Poznáte krajinu, ktorú ste si naozaj zamilovali a už posledný deň v nej sa tešíte, ako sa tu snáď čo najrýchlejšie vrátite? Ako ju po mesiaci chcete objavovať ešte viac a viac dopodrobna? Kde ste našli naozaj všetko, čo máte na cestovaní rád?
Niektoré krajiny si ma získali až po pár dňoch a niekde to možno trvalo ešte dlhšie. Kým som si tam skrátka nenašiel to svoje. No v tomto prípade to bolo naozaj pri-rýchlo a každým dňom sa to len stupňovalo. Som naozaj rád, že vám môžem predstaviť túto moju TOP destináciu z roka 2019 a určite jednu z top destinácii celkovo, aké som kedy navštívil!
Vitajte v Afrike. Vitajte v kolíske ľudstva. V krajine rôznych, zaujímavých národov, ktorá je hádam ešte pestrejšia než celý náš svetadiel Európa. Vitajte v nezabudnuteľnej Etiópii! 🙂
O Etiópii som už akosi popredu tušil, že mi proste sadne. Nikdy nejdem do krajiny nepripravený, bez info – aj keď ide o súkromnú cestu, kedy jednoducho nesprevádzam a chodím po krajine sám či s priateľmi. A už z tých zozbieraných info som dobre vedel, že sa je rozhodne na čo tešiť! Tak si tie body, ktoré sa i potvrdili, ba prevýšili očakávania – prečo je Etiópia tou TOP – rozoberme po porade:
Neuveriteľný mix kultúr, ktoré čoskoro zaniknú – zmenia sa
Mnoho Európanov vníma Afriku príliš jednoducho či európsky. Jedna krajina = jeden dominantný národ. Na Slovensku žijú najmä Slováci. V Čechách Česi. V Poľsku Poliaci. No Afrika je niečo iné, komplikovanejšie!
V Etiópii žije snáď viac národov a rozdielnych kmeňov, než je všetkých európskych národov dokopy. Hovoria rozdielnymi jazykmi, majú rozdielnu kultúru i obyčaje, výzor, rozdielne stavby a často aj rozdielne správanie. Aby ste si ten počet miestnych národov a kmeňov vedeli lepšie predstaviť – tak v Etiópii sa hovorí až vyše 80 jazykmi a ďalšími zhruba 200 dialektami! Najmä juh krajiny, v okolí rieky Omo, je čo sa ľudí a kmeňov týka naozaj veľmi, veľmi bohatý a exotický guľáš.
Môžete tu stretnúť napríklad ľudí z kmeňa Mursi, kde si ženy do narezanej a natiahnutej spodnej pery vkladajú hlinené tanieriky. Kmeň Hamarov, kde si ženy mastia vlasy maslom a natierajú červenou hlinkou a muži, aby boli mužmi, musia nahí rituálne prebehnúť po kravách (medzitým sa zatiaľ ženy nechávajú pritom bičovať). Alebo trebárs ľudí Dorze, ktorí si na horách stavajú vysoké chatrče, pripomínajúce hlavy slonov. A tak ďalej. Desiatky a desiatky rôznych kmeňov a ľudí.
Mnohé tieto kmene ešte stále ako tak žijú tradičným africkým životom, no počet ľudí, ktorí už behajú v tričkách a nie nahí sa tu zvyšuje. Stavajú sa tu cesty a v pláne je aj priviesť do dedín elektrinu. Bez pochýb sa tradičný život týchto ľudí postupne mení, civilizuje a modernizuje. Preto kto to chce ešte ako tak vidieť v tradičnom stave... moc času myslím na to neostáva. „Dávam tomu 20 rokov,“ hovorí mi náš miestny partner a naozaj skúsený miestny sprievodca Eremiáš. No už každým rokom je situácia iná.
Jedinečná a nedotknutá minulosť, aká je v Afrike raritou
O Etiópii som taktiež vedel, že je to azda jediná krajina subsaharskej/ černosšskej Afriky (od Sahary dole), ktorá sa môže pochváliť naozaj veľmi starou civilizáciou a pamiatkami starými tisíce rokov. Pre niekoho, kto má rád históriu ako ja, teda ďalší, veľmi veľký plusový bod. 🙂
Kým juh krajiny som spomenul ako bohatý guľáš desiatok zaujímavých kmeňov... sever je kolískou starej etiópskej civilizácie – Aksumskej ríše. Obzvlášť vypichnem mesto Axum, ktoré bolo hlavným mestom tejto starovekej ríše, predchodcu dnešnej Etiópie. Tu nájdete tisícročia staré pamiatky, dôkazy o bohatej histórii krajiny.
Mimochodom, práve v Axume majú Etiópčania vraj ukrytú pravú Archu zmluvy (priam legendárny, bilblický prenosný oltár, v ktorom sú dve kamenné tabule – desatoro, ktoré dal Boh Mojžišovi). Až k nej vás ale nepustia pozrieť 🙂 preto niektorí toto tvrdenie spochybňujú.
Práve z dnešnej Etiópie mala pochádzať aj známa, legendárna kráľovná zo Sáby. Mnohí veria, že starý palácový komplex, ktorý bol nájdený pri Axume, bol jej palác. Aj podľa Biblie vieme, že táto kráľovná z Afriky navštívila kráľa Šalamúna v Jeruzaleme. S ním mala počať syna – Menelika I. A práve ten potom priniesol Archu zmluvy z Jeruzalema do dnešnej Etiópie a stal sa miestnym kráľom – ostatní etiópski panovníci až do 20. storočia boli taktiež z tejto dynastie kráľa Šalamúna (výnimkou 12. storočie). Zaujímavá, pre-stará história s nádychom mystickosti. 🙂
Ďalším miestom severu, ktoré sa určite oplatí navštíviť, je Lalibela. Tu nechala iná etiópska dynastia – Zagwa – v 12. storočí doslova vysekať do zeme niekoľko kresťanských chrámov. Duchovné a historické miesto. Jeruzalem alebo Petra Afriky, ako zvyknú Lalibelu právom prezývať:
Miestna história je tu občas vystavená takpovediac africky. 🙂 Vysvetlím na konkrétnom príklade: Tu vám jednoducho kňaz dobre že nie zo zeme podá starú knihu napríklad z 12. storočia a dovolí vám ju prelistovať. V Európe by bola niekde v múzeu za neprestrelným sklom, no tu ste v Afrike, tu si ju môžete obzerať ako nejakú knihu návštev pri vchode.
Etiópia je inak jediná krajina Afriky, ktorá nebola kolonizovaná Európanmi. Dokázala sa ubrániť Talianom, ktorých včas odrazila na severe. A Etiópčania sú na to hrdí. V praxi to znamená aj to, že Etiópia sa tak vyhla výraznejším vonkajším európskym vplyvom a stále si žila vlastným životom – čo ešte viac pomohlo zachovať ich kultúru a tradície.
Určite treba spomenúť aj fakt, že samotný človek pochádza práve z týchto končín. Naši najstarší predchodcovia – ktorí žili pred zhruba 3 a viac miliónmi rokov – boli nájdení práve v Etiópii. 🙂 Tieto veľkolepé nálezy, ich kosti či podobu, ako sme vtedy vyzerali, môžete nájsť v miesntom Národnom múzeu v hlavnom meste Addis Abeba.
Staré, staré náboženstvo
Etiópska ortodoxná cirkev patrí k jedným z najstarších cirkvi na svete! Kresťanstvo bolo v Etiópii ešte skôr než v našich končinách strednej Európy! A Etiópčania si naozaj radi potrpia na svojom náboženstve i tradíciach. Byť na etiópskej omši, v typickom etiópskom chráme je niečo jedinečné a doslova kultúrny zážitok. Počas omše sa hrá na miestnych bubnoch či búcha palicami... Všetko má akúsi zvláštnu atmosféru, ktorú by som v našich kostoloch hľadal márne. Do chrámov vstupujete iba bosý bez topánok, ženy majú šatku na hlave a sedia oddelene od mužov – prvky, ktoré máme skôr spojené s islamom, no tu sú aj súčasťou tohto starého kresťanstva.
Okrem starého etiópskeho kresťanstva tu je aj veľmi silná komunita moslimov či ešte stále pozostatky pôvodných afrických náboženstiev, ktoré sú zamerané na uctievanie predkov. Zaujímajú ma náboženstvá – v čo a ako ľudia vo svete veria – týmto si teda Etiópia bez pochýb pridala ďalší bod na svojej zvláštnosti a jedinečnosti. 🙂
Proste echt Afrika!
Afriku som si za posledné roky naozaj obľúbil a Etiópia je v porovnaní trebárs s Juhoafrickou či Marokom, kde taktiež často chodievam, ešte stále taká echt Afrika! Teda tu nájdete ešte také typické africké dedinky, jednoduchý ne-jednoduchý africký život, aký možno poznáte z nejakých kliše záberov. Tu budú za vami decká bežať, bo v týchto končinách je biela tvár ešte stále veľká atrakcia, ktorá snáď bude mať vo vrecku nejaký ten bonbón. Tu naozaj pocítite ešte pravého ducha Afriky!
Strecha Afriky a jedinečná príroda
Už samotné hlavné mesto Addis Abeba, kde priletíte, leží v nadmorskej výške nad 2200 m.n.m. Teda vyššie než sú vrcholky našich Nízkych Tatier. A kopce v okolí mesta majú nad 3000 m.n.m. - to už je podstatne vyššie než naše Vysoké Tatry. No tie najvyššie vrchy Etiópie sú viac na severo-západ, v nádherných Simienskych horách. O Etiópii sa hovorí aj ako o streche Afriky. Hoci nemá ten najvyšší vrch kontinentu (Kilimandžáro je nižšie v Tanzánii), má najviac vrchov nad 4000 m.n.m. zo všetkých afrických krajín! Niet divu, že Etiópčania sú tak dobrí bežci, keď trénujú v takýchto výškach. 😀
Čo sa ešte prírody týka, tak na rovinu – väčšina Etiópie je vyklčovaná a hospodársky využívaná množstvom ľudí, ktorí v Etiópii žijú (obrovský populačný bum v posledných desaťročiach zabezpečil, že Etiópia má už nad 100 miliónov obyv.). No ešte sa tu dajú nájsť parky a oblasti, kde je príroda dotknutá len minimálne a kde môžete natrafiť aj na niektoré miestne endemity. Teda zvieratá, ktoré žijú len v Etiópii!
Mojimi najobľúbenejšími sú tie najslušnejšie opice z Afriky, ktoré majú okolo hlavy hrivu ako nejaký lev – opice dželada, ktoré sa pasú na Simienskych horách. Často sa pasú vo veľkých skupinách, ktoré mávajú aj stovky jedincov. Vy si môžete pokojne prísť ľahnúť medzi ne a oni si budú nerušene ďalej okolo vás šlkbať trávu.
Ak budete mať šťastie, možno narazíte aj na miestneho endemického vlka či horského kozorožca. V Etiópii dokážete nájsť aj typické africké zvieratá, akými sú napríklad levy, hrochy či slony, no podľa mňa, kto by chcel ísť do Afriky za týmito africkými štvornohými symbolmi, lepšou voľbou na to je etiópsky sused – Keňa.
Zábava a tanec
Som mladý a rád sa bavím. 🙂 Veľmi rád si doprajem hudbu a tanec. Vyjdem niekam večer von. A práve v tomto má Etiópia naozaj prekvapila. Toto som v žiadnych encyklopédiach ani knižkách pred cestou jednoducho nenašiel. Dalo sa tam naozaj parádne večer zabaviť! 🙂
V hocijakom väčšom meste ste našli podnik, kde sa hrala hudba, pilo a tancovalo. Niektoré podniky boli zamerané na lokálnu hudbu a lokálne tance – na severe radi kmitajú ramenami, bez väčšieho pohybu nôh a naozaj sa mi ten pre nás podivný tanec zapáčil.
Alebo sú na výber aj modernejšie podniky s modernou hudbu. Niektoré z nich naozaj vyzerali ako nejaké luxusné disco-bary v Európe. Obzvlášť taká veľká Addis je priam rajom takých podnikov. Viackrát som si išiel úplne sám, jediný biely na párty. A možno že len hlúpy majú šťastie, ale jednoducho nenarazil som na žiadny problém, ba skôr naopak. Nebudem to viac rozpitvávať – v Etiópii som skrátka vedel super zabaviť! 🙂 Kto by to bol povedal, však...
Kučeravé ženy 😀
Keďže Etiópia je riadny mix národov a kmeňov, nájdete tu aj rôzne typy žien. Priznám sa, osobne som unesený z krásnych, kučeravých vlasov a z tmavších typov – nie z čiernych, tmavších. Presne tak napríklad vyzerajú ženy zo severu krajiny, Amharky či Tigrejky (viď foto vyššie). Áno, pre mňa je aj toto jeden z dôvodov, prečo si na Etiópiu rád spomeniem. 🙂
TOP káva + lokálna kuchyňa
„Z Etiópie nie je len človek, ale aj káva,“ ako zvyknem hovoriť ľuďom. Káva je proste neodmysliteľnou súčasťou tejto krajiny, jednotkou etiópskeho exportu a viacerí považujú etiópsku kávu za top vo svete! Ja asi nie som odborník no kávu, ale už pár ľudí, čo s kávou doslova pracuje, mi tieto slová potvrdilo. Sám za seba môžem len potvrdiť, že mi naozaj veľmi chutí! 🙂
Trochu odbehnem aj do miestnej kuchyne. Najmä k najtypickejšiemu etiópskemu jedlu – injara (čítaj indžara). Ide placku z miestnej obilniny teff (u nás preložená aj ako milička habešská). Často ide o zdieľané jedlo, keď si skupina sadne okolo jedného väčšieho taniera, z ktorého si každý rukami trhá injaru a ňou potom naberá jednotlivé prílohy, ktoré sú položené na nej. Kyselkavá chuť tejto placky zaskočí nejedného Európana a u mňa to bolo podobné... no veľmi rýchlo som si zvykol a hlavne našiel k nej svoje obľúbené prílohy – hovädzie kúsky mäsa a fazuľovú omáčku – a potom už bez injary nemohol byť etiópsky deň. K tomu naozaj dobré miestne pivko Habesha (starší názov Etiópčanov, v preklade „opálená tvár“) a miestna hostina ako vyšitá. 🙂
Bonus: zázrak našej planéty – Danakil
Spomeniem ešte aspoň jeden dôvod, prečo je Etiópia pre mňa tohtoročná topka – to miesto sa volá Danakil. Nájdeme ho na severo-východe krajiny, v krajine Afarov. Ide o priehlbinu (čiže výška pod úrovňou mora), ktorá je zároveň púšťou a tým najteplejším miestom celej Afriky! No príroda a naša planéta si akoby z tohto miesta spravila pokusné laboratórium, kde vo veľkom skúšala vulkánicku činnosť, namiešať pestrofarebné sírové jazierka či vytvoriť nádherné rozsiahle soľné pláne , a nie len to. Miesta akoby z inej planéty, aké ste zrejme ešte nevideli. Geologický úkaz a pre mňa prírodný div nášho sveta (video z Danakilu tu):
Ako sami vidíte, Etiópia je mix viacerých úžasných až neuveriteľných prvkov, ktoré nájdete v jednej, jedinej krajine. Nejde len o pekné prírodne miesta, hory, zaujímavé dejiny alebo zaujímavých ľudí... ale o mix toho všetkého a ešte oveľa viac! Našiel som tu snáď všetko, čo ma na cestovaní baví. A práve preto je Etiópia mojou top destináciou 2019 – a verím, že si toto prvenstvo ešte nejaký čas udrží! 🙂
Text a fotografie:
František Fefe Kekely
Fantastikuš. Mohli by sme ist spolu na tvoju dalsiu navstevu Etiopie???
Jozef