Ak by sme robili prieskum, ktorá hora je podľa ľudí v Alpách najkrajšia, víťaz je dovolím si tvrdiť jednoznačný! Matterhon, alebo taliansky Cervino, je podľa mnohých nie len najkrajšou Álp, ale dokonca najkrajšou horou sveta. Úprimne, sám patrím medzi priaznivcom tohto tvrdenia. Aj keď niektorí namietajú, aký je to krpec v porovnaní s inými horami po svete. Nebavíme sa tu predsa o výške, ale o kráse a s tou Matterhorn vie zatieniť aj tie najvyššie svetové veľhory. Ohnutý zub, osamotene týčiaci sa nad švajčiarskym mestečkom Zermatt, vie vyraziť dych aj tým, ktorí už pod ním stáli mnohokrát.

Legendárny Matterhorn ? z mestečka Zermatt

Ako sa dostať do Zermattu

Do Zermattu, turistické mestečko, ktoré kedysi páslo kravy, chodím najčastejšie vlakom. Pokiaľ nemáte elektromobil, hlbšie do mestečka vás autom ani nepustia. Len na jeho úplný začiatok, kde je spravené menšie parkovisko. Vnútri v meste pobehujú už len miestne malé elektroškatule, ktoré rozvážajú turistov i miestnych. Nič, čo chodí na benzín alebo diesel, v meste nenájdete!

Pred Zermattom, ktorý je až na konci doliny Mattertal, je dedina Täsch, kde autá bez problémov môžu. Ak by sa nedalo zaparkovať na začiatku Zermattu, svoje Ferrari si môžete pokojne odstaviť aj v tejto dedine. Napríklad priamo na železničnej stanici Täsch alebo niekde mimo v dedine.

Z Täschu chodí každú chvíľu do Zermattu vlak. Lístok o jednu zastávku stojí okolo 8 frankov (takmer 8€), jednosmerný. Ste vo Švajčiarsku. Ceny sú teda podstatne vyššie. Zaplatiť môžete aj eurami. Pár minút cesty, prvá zastávka a ste v Zermatte. Alebo môžete ísť z Täschu zhruba 5 km pešo.

Täsch

Kam ďalej z Zermattu

Ak nebudete mať zrovna smolu na počasie, Matterhorn môžete vidieť hneď ak vyjdete zo stanice Zermattu.

Turistické mestečko ponúka celkom široký výber hotelov, reštaurácii, suvenírov a obchodov z turistickým oblečením a výbavou. Z turizmu tu žije hádam každý. No je tu aj široký výber možností, kam pokračovať.

Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí sem prišli s cieľom pokoriť samotný Matterhorn. Nejednoduchý výstup pre bežného smrteľníka trvá dva dni. Mali by ste mať už nejaké tie hory za sebou a bez niekoho skúseného by som to neodporúčal.

Matterhon, alebo Cervino. S výškou 4478 m.n.m. šiesta najvyššia hora Álp. A pre mnohých najkrajšia hora sveta. 

Obľúbená je aj lanovka na Malý Matterhorn (Klein Matterhorn, 3 883 m.n.m.), ktorá začína na konci Zermattu.

No tento text by som chcel venovať miestu zvanému Gornergrat.

Dych berúcich 360 stupňov na 29 alpských 4000-oviek

Gornergrat je horský hrebeň, ktorý je nad hranicou 3000 m.n.m. „Je to miesto, ktoré by mal navštíviť každý aspoň raz počas svojho života,“píše sa na oficiálnych stránkach Zermattu. S týmto výrokom sa nedá nič iné ako len súhlasiť. Potvrdzuje väčšina klientov. Ostatní nemali zrovna šťastné počasie.

A prečo by ste mali na tento hrebeň dakedy vyjsť?

V celých Alpách, možno aj v celej Európe, neexistuje miesto, z ktorého by ste mali lepší 360 stupňový výhľad, než je práve Gornegrat. Vďaka polohe tohto hrebeňa budete môcť okolo seba vidieť až neuveriteľných 29 alpských štvortisícoviek! Na jednej strane luxusný výhľad na Matterhorn – na najkrajšiu horu Álp i sveta.

Matterhorn z hrebeňa Gornergrat. Okrem hvezdárne sa tu nachádza aj najvyššie položený hotel Európy – Kulmhotel.
Dotkni sa Matterhornu 🙂

Travelers.sk & Matterhorn ?

Otočíte hlavou len trochu doľava a vidíte spomínaný Malý Matterhorn. Nasledujú štvortisícovky Breithorn a Liskamm, čo je 4. najvyššia hora Álp.

No a ďalší v poradí smerom doľava je masív Monte Rosa, alebo iný názov tejto hory: Dufourspitze. Toto je najvyššia hora celého Švajčiarska a druhá najvyššia hora Álp. Ak nepatríte k fanúšikom európskeho Kaukazu, tak môžeme povedať, že aj druhá najvyššia hora celej Európy.

Dufourspitze, alebo Monte Rosa, je so svojou výškou 4 634 m.n.m. najvyššou horou Švajčiarska a 2. najvyššou horou Álp/ Európy.
Dufourspitze, Monte Rosa ?, na jar

Pod Monte Rosou a popod Gornergrat prechádza 12 km dlhý ľadovcový systém Gorner, ktorý je 2. najväčším v celých Alpách.

Vľavo Dufourspitze – 2. najvyššia hora Álp. Vpravo Liskamm – 4. najvyššia hora Álp. Pomedzi nich prechádza ľadovec Grenz, ktorý je súčasťou ľadovcového systému Gorner – 2. najväčšieho v Alpách.
Gornerský ľadovec, 12 km, druhý najväčší v Alpách.
Vodné kaluže z topiaceho sa ľadovca

A točiť sa doľava môžete ďalej. Dom – tretia najvyššia hora Álp:

Dvojica štvortisícových vrcholov Dom ? (bohužiaľ, ten vľavo, ktorý je práve v oblaku) a Täschhorn.

Weisshorn – piata najvyššia hora:

Weisshorn z Gornergratu, 4 506 m.n.m., piata najvyššia hora Álp. ?

Toto všetko a ešte o mnoho viac. A pritom tu len stojíte na jednom mieste. 🙂 Jednoducho výhľad, ktorý len veľmi ťažko hľadá v Alpách konkurenciu.

Ako sa dostať na Gornergrat?

Možnosti sú dve. Práve tu, medzi Zermattom a hrebeňom Gornergrat, už v 19. storočí premávala prvá elektrická zubačka sveta. A zubačka tu jazdí dodnes. Od vlakovej stanice Zermatt stačí prebehnúť cez cestu a ste na stanici, odkiaľ táto legendárna zubačka začína. Cena lístkov i časy odchodov sa počas roka menia.

Najdrahšie lístky sú počas júla a augusta, keď za jednosmerný lístok zaplatíte 54 frankov. S cestou späť to je 114 frankov. Teda vyše 100€. Najlacnejšie lístky sú od novembra do apríla, keď jednosmerný 38 frankov, s cestou späť 76 frankov. Ostatné mesiace (máj, jún, september, október) vás tu vyjdu po 49 frankov, s cestou späť 98. Ak by ste boli desiati, môžete si vypýtať zľavu pár frankov na osobu. Lístok na Gornergrat sa dá kúpiť aj v spomínanom Täschi.

Prehľad cien z Zermattu na Gornergrat:

júl a august

54 frankov, spiatočný: 114 frankov

máj, jún, september, október

49 frankov, spiatočný: 90 frankov

od november do apríla

38 frankov, spiatočný: 76 frankov

skupiny

júl a august

45,60 frankov, spiatočný: 91,2 frankov

máj, jún, september, október

39,20 frankov, spiatočný: 78,4 frankov

od november do apríla

30,40 frankov, spiatočný: 60,8 frankov

Časy odchodov zubačky:

https://www.gornergratbahn.ch/en/winter/railway-information/timetable/#
Zubačka Gornergrat
Matterhorn odfotený zo zubačky

Ďalšou z možností je ísť pešo. Nejedná sa o žiadnu náročnú túru.

Turistická trasa počas júna. Na prelome apríla a mája bola ešte zasnežená.

Priznávam, že hore som po vlastných doposiaľ nešiel, keďže vždy musím ísť s klientmi zubačkou, ale dole viem prísť za dve hodinky. Hore to tipujem do päť, pre pomalších až šesť. Už samotný Zermatt je vo výške nad 1600 m.n.m., takže robíte prevýšenie okolo 1400 m.n.m. Ak sa vyberiete ráno, na obed ste určite tam!

Cestou zrejme stretnete aj zopár miestnych obyvateľov (nemyslím tým Švajčiarov). Z dier vykukajúce a naháňajúce sa svište sú bežnou súčasťou tejto túry. Hlavne v okolí zastávky Riffelalp. S trochou šťastia je šanca stretnúť aj alpské kozorožce, trebárs na  samom vrchole.

Bitka? Hra? Nebodaj láska? Z každého niečo. Predstavenie svišťov vám na chvíľu váš výstup predĺži.
Stretnúť týchto alpských fešákov je nezabudnuteľným zážitkom. 🙂

Po prechádzke miestnou, nádhernou prírodou si môžete vychutnávať tú najkrajšiu panorámu, aké toto európske horské kráľovstvo ponúka! 🙂

Fotografie a text

František Fefe Kekely