Len deň pred posledným odchodom do Svätej zeme som sa stretol s klientkou, ktorá túto cestu (Svätá zem, Jordánsko) už so mnou absolvovala. „Jeruzalem bol pre mňa úplne top,“ spomína na vlaňajší zážitok z Blízkeho východu. Z chuti som sa usmial, pretože som rovnakého názoru, aj keď táto cesta má naozaj silnú konkurenciu neuveriteľných miest.

Navštívil som mnohé mestá, či už v Európe, v Afrike, v Ázii, ktoré sa mi vryli do pamäti a právom patria medzi tie NAJ tohto sveta. No ak by som mal vybrať to, ktoré sa mi vrylo do mysle najviac, bol by to určite práve Jeruzalem. Tu sú moje dôvody, teda, aspoň zopár kľúčových z nich, prečo:

Západ slnka nad Jeruzalemom z Olivovej hory.

1. ATMOSFÉRA A DUŠA MESTA, s akou som sa ešte nikdy nestretol. Často hovorím ľuďom, že vôbec nemusíte byť veriacim, ktorý trebárs chodí pravidelne do kostola či sa čo i len párkrát za rok pomodlí... Jeruzalem vás aj tak dokáže svojim čarom pohltiť. Sila jednotlivých miest sa dá len ťažko opísať slovami. Je to akoby určitá mágia. Cítite tú energiu, ktoré dané miesta majú. Cítite, ako už storočia až tisícročia privádzajú ľudí niekedy až do šialenstva! Už len keď stojíte pred hradbami a viete aspoň z časti, čo všetko sa za nimi počas celej tej histórie už odohralo, máte isté chvenie.

Boží hrob, kde bol pochovaný Ježiš Kristus – najposvätnejšie miesto kresťanstva.

2. HISTÓRIA tohto mesta je teda jedným z hlavných príčin, ktorá prispieva k jeho neopísateľnej atmosfére. Tak bohatú a dlhú minulosť, plnú zaujímavých príbehov, mocných ríši, vzostupov i pádov, veľkých osobností... akú má Blízky východ, nemá podľa mňa žiadna iná oblasť na svete! A Jeruzalem nie je výnimkou, ba presne naopak. Chodíte po miestach, ktorými už prechádzali rôzne veľké národy i vojská, vrátane faláng Alexandra Veľkého, rímskych légii, križiakov, ktorých tu v meste vystriedal so svojim vojskom slávny Saladin... a ďalší, a ďalší. Prejdite sa miestami, ktoré sú súčasťou obrovských dejín!

Múr nárekov – jediné, čo ostalo stáť z Veľkého chrámu, zničeného Rimanmi. Najposvätnejšie miesto judaizmu.

3. NOVÉ MESTO je oproti tomu Starému Jeruzalemu celkom iný svet. A občas treba vypnúť, na chvíľu si oddýchnuť od toho všetkého spoznávania a objavovania. A práve nový Jeruzalem vie byť v tomto viac než len dostatočným pomocníkom. 🙂 Ak po chodení po najposvätnejších miestach sveta, starých, historických uličkách i pamiatkách dostanete chuť na posedenie pri dobrom pive, víne, hudbe, tanci či chuť na chill posedenie pri miestnej šiši na Blízkom východe... v novom meste je takýchto možností viac než dostatok!

Atmosféra nového mesta...

4. STRETNÚŤ SVET V JEDNOM MESTE dnes nie je problém aj v hociktorej metropole Európy – ľudia i kuchyňa z rôznych kútov Zeme v jednom, jedinom meste. No Jeruzalem je predsa len ešte špecifickejší. Stretnúť napríklad tradičných, etiópskych mníchov či ortodoxných, koptských kresťanov a ďalšie rôzne, naozaj zaujímavé skupiny... by ste sa mali myslím problém aj v tých najviac multikultúrnych mestách Európy.

Komunita etiópskych kresťanov pri bazilike Božieho hrobu počas Palmovej nedele (pripomienka príchodu Ježiša Krista do Jeruzalema).

5. JEDLO je bez pochýb ďalším z dôvodov, prečo milujem nie len Jeruzalem, ale celý Blízky východ. Vôbec som napríklad nebol šalátový typ, kým som nespoznal miestne meze – mištičky rôznych extrémne chutných šalátov a predkrmov, ktoré zvyknú podávať pred hlavným jedlom. Takisto mi predtým nechutnal falafel (vyprážané cícerové guličky), kým som ho neochutnal práve tu v Jeruzaleme pod Damašskou bránou. Nikdy ma nelákal humus. Dnes ho tu jedávam aj niekoľkokrát za deň. Myslel som si, že jediné úžasné zákusky sú tie od mojej mamy, babky... dnes k ním rátam aj miestne dezerty ako kunefe či um ali, ktoré naozaj nikdy nevynechám. Takisto som za jediný dobrý chlieb považoval ten slovenský, no arabský je viac než len silnou konkurenciou. A o tom, ako tu vedia na grile pripraviť mäso ani nejdem hovoriť... dieta nehrozí! 🙂 Jednoducho, Blízky východ i samotný Jeruzalem zmenili môj gastro-život úplne na ruby!

Obľúbený dezert kunefe v miestnej palestínskej cukrárni v Starom Jeruzaleme.
Ten najlepší falafel na svete!

Text a fotografie:

František Fefe Kekely