Transsibírska magistrála je fenomén. Stala sa legendou, cestovateľským snom, železničnou tepnou utekajúcou cez „pol sveta“ a je aj obrovským dobrodružstvom. Koľko krát vás lákalo nasadnúť v Moskve na vlak a nechať sa niekoľko dní unášať fantastickou krajinou cez Ural a Sibír? Vydajte sa na epickú cestu dlhú 9288 kilometrov a zažijete o mnoho viac, než ste si vedeli pomyslieť!

V predchádzajúcom článku ste sa mohli dozvedieť praktické rady, kde zohnať lístok na Transisibírsku magistrálu, aké sú možnosti, ceny i čo si zobrať:

Transsibírska magistrála – praktické informácie, ako a za koľko? 🚂🇷🇺

V tejto časti sa pozrieme na niektoré miesta, ktoré vás cestou čakajú a čo všetko môžete vidieť!

Ako sme už pár krát spomenuli, Transsibírska magistrála bude taká, akú si ju spravíte a teda môžete ísť 7 dní vo vlaku bez toho, aby ste sa niekde zastavili, alebo si môžete svoju cestu rozkúskovať, strávite niekde dva dni, pozrieť si mesto, okolie, oddýchnuť od vlaku a potom sa vydať ďalej. Je to len vo vašich rukách. Kde sa však oplatí zastaviť?

Moskva

Legendárne miesto, kde sa začína epický príbeh Transsibírskej magistrály. Vyhraďte si pár dní pred cestou, ktoré viete stráviť v Moskve objavovaním jej zaujímavých miest. Určite sa pozriete do Kremľu, sídla moci s krásnymi kostolmi a nevynecháte ani prechádzku Červeným námestím s ikonickou siluetou Chrámu Vasiľa Blaženého.

Moskva však nie je len toto. Vyberte sa na prechádzku Arbatom, navštívte Vrabčie hory s výhľadom na miliónové mesto, pohľadajte Stalinove sestry a povymetajte slávne múzeá od Treťjakovskej galérie až po Puškinove múzeum. Napokon si ešte vychutnajte predstavenie v Bolšoj Teatre, skočte si do GUMu či za monumentmi kozmonautiky a potom nasadnite na vlak!

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Moskva s riekou Moskva

Jaroslavľ

Prvým zaujímavým mestom, ktoré si viete na Transsibírskej magistrále pozrieť, je Jaroslavľ. Leží len 240 kilometrov od Moskvy a tak síce z cesty veľa neukrojíte, ale toto miesto stojí za to. Jeho historický Kremeľ kúsok od Volgy je krásnym miestom.

Prechádzka nábrežím Volgy, posedenie v parku s výhľadom na cibuľkovité kupoly ruských chrámov, ale aj skvelé pelmene (ruské knedlíčky) v starom meste... Ak máte viac času, vydajte sa za historickými mestami Zlatého koľca.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Street Food Hunters (@streetfoodhunters)

Perm

Perm možno nepatrí medzi najznámejšie miesta Ruska, ale ak hľadáte neturistické miesta, práve ste ho našli. Kedysi sa volal Molotov, leží na rieke Kama ak vás zaujíma temná história gulagov, môžete sa odtiaľto vybrať na výlet k 100-kilometrov vzdialenému gulagu Perm-36

Jekaterinburg

Ruský Jekaterinburg patrí medzi najznámejšie mestá na Transsibírskej magistrále. Cesta z Moskvy sem trvá celý deň a k tomu aj niekoľko hodín, no ste v úplne inom svete. Jekaterinburg je štvrté najväčšie mesto Ruska a skrýva v sebe tragický príbeh poslednej cárskej rodiny Mikuláša II., ktorého práve tu v dome Ipatieva boľševici v 1918 surovo popravili.

Objavíte tu veľa zaujímavostí, od chrámov cez Vajnerovu ulicu a dokonca aj pomník československých legionárov, ktorých osudy sa tiež preplietli s Transsibírskou magistrálou. Za mestom sa už začína lámať Európa na Áziu a čoskoro sa dostanete k Uralu.

Stanica v Jekaterinburgu

Omsk

Kým sa z Moskvy dostanete do Omsku, ubehne 35-38 hodín cesty (cca 2700km) a už máte za sebou Ural a čoraz hlbšie sa ponárate do Sibíri. Omsk leží na rieke Irtyš a dokáže vás nalákať na niekoľko zaujímavých pamiatok z cárskeho Ruska. Medzi tie najkrajšie patrí miestne divadlo, Uspenskii sobor a tiež zaujímavý Ljubinský prospekt. Alebo si v Omsku odskočíte na hokej?

Novosibirsk

Druhým veľkým sibírskom mestom na ceste je Novosibirsk. Z Omsku je to sem cca 600 kilometrov. Novosibirsk na rieke Ob je najväčším sibírskym mestom a so svojimi 1,6 miliónmi obyvateľov aj tretím najväčším ruským mestom. Čaká tu na vás krásna, okázalá železničná stanica, Chrám Alexandra Nevského, vznešené divadlo s operou, či zaujímavý skanzen s tradičnou sibírskou architektúrou. Nie je to najkrajšie mesto Ruska, ale zaujme!

Irkutsk

Po 80-83 hodinách a 5100 kilometroch z Moskvy sa ocitnete v Irkutsku. Patrí medzi najkrajšie ruské mestá a ak by ste mali vystúpiť len na jednom jedinom mieste, naplánujte si veci tak, aby to bol Irkutsk.

Mesto má v sebe staré drevené domy, príbehy dekabristov, katedrály, pamätníky, medzi ktorými nájdete aj sochu Lenina a má v sebe mimoriadne príjemnú atmosféru, sibírsku kuchyňu a totálnu pohodu. Okrem toho je Irkutsk najlepším miestom na to, aby ste sa vydali objavovať Bajkalské jazero. Leží len necelú hodinu cesty od mesta a tak na vás čakajú skvelé zážitky.

Irkutsk so svojimi kostolmi
Irkutsk je plny krasnych pamiatok

Ulan Ude

Ulan Ude je hlavným mestom regiónu Burjatsko, kde sa primiešali budhistické vplyvy a tak má toto Rusko totálne odlišný nádych, než to akým ste cestovali dosiaľ. Najzaujímavejšou pamiatkou je monumentálna hlava Lenina, ktorá je najväčšou bustou Lenina na svete so svojimi 42 tonami. Nájdete tu však aj mimoriadne zaujímavý budhistický kláštor Ivolginskij dacan či etnografické múzeum.

Chabarovsk

Po 8500 kilometroch z Moskvy (do cieľa zostáva ešte cca 760km) sa ocitnete v Chabarovsku. Podobne ako Perm ani Chabarovsk nie je turistickým ťahákom, ale mnohých pritiahne práve to. Mesto založili len v 19.storočí a dodnes tu nájdete niekoľko starých, historických budov, Katedrálu premenenia pána a medzi najobľúbenejšie miesta patrí promenáda pri rieke Amur.

Vladivostok

Veľké finále vo Vladivostoku. Tu vystúpite aj keby ste nechceli, pretože práve tu je konečná vášho vlaku. Z Moskvy ste prešli 9288 kilometrov a ak ste išli priamou linkou, po týždni zabudnete na vlak.

Vladivostok je unikátne miesto. Leží na „konci sveta,“ na brehu Tichého oceánu a hranica so Severnou Kóreou je na skok. Medzi symboly mesta patrí Zlatý most (ekvivalent mostu Golden Gate) a zaujme vás aj krásna prírodná zátoka Zlatý roh. Boli doby, kedy do mesta cudzincov nepúšťali, ale dnes sú našťastie preč a tak si viete vychutnať prechádzky mestom a rozhodne sa tu nudiť nebudete.

Fotografie & text

Tomáš Kubuš

zo stránky Street Food Hunters