ŠVÉDSKO – TREK DO DIVOČINY ZA POLÁRNY KRUH

Vydajte sa s nami do najsevernejšej časti Švédska ďaleko za polárny kruh, kde v lete slnko nezapadá a v zime nevychádza. Odvážlivcov, ktorých láka nádherná arktická drsná príroda, čaká 110 km trek vo švédskej divočine, kde sa oslobodíme od mobilného signálu.

Voľné miesta
Destinácia
Švédsko
Termíny
16. - 23. júl 2024 (MOŽNOSŤ PRIHLÁSIŤ SA UKONČENÁ)
Veľkosť skupiny
max. 15 ľudí
Cena
1090 €/osoba
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku do Kiruny (cez Štokholm) do maximálnej ceny 400 €
 • transfery v rámci zájazdu po Švédsku
 • 2 noci v Kirune s raňajkami
 • 1 noc v Abisko Touriststation s raňajkami
 • medzinárodného slovensky hovoriaceho sprievodcu
 • vstupné do národného parku
Cena nezahŕňa:
 • stravu okrem raňajok v hoteloch a ubytovaní v Abisko Touriststation
 • cestovné poistenie
 • alko/nealko
 • kempinogové vybavenie (možnosť zapožičania si u nás)
 • doplnkové služby na horskej chate Sälka

Naše kroky zamieria do severského mesta Kiruna, odkiaľ budeme smerovať priamo za brány švédskej divočiny. Čaká nás cesta plná nádherných výhľadov, okolo najvyššieho švédskeho vrchu Kebnekaise, cez prekrásne a nekonečné údolie Tjäktjavagge, obklopené neprístupnými vrchmi, a okolo rozprávkových, čistých jazier severu. Ak budeme mať šťastie, zblízka si budeme môcť pozrieť sobie stáda priamo v ich prirodzenom prostredí. Pocit slobody zažijeme aj vďaka nocovaniu v stanoch uprostred panenskej prírody.

Toto severské dobrodružstvo sa vám nepochybne zapíše hlboko do srdca a spomienky vás budú
sprevádzať celý život.

Chcem sa pridať

Fotogaléria

Program deň po dni

1. DEŇ: CESTA NA ĎALEKÝ SEVER DO KIRUNY

Začíname naše severské dobrodružstvo. Smerujeme do švédskeho mesta Kiruna, vzdialeného až 145 km severne od polárneho kruhu, ktoré je preslávené železnou rudou, vesmírnym výskumom, krásnou prírodou a polárnou žiarou. Nečaká nás krátka cesta, ale odmena stojí zato. Po prílete sa presunieme do hotela, kde si môžeme ešte raz skontrolovať všetky veci, dokúpiť posledné zásoby jedla a vychutnať severskú saunu.

2. DEŇ: PRVÉ DOTYKY ŠVÉDSKEJ DIVOČINY 

Ráno si vychutnáme kvalitné raňajky a vyrazíme autobusom do nášho štartovacieho bodu Nikkaluokta. Tu začína náš 110km dlhý trek. Nikkaluokta je saamska dedinka, v ktorej blízkosti ležia 2 komunity Saamov (miestni pastieri sobov) - Laevas a Girjas. Nájdeme tu ešte horskú chatu s obchodom, kde si môžeme dať niečo pod zub a následne plný energie odštartovať náš trek, ktorý bude najbližšie kilometre putovať pomedzi brezy a okolo malebného jazera Laddjujávri.

Po cca 5 km nikdy neodmietneme fotozastávku s krásnymi výhľadmi na okolité vrchy. Postupne sa dostávame k horskej chate Kebnekaise, vzdialenej 19 km od nášho štartu, ktorá je pomenovaná podľa rovnomenného najvyššieho vrchu Švédska, týčiaceho sa hneď pri nej. Tu si trochu oddýchneme a nakúpime v obchodíku.

Po pár ďalších kilometroch nájdeme najideálnejší spot pre naše stany. Otužilci sa okúpu v jednom z horských potokoch, doplníme spálené kalórie výdatnou večerou a zabalíme sa do spacákov. Prvá noc v severskej divočine.

3. DEŇ: VSTUP DO ÚDOLIA TJÄKTJAVAGGE

Rána v stane bývajú romantické. Preberieme sa a nakopneme naše telá po prvom dni šálkou rannej kávy alebo čaju. Rozlúčime sa s Kebnekaise a každým ďalším krokom sa blížime k nádhernému údoliu Tjäktjavagge.

Ani sa nenazdáme a ocitneme sa pri ďalšej horskej chate Singistugorna. Náš hlavný kurz pri tomto bode otočíme o 90 stupňov a napojíme sa na Kráľovský trek (King`s trail), ktorý meria až 444 km a vedie a je najstarším švédskym trekom. Naše kroky odtiaľto smerujú k najbližšej horskej chate Sälkastugorna.

Táto chata má aj obchod, takže si tu môže každý doplniť svoje zásoby a kúpiť si, čo nám padne do oka. A pre milovníkov sauny máme ešte jednu dobrú správu. Na tejto chate je aj prírodná sauna, v ktorej sa vykuruje pecou na drevo, takže svojmu telu môžeme dopriať aj regeneráciu a umytie sa v teplejšej vode, ktorá sa priamo v saune ohrieva.

4. DEŇ: PRECHOD CEZ A TJÄKTJAPASS A SPEKTAKULÁRNE VÝHĽADY

Po regeneračnom večeri a oddychu nás dnes čaká menšia výzva, prechod cez priesmyk Tjäktjapass. Nenechajte sa oklamať jeho nadmorskou výškou niečo cez 1100 mnm, stúpanie naňho síce nie je extrémne dlhé, ale je naozaj intenzívne a s ťažkým batohom nám dá trochu zabrať. Avšak po ceste hore nás čaká zaslúžená odmena, naozaj spektakulárne výhľady na údolie, ktorým smeprešli. Ten pocit v každom zanechá hrdosť, čo sme už zvládli.

Nachádzame sa v cca polovici nášho treku a po zaslúženom oddychu musíme zísť  z tohto priesmyku do ďalšieho údolia Allesvagge, v ktorom sa nachádza aj nádherné jazero Alesjaure. Na jeho brehu leží saamska dedinka Alisjávri. Tam sa dnes ale ešte nedostaneme.

Prechádzať budeme mordorskou krajinou plnou kameňov, no terén sa postupne zjemní. Po celý čas si môžeme vychutnávať nádherné výhľady a fotiť dychberúce zábery. Nájdeme si dobré miesto na rozloženie tábora uprostred prírody a načerpáme nových síl pre ďalší deň.

5. DEŇ: MALEBNÉ ALESJAURE A POSLEDNÝ VÝŠĽAP

Ráno sa zobudíme stále obklopený horami a peknými výhľadmi. Čaká nás chata Alesjaure na okraji jazera Alisjávri. Na tejto chate sa dajú doplniť zásoby, čo môže každý využiť. Z chaty pôjdeme po ľavom okraji jazera, zatiaľ čo na opačnom brehu bude na nás vykúkať maličká saamska dedinka s rovnakým názvom. Okolo jazera je terén prevažne rovný, takže tieto kilometre sú naozaj odpočinkové.

Čoskoro však začneme stúpať na náš posledný menší výšľap, ktorý bude mať aj kamenný a skalnatý terén. Tam sa odpojíme od jazera a zamierime popri údolí Gárddenvággi ku kopcu Giron. Z nastúpaných metrov máme nádherné výhľady na jazero a údolie za nami.

Postupne sa terén vyrovná a keď sa nám podarí obísť vrch Gárddenvárri, odrazu začneme prudko klesať dole. Pomôžu nám paličky a ani sa nenazdáme a nachádzame sa znova medzi brezami. Prejdeme cez divokú horskú riečku a kúsok za ňou si rozložíme naše stany na krásnej mýtine medzi stromami. Otužilci sa môžu znova okúpať aj v samotnej rieke. Ak to počasie a podmienky dovolia, tu si môžeme aj založiť oheň, čo je príjemná zmena a posedenie pri ohníku má svoje čaro. Pri ohni dáme večeru, oddýchneme si a už pomaly začíname cítiť cieľovú pásku, na ktorú sa každý z nás určite veľmi teší, no zároveň kúsok z nás ostane navždy tu, v týchto drsných horách.

6. DEŇ: POSLEDNÉ KILOMETRE V SEVERSKEJ PRÍRODE

Po dlhých dňoch nás čaká už len tá najjednoduchšia časť treku. Táto časť je takmer úplne rovná, s minimom stúpaní alebo klesaní. Nachádzame sa v jednom z najkrajších národných parkov Švédska s názvom Abisko s rozlohou cca 7 700 hektárov. Nie je tu povolené kempovať, okrem 2 vyhradených miest, takže na jeho konci už budeme spať v posteli.

Naša cesta bude takmer po celý čas lemovať jazero a rieku,  zatiaľ čo sa okolo nás týčia majestátne hory. Keďže sme zasa vstúpili medzi brezy, už sa ich až do konca nášho treku nezbavíme. V tomto parku je možné pozorovať množstvo vtáctva, zvierat a rastlín. Každým ďalším krokom sa blížime do cieľa a k vytúženej teplej sprche, čoho dôkazom bude, že pár kilometrov pred koncom, konečne (alebo pre niekoho zbytočne) chytíme mobilný signál. Zrazu započujeme v diaľke premávku áut, prípadne vlak, čo je už naozaj znakom blížiacej sa civilizácie.

Z ničoho nič sa ocitneme naspäť vo svete. Vojdeme do Abisko Touriststation, kde nás čaká teplá sprcha, sauna, čisté a suché oblečenie a naše turistické topánky vymeníme za šľapky alebo ľahké tenisky.

7. DEŇ: POSLEDNÉ POHODOVÉ CHVÍLE VO ŠVÉDSKU

Na bohatých raňajkách si doprajeme skvelé jedlo, nikam sa neponáhľame. Ak bolo niekomu málo prechádzania sa, môže si popozerať okolie, prípadne ísť lanovkou na vyhliadku na Aurora Sky Station, odkiaľ je výborný výhľad na celý park a údolie okolo jazera Torneträsk. Tento deň je vyslovene oddychový, čo si treba naozaj užiť.

V poobedných hodinách sa však budeme musieť pobaliť a sadnúť na vlak alebo autobus, ktorý nás všetkých presunie naspäť do Kiruny (cca hodina cesty). Tam sa ubytujeme v hoteli, kde môžeme pokračovať ďalej v regenerácii. Vychutnávame si, že naše nohy nemáme obuté v ťažkých botách. Komu bolo málo chodenia, môže si ísť pozrieť drevený kostol, baňu na železnú rudu alebo vesmírne centrum, prípadne si len tak posedieť na dobrom pive. Večer si pripravíme veci na zajtrajšiu cestu domov a začíname spomínať na nezabudnuteľné zážitky, ktoré sme počas nášho treku zažili.

8. DEŇ: CESTA DOMOV PLNÁ SPOMIENOK

Na hoteli si dáme už klasicky výborné severské raňajky a pomaly sa rozlúčime s divokým a drsným severom Škandinávie. Doma nás už určite čaká pre zmenu teplé letné počasie. Kirune dáme zbohom, no na tomto nádhernom mieste určite každý zanechal aspoň kúsok seba a hlavne toto čarovné miesto zanechá silnú stopu v našom srdci a našich spomienkach. A ktovie, možno sa sem vrátite a stanete sa závislými tak, ako sme stali my.

Destinácia
Švédsko
Termíny
16. - 23. júl 2024 (MOŽNOSŤ PRIHLÁSIŤ SA UKONČENÁ)
Veľkosť skupiny
max. 15 ľudí
Cena
1090
Cena zahŕňa:
 • obojsmernú letenku do Kiruny (cez Štokholm) do maximálnej ceny 400 €
 • transfery v rámci zájazdu po Švédsku
 • 2 noci v Kirune s raňajkami
 • 1 noc v Abisko Touriststation s raňajkami
 • medzinárodného slovensky hovoriaceho sprievodcu
 • vstupné do národného parku
Cena nezahŕňa:
 • stravu okrem raňajok v hoteloch a ubytovaní v Abisko Touriststation
 • cestovné poistenie
 • alko/nealko
 • kempinogové vybavenie (možnosť zapožičania si u nás)
 • doplnkové služby na horskej chate Sälka

Fotogaléria

Chceš sa pridať?

Jasné, že chceš.

Najnovšie články

Tu nájdete všetky články, od najnovších po najstaršie. Pre konkrétnejší výber si v ponuke zvoľte svetadiel a následne krajinu, ktorá vás zaujíma. 🙂

Napísali o mne

userscalendar-fullmagnifiercross