časť Ait Ben Haddou z diaľky.

No a prečo toto mesto už každý videl a ani o tom nevie? Videli ste film Gladiátor, Kráľovstvo nebeské, Princa z Perzie, Kleopatru, Asterixa a Obelixa, Lawrenca z Arábie, Legionára, Poklad Nílu, Bibliu... či sledujete seriál Hry o tróny? Práve tu sa točili scény z týchto známych filmov. Tu Russell Crowe začínal svoju gladiátorskú kariéru v provinčnej aréne. Toto mesto s pomocou počítačového doladenia bolo Jeruzalemom v Kráľovstve nebeskom a k tej sýpke na vrchu, kde sa určite odporúčam prejsť, bo sú odtiaľ super fotky, sa išiel Orlando Bloom modliť akože k božiemu hrobu. Prejdite sa po miestach, po ktorých sa prechádzajú holywoodske hviezdy a ktoré pomohli vzniknúť desiatkam svetoznámych filmov.

Fotografia od spomínanej sýpky.

Len kúsok od Ait Ben Haddou leží podstatne väčšie mesto, ktoré je taktiež spájané s filmami. Ourzazate je akoby hlavným mestom regiónu s vyše 70 000 obyvateľmi. Nachádza sa tam zopár filmových štúdii, ktoré ak chcete, môžete aj navštíviť. Pozrieť si, kde sa aké scény točili, v akom filme ktorá z tých veci bola použitá.

Nie, nie ste v Egypte. Ešte stále v Maroku. Vo filmovom Maroku. 🙂

Známou zastávkou v meste je aj pekná kazba Taurid, v ktorej býval paša El Glaoui – kontroverzná a mocná osoba marockých dejín 20. storočia, pán Atlasu, ktorá sa údajne snažila odstrániť kráľovsku rodinu. (Paša je vojenská hodnosť v arabskom svete.) V tomto meste sa cesty tých, čo idú na Zagoru a Merzougu rozdelia. Dávam do pozornosti ešte jednú vec, ktorá je za mestom Ourzazate a uvidia ju obe skupiny – veľká solárna elektráreň. Tu si možno pamätáte z filmu Sahara. 🙂

Kazba Taurid, v ktorej býval paša El Glaoui, prezývaný pán Atlasu.

Tí, čo idú na Zagoru tak si ešte užijú ďalšie horské serpentíny. Až sa ocitnú pri dlhej oáze Draa. Mnoho ľudí si myslí, že oáza je len pár paliem a trochu zelene niekde na púšti, no v Maroku zistíte, že to môže byť aj desiatky kilometrov dlhý, zelený pás života uprostred ničoho.

Tí, čo smerujú na Merzougu, majú pred sebou ešte pomerne dlhú cestu. Možností, kde zastaviť a niečo zaujímavé vidieť je naozaj niekoľko. Ak pôjdete s nejakou spoločnosťou z Marakéša, určite ešte nejaké miesto/miesta budú mať v programe. Ak pôjdete autom, robíte si program sami. Odporúčam napríklad kazbu Amridil v oáze Skoura, kde sprevádza naozaj vtipný chlapík Reda.

Nádherná kazba Amridil v oáze Skoura. Ak niekde nájdete starú 50-dirhamovku, je na nej zobrazený práve táto kazba a takýto obrázok. Len bezo mňa. 🙂

Potom pôjdete cez údolie damašskej ruže – mesto Kalap Guna, čo môže byť zaujímavé hlavne v júni, keď sa tento rozkvitnutý kvet zbiera. Nasleduje údolie Dades a naozaj nádherným miestom, kde sa určite zastavte je oáza Tinerhir a len kúsok od nej kaňon Todra.

Nádherná oáza Tinerhir
Oáza Tinerhir
Kaňon Todra
Ak sa na vašej ceste stretnete s niečím, čo vyzerá ako pás veľkých krtincov, ide o takzvané khettary – starý vodovodný systém popod Saharu. Okrem prechádzky po Sahare si teda môžete dopriať aj prechádzku popod púšť. 🙂

Toľko z mojej strany ku Marockému kráľovstvu. Zatiaľ. Dúfam, že ste sa tu dozvedeli mnoho nového a zaujímavého. Verím, že vám tieto informácie pomohli pri plánovaní i realizácii vašej novej cesty. A že niektorých z vás navnadili navštíviť toto zaujímavé kráľovstvo na severe Afriky. 🙂 

S niektorými sa tam možno vidíme osobne. 🙂

Fotografie & text

František Fefe Kekely