Koľkokrát ste už počuli o Egypte? Väčšinou sa o tejto krásnej krajine hovorí v súvislosti s dovolenkou pri Červenom mori alebo pyramídach, ale verte, že táto arabská krajina toho skrýva omnoho viac!

Článok pre vás pripravil sprievodca tejto krajiny Tomáš Kubuš z blogu Street Food Hunters.

Obľúbený Egypt je pre našincov notoricky známou krajinou, ale skutočne ho poznáme? Mnohí sa sem vyberú chytať bronz na pláže Hurghady či Šarm el Šejchu, spravia si jeden či dva výlety do Luxoru a k pyramídam a to je všetko.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Čo však objavíte, ak preskočíte túto hradbu a vydáte sa spoznávať krajinu po vlastnej osi? Dlhé roky sa o Egypte hovorí ako o krajine, ktorá veľmi nepraje backpackerom alebo individuálnym turistom, ale v realite to nie je pravda. Cestovanie naprieč Egyptom je možno o čosi komplikovanejšie než napríklad v Turecku alebo Thajsku, ale nie je to nič, čo by vás malo odradiť.

Prvé na čo si musíte v Egypte zvyknúť je to, že ste sa ocitli v arabskom svete a ten vás nabije krásnym chaosom, orientálnymi príbehmi a mnohými vecami, ktoré sú jednoducho inak. Čas tu nebeží ako u nás, cez cestu neprejdete len preto, že stojíte na prechode pre chodcov a keď si myslíte, že sa stalo niečo zlé a neviete si radi, niekto príde, potľapká vás po ramene a povie „maáfi muškila,“ teda „žiaden problém“.

Egypt je špecifický a hoci mnohých otrávi neustále zvolávanie do obchodíkov, presviedčanie na kupovanie vecí, ktoré nepotrebujete či vymáhanie bakšišu, ak sa odpútate od najturistickejších miest krajiny, zistíte, že Egypťania sú mimoriadne milí a priateľskí ľudia.

Posledný rok Egypt naberá na popularite, pretože sa ani počas pandémie nezatvoril a ak ste mu dali šancu napríklad na jeseň 2020 alebo na jar 2021, táto krajina sa vám odmenila fantastickými zážitkami. Mohli ste tak stáť takmer úplne sami pred pyramídami v Gíze či v Abu Simbel a z Egyptu ste si odniesli niečo na čo nikdy nezabudnete.

Tak čo, už sme vás presvedčili, aby sme sa spoločne vybrali na najkrajšie miesta naprieč Egyptom? Začnime pekne na severe na brehu Stredozemného mora a skončíme na juhu len pár desiatok kilometrov od hraníc so Sudánom:

Alexandria - nevesta Stredomoria

Oplatí sa cestovať v Egypte do Alexandrie? Takúto otázku som počul už veľakrát, možno až priveľa, pretože Alexandria akoby nepatrila do klasického itineráru egyptskej cesty. Ako však možno pochopiť krajinu, ak by ste „nevestu Stredomoria“ vynechali?

Podľa niektorých je Alexandria hnusné mesto plné špiny, ale ak títo ľudia vidia len špinu, možno nebude problém v Alexandrii. Toto mesto je tak nasiaknuté históriou, že aj kultúrny barbar tu musí pookriať.

Založil ho Alexander Veľký a mnohí veria, že je tu dokonca dodnes pochovaní. Od jeho čias sa tu vystriedali všetci, kto v Stredomorí od staroveku až po dnešok niečo znamenali.

Vydajte sa sem a objavíte svet zabudnutých katakomb s fantastickým umením. Pohľadáte rímske ruiny mesta, ktoré poznali aj Cézar, Marcus Antónius či Kleopatra. Prejdete sa pevnosťou Qait Bey, ktorá stojí na mieste, kde sa k nebu kedysi týčil slávny Maják z ostrova Faros – jeden zo siedmych starovekých divov sveta! A v neposlednom rade sa môžete pozrieť do modernej knižnice, ktorá odkazuje na svoju slávnu predchodkyňu.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Alexandria je živá metropola. Má svoje ošarpané štvrte, no má aj svoje štvrte potiahnuté európskou architektúrou, kde nájdete kaviarničky po vzore Budapešti či Viedne. Má svoje rybárske trhoviská aj moderné nákupné centrá a je to miesto, ktoré sa zmieta v chaose orientu a realite súčasnosti.

Keď budete jesť grilované ryby na brehu mora s výhľadom na záliv posiaty mestom, budete šťastní, že ste sa tu ocitli a nepočúvali ste tých, ktorí vás od Alexandrie odhovárali.

Káhira plná krásy a chaosu

Egyptská Káhira je nielen hlavným mestom krajiny, ale je predovšetkým unikátnym pohľadom do histórie Egypta. Jej islamské štvrte dnes figurujú na zozname UNESCO a nájdete tu prierez snáď celými islamskými dejinami od počiatku až po včerajšok.

Nielen to, Káhira má dokonca aj svoje kresťanské štvrte, kde vás vítajú otvorené koptské kostolíky a starobylá viera s vlastnými rituálmi.

Začnite deň v Káhire na Citadele hneď vedľa Alabastrovej mešity. To preto, aby ste pochopili, s akým obrovským mestom máte dočinenia a keď to uvidíte, prepáčite mu aj notorické zápchy. Inak to proste nejde.

Nad mestom sa vynárajú stovky menších či väčších minaretov a keď sa z nich spustí zvolávanie na modlitbu, dostanete zimomriavky. Teraz je ten správny čas ponoriť sa do starej Káhiry. Je ako labyrint, ako bludisko pretkané starými uličkami bez mien či označení. Na každom kroku vás budú sprevádzať vzácne medresy, mešity, bazárové miesta či ďalšie stopy minulosti. Stoja vedľa seba, no niekedy je medzi nimi aj niekoľko storočí.

Duša Káhiry bije na bazáre Chan el-Chalíli. Stovky malých obchodíkov sú naukladaných vedľa seba a zovšadiaľ počuť zvolávanie a zjednávanie. Ako v orientálnej rozprávke! Sadnite si v chaose na sladkú kávu či čaj s mätou a užívajte si.

Káhira má aj modernú tvár. Nájdete v nej okázalé múzeum plné múmií, slávne Egyptské múzeum či štvrť Zamaalek na ostrove uprostred Níla, kde stoja luxusné hotely, nočné kluby či podniky. Káhira má tisíc tvári, ktoré človek ani nemá šancu všetky spoznať.

Najslávnejšie pyramídy sveta

Obrovskou výhodou Káhiry je jej poloha na prahu notoricky známej Gízy. Presne tam sa totiž musíte vydať, ak chcete vidieť na vlastné oči najslávnejšie pyramídy sveta. Kto by nepoznal Gízu, však?

Už tisícročia tu stoja vedľa seba do piesku zapichnuté kamenné ihlany nesúce meno Cheopsa, Chefréna a Menkaureho. Traja faraóni, ktorí vďaka svojim príbytkom večnosti vošli do dejín a naozaj sa stali nesmrteľnými.

https://www.streetfoodhunters.com/giza-sakkara-a-dahsur-pyramidy-v-okoli-kahiry/

Gíza nie je veľká, ale strávite tu pokojne aj dve či tri hodiny, pretože sa vám odtiaľto nebude chcieť odchádzať. Môžete vojsť dnu do tajomnej Cheopsovej pyramídy, prejsť ju zvonku po obvode a potom kráčať až k Menkauremu a vychutnať si krásnu panorámu pyramíd s obrovskou Káhirou v pozadí.

Keď sa pyramíd nabažíte, vyberte sa k legendárnej Sfinge. Stojí na okraji areálu a tajomne hľadí pred seba. Poznal ju aj Napoleon, ktorý sa tu v 18.storočí zastavil a teraz tu stojíte vy. Aké tajomstvá skrýva? Prečo sa tak zvláštne usmieva? Na toto stretnutie nezabudnete!

Džosér a jeho pýcha – najstaršia pyramída Egypta

Medzi známejšie miesta v okolí Káhiry patrí aj Sakkára. Jej meno sa stalo synonymom pre panovníka Džoséra a jeho stupňovitú pyramídu – prvú pyramídu Egypta.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Sakkára leží asi hodinu cesty od Káhiry. Je obklopená zelenou oázou plnou datľových stromov a život tu miestami pripomína ten, aký tu žili ľudia v časoch, kedy okolité pyramídy stavali.

Sakkára je obrovské miesto. Dnes tu nájdete ruiny hrobiek, zničených pyramíd, obrovského Serapea a každým rokom sa objavia nové a nové hrobky plné zaujímavostí.

Pohľadajte si na Netflixe skvelý dokument zo Sakkáry a dozviete sa kopec unikátnych vecí.

Symbolom Sakkáry je spomínaná stupňovitá pyramída panovníka Džoséra. Za jeho éry ju postavil Imhotep, geniálny architekt, ktorý sa neskôr stal dokonca bohom. Dokonalosť tejto stavby spočívala v jej jednoduchosti. Akoby nikoho predtým nenapadlo naukladať na seba jednotlivé kamenné bloky. Odrazu je pyramída na svete a ako sa menili panovníci, zdokonaľovala sa predstava, až sa pyramídy premenili na dokonalé dielo, aké obdivujeme v Gíze.

Dnes je už po novom otvorená aj stupňovitá pyramída a tak môžete nahliadnuť dovnútra a zažiť niečo, čo sa roky nedalo.

https://www.streetfoodhunters.com/cesta-do-egypta-v-case-covidu-co-treba-pred-a-po-navrate/

Púšť biela ako soľ

Jedným z najunikátnejších miest Egypta je púštna oblasť ležiaca západne od Nílu. Je to svet zabudnutých oáz kam sa vyberie minimum cestovateľov a kde natrafíte na Čiernu alebo Bielu púšť.

Vyberte sa oázami akými sú Bahariya, Farafra či Dakhla a objavte, ako vyzerá neturistický, egyptský svet. V lete vás tu slnko spáli, ale na jar či jeseň tu budete mať celkom príjemne.

Ak sa sem máte vybrať len kvôli jednému jedinému miestu, nech je ním legendárna Biela púšť. Nájdete ju za oázou Farafra a stačí sa pozerať von oknom a budete presne sami vedieť, kedy ste na mieste.

Krajinu zrazu prikryje biela farba, no pritom ste na púšti. Nič podobné ste ešte nezažili a presne tu si poviete, že Egypt proste stojí za to! Biela púšť je ako z inej planéty. Túlate sa ňou a okolo vás vyrastajú obrovské kamenné hríby, bizarné skaliská pripomínajúce koňa či iné zvieratá a vy neviete čo skôr odfotiť. Nečakali ste, že vás takto dostane...

Legenda menom Luxor

Luxor je jedným z najslávnejších a najznámejších miest krajiny faraónov. Toto mesto sa stalo legendou a nielen pre jeho polohu priamo na Níle, ale preto, koľko pokladov sa ukrýva v jeho tesnej blízkosti.

Samotné mesto je zmesou orientálnych ulíc, bazáru a príjemnej nílskej promenády, no najviac návštevníkov zaujíma jeho história.

Najväčším magnetom je západný breh s Údolím kráľov, ale vzácny staroveký chrám nájdete aj priamo v centre Luxoru. Stojí medzi Múzeom mumifikácie a luxusným hotelom Winter Palace, kde bývali všetci dôležití návštevníci mesta od kráľov cez prezidentov, novinárov a spisovateľov medzi ktorými dominuje Agatha Christie.

V tomto hoteli mal svoju tlačovku aj Howard Carter, keď objavil hrobku Tutanchamóna. Zájsť si sem na drink patrí k skvelým, luxorským zážitkom.

V Luxore sa môžete potulovať, vychutnať si atmosféru miesta alebo naskočiť na feluku a užiť si plavbu Nílom. Skôr či neskôr ale skončíte na západnom brehu mesta, ktorý je prešpikovaný pamiatkami ako žiadne iné egyptské miesto.

Vedľa seba tu stoja Memnónové kolosy, chrám Medinet Habu, chrámový komplex Ramesseum, hrobky nobility, hrobky remeselníkov, Údolie kráľovien a napokon za kopcom aj Údolie kráľov.

Najkrajší pohľad na tieto miesta sú z balóna, ktoré tu lietajú skoro ráno pri východe slnka, no verte, že si ich vychutnáte, aj keď sa do nich ponoríte na zemi. Údolie kráľov je na prvý pohľad nenápadné. Vidíte len vyschnuté kopce, no stačí prísť bližšie, vojsť do hrobiek a objavíte nový svet.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Nejeden človek si tu povedal, že chce ísť študovať egyptológiu a niet sa čomu čudovať. Tými najkrajšími hrobkami sa môže dnes popýšiť Seti I., Ramzes IX., Meremptah či Ramzes IV. Nájdete tu aj vzácnu hrobku Tutanchamóna, no jej poklady sú dnes v Káhire.

Fantastický Karnak – najväčší chrámový komplex

Na prahu moderného Luxoru sa dvíhajú stĺpy, steny a obelisky obrovského chrámového komplexu. Nepatrí nikomu inému ako slávnemu Karnaku. Je to najväčší chrámový komplex Egypta. Toto dokonalé dielo, je dnes akoby učebnica architektúry starovekej ríše.

Každý panovník tu chcel po sebe niečo nechať, niečo pristavať, doplniť a tak tu dnes kráčate v nemom úžase obdivujúc obelisk kráľovnej Hatšepšut či sfingu Tutanchamóna.

Karnak vás dostane svojou stĺpovou sieňou, kde si budete pripadať naozaj maličký. Za ňou je ešte niekoľko ďalších nádvorí, steny posiate hieroglyfmi či najposvätnejšia časť chrámu, kam bežní smrteľníci nemali dovolené vojsť.

Karnak sa používal tisíce rokov a tak tu v starom egyptskom chráme na stenách rozoznáte aj kresťanské fresky. Neskôr sa v rohu areálu postavila aj mešita, čo len dokazuje to, ako sa tu miešali dejiny celého sveta.

Plavba drevenou felukou po Níle

Najkrajším egyptským mestom, aké v krajine nájdete, je bez pochýb Asuán na juhu krajiny. Nie, nevyniká krásou pamiatok, ale má tak príjemnú atmosféru, že jej podľahnete a chcete tu byť dlhšie, než ste si naplánovali.

Asuán je v Egypte svet, kde na seba naráža Arábia s Núbiou a budete to cítiť aj v uliciach. Núbijci majú inú fyziognómiu tváre, miestami sa podobajú na černochov a tak je Asuán naozaj unikátna zmes ľudí.

Asuánsky bazár je plný exotiky. Nakúpite tu najlepšie koreniny v Egypte a dostať tu aj najkvalitnejší sušený ibištek, ktorého tu majú na kilá.

Čo je však v Asuáne ale najkrajšie je pohoda na Níle. Nasadnite na drevenú feluku a nechajte sa unášať nílskym vetrom. Môžete sa vydať na hodinovú či niekoľko hodinovú plavbu, ale ak máte dobrodružného ducha, pokojne skúste aj dvojdňovú plavbu, kedy budete spať na palube, piť čaj z nílskej vody alebo sa kúpať v tejto obrovskej rieke. Tu v Asuáne je Níl čistý.

https://www.streetfoodhunters.com/nil-dva-dni-na-tradicnej-feluke/

 

Protiľahlý breh je posiaty kopcami a skalami, v ktorých vidno staroveké hrobky a dokonca tu natrafíte aj na obrovskú zlatú, pieskovú dunu, patriacu k výbežku Sahary. Asuán je miesto, ktoré si zamilujete, nie preto, čo v ňom nájdete, ale preto, ako sa tu budete cítiť!

Abu Simbel – najkrajší chrám Egypta

Vybrať spomedzi všetkých chrámov Egypta ten najkrajší... Dá sa to vôbec?

Ak áno, vybral by som Abu Simbel južne od Asuánu, ktorý leží už len pár desiatok kilometrov od hraníc so Sudánom.

Patrí k symbolom krajiny a nebyť fantastického projektu na jeho záchranu, mohol dnes spočívať pod hladinou Nílu. Na jeho pôvodnom mieste je totiž dnes obrovská priehrada a tak ho museli posunúť o niekoľko desiatok metrov vedľa. Ľahko sa to povie, no trvalo to roky. Všetko našťastie klaplo a Abu Simbel je zachránený.

Dnes sem vedie dlhá cesta cez nehostinnú, púštnu krajinu, ale stojí to za to, pretože prísť až k chrámu a zahľadieť sa do kamenných očí Ramzesa II., je silným zážitkom.

Ramzes II. nechal pred 3300 rokmi tento chrám postaviť na hranici svojej ríše, aby ukázal všetkým, ktorí prichádzali, akej bohatej ríši vládne.

Jeho štyri postavy dnes zdobia chrámovú fasádu a vo vnútri rozprávajú reliéfy heroický príbeh panovníka bojujúceho proti Chetitom. Interiér je nádherný a strávite v ňom hodinu ani neviete ako.

Vedľa stojí aj menší chrám pre Ramzesovu manželku Nefertari. Je menší, ale krásou sa vyrovná Ramzesovi. Objavte ich detaily, poseďte si tu s výhľadom na oba chrámy a vpije sa vám do mysle.

Oddych v Hurghade

Keď už prejdete Egypt zo severu na juh, vyberte sa napokon aj vy k Červenému moru a aspoň pár dní si naordinujte oddych v obľúbenej Hurghade.

Ak potrebujete k svojmu oddychu all inclusive, nájdete tu na výber desiatky rezortov a ak vám stačí len malý hotelík niekde v meste, nájdete aj to.

More tu má krásny nádych tyrkysovej farby, ale niektoré rezorty majú príliš plytké pláže a kúpete sa tak z dreveného móla. Toto si pred cestou zistite, aby ste neboli prekvapení, že len tak neskočíte do vody priamo z lehátka.

Hurghada je síce o oddychu, ale vydajte sa aj do starého mesta. Objavíte tu farebný rybí trh, kde vám radi ugrilujú čerstvé dary mora či čerstvé ryby a máte ich v perfektnej atmosfére. Neďaleko sa dvíha aj moderná mešita a keď sa prejdete, zapadnite do lokálnej kaviarničky na presladenú kávu. Uvidíte tak, že Hurghada nie je len pláž s rezortom, ale že ukrýva o čosi viac. Napokon, ako celý Egypt, nemyslíte?

Fotografie & text

Tomáš Kubuš

Streetfoodhunters.com