Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Kirgizstan a Kazachstan

Čo by ste povedali vybrať sa do sveta, ktorým sa kedysi kľukatili príbehy Hodvábnej cesty a ktorý ešte stále nepozná masový turizmus? Ak čo i len trochu milujete menej známe krajiny, potom je pre vás Stredná Ázia so svojimi „-stanmi“ ideálnym miestom. Budete očarení koľko krásy sa v tomto regióne ukrýva.

Vyberme sa spoločne objaviť prastaré príbehy, nádherné hory, stretnúť milých ľudí a vychutnať si miesta o ktorých myslím ešte budeme veľa počuť.

Región, kde zažijete všetko

Bolo by jednoduché napísať, že Stredná Ázia má všetko, čo by mohol cestovateľ na svojich cestách hľadať. Na strane druhej, inak sa to napísať nedá, pretože tento región je tak rozmanitý, že tu nenájdete len všetko, ale ešte aj o mnoho viac.

Predstavte si krásne, vysoké hory posiate snehom a ocitnete sa v Tadžikistane. Ak hľadáte stopy nomádskych kultúr, tak budete nadšení z Kirgizska. Uzbekistan vám naservíruje príbehy najkrajších miest sveta od Samarkandu cez Bucharu až po Chivu. A keď okolo seba nechcete ani jedného jediného turistu, vyberiete sa do Turkmenistanu. Alebo chcete vidieť na živo nekonečné stepy a voziť sa vlakmi, ktoré idú desiatky hodín? Potom vás nadchne Kazachstan.

Túžili ste niekedy vidieť ako sa stráca Aralské jazero? Vidieť obrovskú horiacu dieru v púšti? Vidieť štartovať raketu v Bajkonure? Jazdiť na koňoch, spať v jurtách, trekovať najkrajšími horami a ochutnávať dokonalé šašlíky či plov? O čom všetkom ste ešte snívali? Pretože je naozaj možné, že práve Stredná Ázia vám to bude vedieť splniť.

Hoci by sa mohlo zdať, že všetkých päť krajín Strednej Ázie – teda Turkmenistan, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizstan a Kazachstan – sú rovnaké, nemohli by ste sa viac mýliť. Každá má svoju vlastnú dušu a niečo, prečo si ju zamilujete.

Najlepšie je vybrať si všetky a spojiť ich do jednej cesty, ale ak sa to nedá, vyberte si čo vás láka najviac. Hory? Púšte? Mestá? História? Nomádi? Verte, že čokoľvek si zvolíte, stredoázijské krajiny vám namiešajú dokonalý kokteil chutí a zážitkov. Pozrime sa spoločne na všetky krajiny trochu bližšie, aby ste videli tu krásnu rozmanitosť.

Ako je to s bezpečnosťou?

Je cestovanie do týchto krajín bezpečné? S takouto otázkou sa stretnete neraz, no odpoveď vás možno prekvapí. Stredná Ázia je totiž jeden z najbezpečnejších regiónov sveta.

Nie sú tu bežné krádeže, žiadne prepady, byrokracia spojená s korupciou je pre turistov čoraz menším strašiakom a stačí pár dní na to, aby ste pochopili, že toto nie je žiadna Latinská Amerika alebo niektoré krajiny Afriky, kde musíte mať neustále oči na stopkách.

Namiesto drzých pohľadov sa tu stretnete s úsmevmi a namiesto pokusov o krádež vás pozvú na misku čaju. Medzi najnebezpečnejšie situácie, s ktorými sa tu stretnete, budú chýbajúce kanálové poklopy v bočných uličkách či zlé, roztrasené cesty. Nebezpečnými sú niekedy aj pozvania na vodku, pretože stredoázijskí muži toho znesú viac, než dosť a tak s nimi nebudete vedieť držať krok. Tak čo, trúfnete si?

Dá sa tu cestovať po vlastnej osi?

Ak sa do Strednej Ázie vydáte s batohom s cieľom presúvať sa lokálnou dopravou, vlakmi, autobusmi či maršrutkami, naučte sa niekoľko základných ruských fráz, prípadne si svoju ruštinu oprášte.

Ruština ako pozostatok Sovietskeho zväzu je pre tieto krajiny stála „lingua franca“ a dorozumiete sa ňou takmer kdekoľvek. Mladí už reagujú aj na angličtinu, ale staršiu generáciu s ňou neohúrite.

Cestovanie po krajinách Strednej Ázie je čoraz jednoduchšie, pretože aj tu sa z roka na rok vyvíja infraštruktúra. Cesta z Chivy do Buchary, ktorá pred 10 rokmi trvala 13 hodín autobusom, dnes trvá len 6-7 hodín. Uzbekistan vás prekvapí svojimi modernými rýchlovlakmi o akých sa nám môže ešte stále snívať a Kazachstan má tiež niekoľko svojich rýchlovlakov, no sekundujú im aj staré ruské súpravy.

V Kazachstane sa najlepšie cestuje práve vlakom, pretože je to 9. najväčšia krajina sveta a tak je to všade ďaleko. Naopak, v Tadžikistane sa medzi mestami prepravíte mikrobusmi, no ak chcete objavovať tajomné zákutia legendárnej cesty Pamír Highway, prenajmite si radšej šoféra s džípom 4x4.

Na individuálne cestovanie je najkomplikovanejšou krajinou Turkmenistan, ktorý stále nerád vidí turistov len tak sa potulovať po vlastnej krajine. Pre celú Strednú Áziu však platí, že doprava je veľmi lacná a aj keď si budete potrebovať prenajať taxík so šoférom, aby ste objavili menej známe miesta, neskrachujete. Spoznávanie Strednej Ázie po vlastnej osi je možno ťažšie ako cestovanie v Thajsku, ale nie je to žiaden problém a kontakt s miestnymi si užijete.

Ako na víza?

Najväčším strašiakom cestovania do Strednej Ázie bola pred niekoľkými rokmi neskutočná byrokracia a problematické získavanie víz. Turizmus bol pred 10 rokmi v regióne úplne inde, než dnes a situácia sa obrátila natoľko, že je to dnes viac než jednoduché.

Ako to? Uzbekistan, Kazachstan aj Kirgizsko pre nás víza jednoducho zrušili, Tadžikistan si pohodlne vybavíte online alebo po prílete na letisko v Dušanbe.

Jediným orieškom ostáva Turkmenistan, ktorý sa však ani nehodlá veci zjednodušiť. Získať víza do Turkmenistanu sa niekedy koná maličkému zázraku, pretože sa kedykoľvek rozhodnú víza neudeliť a to bez jediného dôvodu.

Najväčšiu šancu na turkménske víza máte ak sa vyberiete do krajiny s lokálnou cestovnou kanceláriou, ktorá vaše víza na ambasáde „potlačí“ a zvýšite svoje šance. Obľúbenými vízami pre návštevu Turkmenistanu boli tzv. tranzitné víza, ktoré však platili len 5 dní a museli na nich vojsť do krajiny a opustiť ju vopred určeným prechodom. Na nadýchnutie to však rozhodne stačilo.

Cestovateľom dnes odpadla aj povinnosť vypisovania nekonečných tlačív, colných deklarácii, kde bolo treba uviesť presné sumy valút, ktoré so sebou veziete. Stredná Ázia sa otvára svetu a toto sú zmeny, ktoré mnohých potešili.

Uzbekistan s príbehmi Hodvábnej cesty

Každý čaká od cestovania niečo iné, no ak je vašim cieľom na vlastné oči uvidieť najkrajšie mestá Hodvábnej cesty, potom bude pre vás Uzbekistan krajinou číslo jedna. Svojou aurou vás zlákajú legendy v podobe Samarkandu, Buchary či Chivy.

Sám som túto krajinu navštívil 12x, strávil v nej takmer tri mesiace, ale ani teraz jej nemám dosť. Uzbekistan je ako droga premenená na tyrkysové kupoly, bazárové uličky a vynikajúceho plovu.

Uzbekistan nadchne milovníka histórie, ale na svoje si prídu aj fanúšikovia „dark turizmu“, vďaka regiónu Aralského jazera. Aj v tejto krajine nájdete hory, ako Čimgan severne od Taškentu. Môžete sa tu nabažiť púšte Kyzylkum, prespať v jurtách na brehu spomínaného Aralského jazera či jazera Kairakum.

Uzbekistan je ľahký na cestovanie, má svoje rýchlovlaky a v každom meste nájdete kopec zaujímavostí. Skvelou správou je aj to, že Uzbekistan dnes patrí medzi najlacnejšie krajiny sveta a za svoje peniaze si tu budete naozaj nažívať ako kráľ.

TOP miesta Uzbekistanu

1. Samarkand

Bájny Samarkand, ktorý sa preplietol s postavou Timura Veľkého, je najlegendárnejším miestom nielen Uzbekistanu, ale aj Hodvábnej cesty. Je to mesto posiate monumentmi z 15-17.storočia a tie, ktoré tu uvidíte, patria k najkrajším svojho druhu na svete!

Očarí vás mauzóleum Gur Emir s hrobkou Timura Veľkého. Žasnúť budete pri pohľade na rozprávkové námestie Registan s jeho medresami a z obrovitánskych rozmerov mešity Bibi Chanum sa vám zatočí hlava.

Aby toho nebolo málo, objavíte unikátne hrobky v Šáh-i-Zinde, nazriete na Ulugbegove observatórium a ochutnáte tu najlepší plov celej krajiny. Alebo si večer vychutnáte ochutnávku miestnych vín a koňakov u Chovrenka?

2. Buchara

Samarkand sa s Bucharou večne pretekajú o to, ktoré z nich bude krajším mestom. Každý si vyberie to svoje, no pravdou je, že tieto miesta sa od seba poriadne líšia. Kým Samarkand hrá na city svojimi monumentmi, Buchara vsadila na dokonalú kompaktnosť svojich bazárov, starých zákutí, štvrtí a pamiatok. Buchara vie ako si vás získať.

Vyberiete sa spoznávať staručké mauzóleum Samanidov, vyleziete na Citadelu, odkiaľ kedysi vládol bucharský emír a podobne ako Džingischán budete hľadieť na 47-metrov vysoký minaret Kalon. Prejdete medresami, za ktorými prichádzali študenti z celého islamského sveta a na námestí Ljabi Chauz si napokon nájdete miesto pod morušami a vychutnáte si grilovaný šašlík.

Buchara v Uzbekistane
Buchara v Uzbekistane

3. Chiva

Kým Samarkand aj Buchara sú svetoznáme mestá, Chiva za nimi akosi zaostáva. Zdanie tu klame, pretože Chiva je dokonalou rozprávkou Hodvábnej cesty. Doteraz nevieme, prečo sa o Chive nehovorí tak ako o dvojici spomínaných miest, pretože keď si vezmeme atmosféru, Chiva akoby nepatrila do tohto nášho sveta.

Unikátom Chivy je to, že sa ukrýva za hradbami a tak máte pocit, že ste v živom skanzene. Tu zakopnete o tyrkysový minaret Kalta Minor, tu nahliadnete do Piatkovej mešity, kde budete rátať drevené stĺpy, vyleziete na Citadelu s výhľadom na mesto, prejdete sa chánovým háremom a napokon vyleziete na vysoký minaret Islam Hodža s výhľadom tak dokonalým, že na ňom strávite viac času ako ste chceli.

4. Taškent

Hlavné mesto Uzbekistanu je neprávom opomínané, no ak mu dáte šancu, rado vám ukáže svoje tromfy. V 1966 ho zemetrasenie takmer zrovnalo so zemou, no nestalo sa tak a z Taškentu sa stalo moderné, ukážkové, sovietske mesto, ktoré aj dnes mnohých láka na tento architektonický štýl.

Nájdete tu najkrajšie metro Strednej Ázie, chaotický bazárový svet Čorsu, ale aj najstarší Korán sveta v maličkej medrese na námestí Chošt Imom. Taškent má aj svoje moderné štvrte, skvelé reštaurácie, kaviarne a ak chcete zažiť skvelý výhľad, vyberte sa podvečer na vysokú televíznu vežu.

Turkmenistan zahalený tajomstvom

O stredoázijskom Turkmenistane koluje veľa legiend. Niektorí ho dokonca prezývajú „Severnou Kóreu Strednej Ázie“, pre jeho nedostupnosť a je na tom čosi pravdy. Dostať sa do Turkmenistanu naozaj nie je ľahkou záležitosťou a vyžaduje si to dávku byrokracie aj šťastia a ak si ho chcete užiť a vidieť z neho veľa, tak potom aj spojenie s lokálnou cestovnou kanceláriou.

Turkmenistan je krásna, no zvláštna krajina. Je posiata púšťou Karakum, preteká ním mohutná rieka Amu Darya, dotýka sa Kaspického mora, odkiaľ má zásobu kaviáru či zemného plynu a od Iránu ju oddeľuje pohorie Kopet Dag.

Turkméni sa dlhé roky venovali tradičnému spôsobu života a boli tvrdými nomádmi, prepadávali karavany a predávali ľudí do otroctva. Dnes sú to hrdí, no mimoriadne príjemní ľudia.

Spomedzi všetkých krajín sa tu najmenej dohovoríte anglicky a sem tam sú problémy aj s ruštinou, no základy turečtiny vás tu zachránia. 😀

Krajina má rozhodne čo ponúknuť a jej unikátom je to, že tu budete takmer sami. Do Turkmenistanu sa ročne pozrelo len niekoľko tisícok ľudí a tak máte všetky pamiatky v krajine naozaj len a len pre seba. Takýchto unikátov na svete veľa nie je. Vydajte sa do Turkmenistanu objaviť zlaté sochy Turkmenbašiho, horiaci kráter uprostred ničoho, no nájdete tu aj historické stopy už viackrát spomínanej Hodvábnej cesty.

TOP miesta Turkmenistanu

1. Merv

Medzi najzaujímavejšie miesta Turkmenistanu patrí staroveký Merv. Určite tu nájdete aj známejšie miesta, ktoré si ešte spomenieme, ale Merv má v sebe náboj Hodvábnej cesty, pretože tadiaľto prechádzali karavany už dávno predtým, než čo i len niekto pomyslel, že nejaký Marco Polo z Európy tu raz vyrazí na cesty.

Merv je dnes mesto posiate ruinami v púšti, no kedysi bolo dokonca najväčším mestom sveta, konkurovalo Bagdadu, no v krvi ho utopil Džingischánov syn. Dnes je to povinná zastávka pre všetkých nadšencov histórie.

2. Ašchabad

Najbizarnejšie hlavné mesto Strednej Ázie a možno aj Ázie. Starý Ašchabad strhlo zemetrasenie a dnes pod taktovkou prezidenta Turkmenbašiho a jeho nasledovníka vyrástlo mesto z mramoru.

Mramorové paneláky, fantastické monumenty zapísané v Guinessovej knihe, zlaté sochy prezidentov, cesty bez áut a domy bez ľudí. Nie, nič podobné inde neuvidíte. Ak budete predsa len chcieť cítiť život, zájdite si na Ruský bazár, kde môžete ochutnať kaspický kaviár, turkménsky streetfood či slávne turkménske melóny.

3. Brána do pekla

Niet známejšieho miesta v Turkmenistane ako Darvaza, ktorú všetci poznajú ako „bránu do pekla“. Predstavte si púšť. Nikde nič, len občasné pieskové duny či ťavy a odrazu sa pred vami zjaví obrovský kráter vyplnený horiacimi plameňmi. Uniká odtiaľto zemný plyn a keď ho v roku 1971 zapálili, neprestal horieť. Toto miesto je tak unikátne, že len kvôli nemu sa oplatí cestovať do Turkmenistanu.

Zdroj: Wikimedia

4. Gypjak

Zaujímavým výletom z Ašchabadu je aj pohľad na neďaleký Gypjak. Nielen preto, že práve odtiaľto pochádza večný prezident Turkmenbaši, ale preto, že tu dodnes stojí jedna z najväčších mešít celej Strednej Ázie. Postavená z mramoru s pozlátenými kupolami, ohromná a vďačná, čo sa týka priestoru a unikátna, pretože v nej budete takmer úplne sami. Hneď vedľa stojí aj okázalé mauzóleum Turkmenbašiho a v neďalekom parku nájdete aj jeho zlatú sochu.

Tadžikistan posiaty horami

Ak sa bavíme o horách, máloktorá krajina sveta sa môže porovnávať s Tadžikistanom! Až 93 % tejto krásnej krajiny totiž tvoria pohoria, hory, pahorky a fantastické výhľady. Kdekoľvek sa v Tadžikistane ocitnete, vždy máte niekde na periférii kopcovitú panorámu. Aj napriek tomu nepatrí k bežným výletným cieľom a veľa turistov tu nestretnete.

Po rozpade Sovietskeho zväzu bol Tadžikistan jedinou krajinou Strednej Ázie, ktorá spadla do ničivej občianskej vojny a preto je dnes najchudobnejšou krajinou celej stredoázijskej päťky. Krajina však má čo ponúknuť. Nájdete tu legendárnu cestu Pamír Highway, krásne Fanské hory s trekovými chodníčkami, objavíte tu aj stopy historických miest, ktoré poznali Hodvábnu cestu, môžete sa vydať do unikátneho Wachanského koridoru alebo objavovať parky a čajovne Dušanbe.

Tadžikovia sú milú ľudia, podobní Peržanom a rozhodne sa tu máte na čo tešiť aj čo sa týka pohostinnosti. Víza dnes vybavíte po prílete a tak už naozaj niet na čo čakať. Krajina bez turistickej infraštruktúry, krajina s drsnými cestami, no s intenzívnymi zážitkami.

Unsplash/Darmau Lee

TOP miesta Tadžikistanu

1. Pamír Highway

Najunikátnejšie miesta, ktoré môžete v Tadžikistane vidieť, sú na legendárnej ceste známej ako M41, ktorú však všetci poznajú ako Pamír Highway. Vybudoval ju Stalin a preslávili ju mimoriadne zlé podmienky, odľahlosť a krásne hory.

Vydáte sa na cestu a budete kĺzať po afganskej hranici, navštívite Khorog s bazárom medzi kopcami, zastavíte sa v malých, anonymných dedinkách, priesmykoch, uvidíte kopec krásnych jazier, v Murghabe stretnete prvých Kirgizov a napokon sa cez priesmyk Ak Baytal vo výške 4655 mnn spustíte do Kirgizska. Raz za život by si túto cestu mal dopriať každý. Je však tvrdá, zaprášená, vytrasie z vás dušu, no spomienky naplní krásou.

2. Khujand

Mesto Khujand na severe Tadžikistanu patrí k tadžickým perlám a dôkazom toho, že nielen hory môžu byť lákadlom. Mesto na rieke Syr Darya založil Kýros Veľký, neskôr ho zveľadil Alexander Veľký a zastavil sa tu každý, kto išiel v dejinách okolo. Dnes vás zláka na pevnosť, múzeum, mauzóleum Masal ad-Dína a predovšetkým na bazár Pandžšanbe, ktorý ja najfantastickejším bazárom Tadžikistanu.

3. Fánske hory

Milujete trekovanie v panenských horách? Potom si zaraďte Tadžikistan na svoj wishlist poriadne vysoko. Na západe krajiny neďaleko Pendžikentu totiž ležia Fanské hory prešpikované krásou. Môžete tu trekovať k tyrkysovým jazerám ukrytým pod zasneženými štítmi, kúpať sa v ľadovcových jazerách, zdolávať priesmyky a to všetko v prostredí, kde sa nebudete tlačiť s inými turistami. Tí totiž tieto hory ešte neobjavili a tak budú celé vaše.

Wikimedia

4. Wachanský koridor

Tadžikistan má v sebe aj kus exotického a odľahlého regiónu zvaného Wachan, ktorý si delí s Afganistanom. Nájdete ho ešte južnejšie od Pamír Highway a ak sa vydáte touto cestou, potom na vás čakajú ruiny starých pevností, ktoré si pamätal Marco Polo, stopy budhistov, zoroastriánov, tradičné pamírske domy, tradície aj unikátna kultúra, na ktorú sa zabudlo. Čakajú vás tu dlhé presuny, zlé cesty, no dostane vás zaujímavosť týchto končín a srdečnosť miestnych ľudí.

Kirgizsko – krajina nomádskych tradícií

Kirgizstan (niekedy sa označuje aj ako Kirgizsko) má prezývku „Švajčiarsko Strednej Ázie“, no nečakajte tu sterilné a usporiadané švajčiarske prostredie. Prezývka má skôr vystihovať jeho dokonalú prírodu posiatu horami, jazerami a panenskými miestami bez turistov.

Kirgizsko vás zaujme aj svojou tradíciou nomádov. Ak je miesto, kde by ste mali ísť jazdiť na koni a spať v jurte, je to práve tu. Nájdete tu aj vzácne historické miesta s pamiatkami, aké nemajú obdobu, no napokon predsa len skončíte niekde medzi zelenými pahorkami na brehu jazier.

Kirigzsko skrátka vie namiešať všetko, aby ste sa tu cítili dobre. Má skvelú kuchyňu, kde sa miešajú stredoázijské aj ujgurské vplyvy, k čaju si môžete dať kirgizský koňak a ak hľadáte krajinu, kde ešte dodnes žije nostalgia za Sovietskym zväzom, práve ste ju našli. Nikde inde v Strednej Ázii už nenájdete toľko sôch Lenina, ako práve tu.

TOP miesta Kirgizska

1. Issyk Kul

Jazero Issyk Kul patrí k najväčším lákadlám Kirgizstanu. Leží na severe krajiny, z oboch strán ho obkolesujú hory a pre svoju nadmorskú výšku a ľadovcový pôvod mu hovoria „Stredoázijská Titicaca“.

Kedysi na jeho brehu boli slávne sanatória, kde sa stretávali ľudia z celého sovietskeho bloku, dnes tu cítiť nostalgiu za strateným časom, no aj tak to tu stojí za to.

Vydajte sa do mesta Cholpon Ata, navštívte vzácne petroglyfy, prejdite sa brehom jazera, pohľadajte Lenina v parku a dajte si skvelé grilované ryby s výhľadom na zasnežené hory.

2. Biškek

Hlavné mesto Kirgizska možno nebude najkrajším mestom, aké ste videli, ale má v sebe niečo podmanivé. Čím dlhšie v ňom ste, tým viac sa vám páči, tým viac si ho zamilujete, až mu napokon podľahnete.

Biškek má v sebe najväčšieho Lenina Strednej Ázie, objavíte námestie Ala Too, aj sochu Čingiza Ajtmatova, stratíte sa na Ošskom bazáre plnom exotiky a napokon si v Dubovom parku zahráte s domácimi pingpong. Ak si budete chcieť oddýchnuť, choďte do Panfilovho parku na ruské kolo a večer vás očarí vysvietené námestie s večným ohňom. Biškek to sú aj skvelé šašlíky, čajchány a najkrajšie dievčatá Strednej Ázie.

3. Oš

Južný Kirgizstan je posiaty kopcami, no nájdete tu historické miesto Oš na prahu Ferganskej kotliny. Oš je známy svojim bazárom, najlepším chlebom a najlepším plovom celej krajiny. Nad mestom sa dvíha Šalamúnová hora zapísaná v UNESCO a nájdete na nej aj stopy Bábura, zakladateľa Mogulskej dynastie, ktorá zveľadila Indiu a postavila Tádž Mahál.

Oš to sú aj staré zaprášené uličky, malé rodinné podniky, parky, kam chodia rodiny a predovšetkým atmosféra mimoriadne príjemného miesta.

4. Karakol

Na východ Kirigzska sa oplatí cestovať kvôli najkrajším jazerám krajiny, ale zaujme vás aj mesto Karakol, kde sa mieša exotika Hodvábnej cesty. Nájdete tu unikátnu drevenú mešitu s dunganskými koreňmi, aj najkrajší kostol Kirgizska, a za zmienku stojí aj historické múzeum mapujúce okolité končiny. Keď tu budete, musíte ochutnať aslyan fu, dunganskú špecialitu, ktorá sa stala symbolom tohto mesta.

https://www.streetfoodhunters.com/burana-kusok-kirgizskej-hodvabnej-cesty/

Kazachstan – krajina nekonečných stepí a vesmírnych štartov

Hoci patrí Kazachstan medzi najväčšie krajiny sveta (9. priečka) vieme o ňom neobyčajne málo. No schválne, koľko miest si viete predstaviť pri vyslovení jej názvu?

Je to krajina nekonečných stepí, opustenej krajiny, strácajúcich sa tradícii a kde dodnes cítiť najsilnejší vplyv Ruska. Kazachstan preslávil Bajkonur a vesmírne lety, ale aj nádherné hory, kaňony, pieskové duny, jazerá či stopy gulagov, atómových testov a futurizmu.

Akoby sa v ňom bilo príliš veľa vecí a to z neho tvorí dokonalú mozaiku. Objavte supermoderný Nursultan, umeleckú Almaty, ale aj historické stopy Hodvábnej cesty vTurkestane či Otrare. Napokon objaviť môžete aj brehy Kaspického mora či strácajúceho sa Aralského jazera. Rozmanitosť je to, čo Kazachstan dokonale vystihuje.

TOP miesta Kazachstanu

1. Almaty

Niekdajšia Alma Ata bola kedysi hlavným mestom a hoci dnes tento titul nosí Nursultan, stále je kultúrnym a umeleckým centrom krajiny. Ťaží zo svojej krásnej polohy priamo pod zasneženými horami a široké bulváre sa tu striedajú s parkami.

Oplatí sa tu vyjsť na pahorok Kok Tobe lanovkou a odtiaľ hľadieť na mesto, sadnúť si na kávu na pešiu zónu Žibek Žoli, užiť si atmosféru Zenkovej katedrály a vychutnať si aj veľké pamätníky svetových vojen. Almaty má aj svoj nočný život, skvelé reštaurácie a polohu vďaka ktorej tu môžete byť aj týždeň, odkiaľ budete absolvovať výlety do okolia za unikátnymi miestami.

2. Nursultan

Boli časy a nie tak dávne, kedy sa Nursultan volala Astana, no na počesť prezidenta Nazarbajeva, ktorý Astanu pozdvihol z obyčajného mestečka na múzeum futurizmu, hlavné mesto premenovali.

Dnes ho pretína bulvár ozdobený stavbami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Dubaj. Nájdete tu pyramídu, okázalú operu, obrovskú mešitu, aj fantastické múzeum, či nákupné centrum s plážou s maldivským pieskom. Kto by sa bál, že Nursultan je len umelé mesto bez duše, ten na mieste pochopí, že to tak nie je. 😉

Nursultan, alebo bývalý (ešte nedávny) názov – Astana, hlavné mesto Kazachstanu

3. Bajkonur

Kto by nepoznal slávny Bajkonur? Vedeli ste však, že sa nachádza práve v Kazachstane? Práve odtiaľto štartoval do vesmíru Sputnik aj Gagarin a dlhé roky bol tajomstvom. Ani dnes sem nemôžete len tak prísť. Musíte si vybaviť špeciálne povolenie a až potom vám je umožnená návšteva, pričom pri dobrom plánovaní a obrovskom kuse šťastia môžete zažiť aj štart rakety do vesmíru. Na svete nie je veľa podobných miest!

4. Turkistan

Hoci by sa mohlo zdať, že Kazachstan nebude posiaty historickými miestami, niekoľko dôležitých zastávok Hodvábnej cesty nájdete aj tu. Ak sa chcete za nimi vydať, vyberte sa k mestu Šimkent a severne od neho natrafíte na Turkistan. Tyrkysové kupoly, dokonalá výzdoba, stavby pripomínajúce uzbecký Samarkand a takmer žiadni turisti. Toto miesto sa dostane pod kožu každému milovníkovi histórie!

Fotografie & textTomáš Kubuš

Streetfoodhunters.com