Na biblickej Judskej púšti, na tom najnižšom mieste sveta, leží zázračné, liečivé jazero, ktoré láka ľudí z celého sveta – Mŕtve more. Tento článok nebude o ňom, pretože o ňom som písal TU, ale o veľmi zaujímavých miestach, ktoré môžete ísť pozrieť v jeho okolí.
Mŕtve more ☠️. 15 zaujímavosti o tomto liečivom zázraku na púšti
Milujem večerné posedenia pri Mŕtvom mori. K tomu arabská šiša (vodná fajka), čaj či vínko alebo pivo a len pozerať na rozsvietený, svätý Jeruzalem na kopcoch či taktiež historické mesto Ammán (hlavné mesto Jordánska), ktoré je na kopcoch oproti – a presne medzi nimi sme my a Mŕtve more.
Obe tieto významné mestá Blízkeho východu, ktoré by svojimi príbehmi dokázali hravo zapísať celé knižnice, je možné odtiaľto navštíviť. Behom chvíle ste tam. Ak by ste sa rozhodli pre Jeruzalem, tento sprievodca mestom sa vám určite zíde:
Sprievodca Jeruzalemom (I.): Prečo sa tu stretávajú až tri náboženstvá a čo majú spoločné?
No zaujímavé miesta nájdete aj tu „dole,“ pri samotnom Mŕtvom mori – miesta, ktoré pozná celý svet. Vyberiem aspoň šesť tých najzaujímavejších, ktoré sú niečím naj a oplatí sa ich prísť pozrieť.
Na strane Svätej zeme:
1. Jericho
Región sa právom pýši najstaršou a najbohatšou históriou sveta. A palestínske, biblické Jericho je toho dôkazom. Mnohí ho označujú za najstaršie a stále fungujúce mesto sveta – nejde len o akýsi mýt, ale fakt podložený archeologickými dôkazmi, ktoré je možno v Jerichu vidieť (viď fotka nižšie).
Mesto je taktiež známe biblickými príbehmi zo Starého i Nového zákona – ako padli múry Jericha pri dobíjaní Izraelitmi či ako si tu Ježiš nečakane ako hostiteľa vybral vyberača daní. Veľmi známym je príbeh z Hory pokušenia, ktorá sa týči nad mestom (ide tam lanovka) a na ktorej diabol pokúšal Ježiša Krista. Mimochodom, keď už tu budete, hovorí sa, že tie najlepšie ďatle Svätej zeme sú práve z Jericha.
2. Qumrán/Kumrán
Váš pohľad na toto miesto bude myslím veľa závisieť od toho, či máte vzťah k histórii a niečo už o tomto mieste viete alebo nie. Ak nie, možno to budú pre vás len akési ruiny so zaujímavým príbehom o beduínovi a jeho koze, ktorý tu našiel akési cenné, veľmi staré zvitky.
Ak však viete, čo sú takzvané zvitky od Mŕtveho mora, ktoré tu boli takto nájdené a napísané pred približne 2000 rokmi, a aký obrovský archeologicky, svetový objav to bol, ktorý pomohol viaceré veci objasniť... tak možno toto miesto bude pre vás jedno z najzaujímavejších a najočakávanejších v rámci programu. Zasväťte sa do tajov tohto miesta.
Dokument National Geographic o zvitkoch z Mŕtveho mora.
3. Masada
Nedobytná pevnosť „vysoko“ nad Mŕtvy morom, ktorej neuveriteľný príbeh nesie silný odkaz do dnešných čias a kde izraelskí vojaci doposiaľ chodia skladať sľuby, že budú brániť svoju krajinu za každú cenu!
Práve tu vzdorovali poslední rebeli Židov, ktorí odmietali vládu Rímskej ríše (pre niekoho skôr banditi než rebeli, ale každý má svoj pohľad). Rimania v obrovskej presile celú pevnosť obkľúčili – doposiaľ z hora vidieť miesta rímskych táborov či val, ktorý sa tiahol dookola celej obliehanej pevnosti a za ktorý sa z nej nemal nikto dostať.
Rimania však pochopili, že Židia majú hore dostatok jedla i vody a obliehanie bude trvať dlho, tak začali stavať rampu – nosením zeminy akoby vytvárať kopec, ktorý ich privedie až do pevnosti. A tak sa tam aj dostali, no čakalo ich obrovské prekvapenie. Všetci boli mŕtvi, pozabíjali sa navzájom – muži svoje ženy a deti, potom muži losovali a vzájomne pozabíjali aj seba. Dali tým odkaz, že radšej zomrú než by skončili v otroctve pod vládou iného.
Na strane Jordánska:
4. Nebo
Po úteku z Egypta a 40-ročnom putovaní púšťou sa práve tu skončila cesta Mojžiša. Odtiaľto mohol prvý i poslednýkrát pozrieť na zasnúbenú zem, kam sa celý ten čas snažil doviesť „vyvolení národ.“ No bolo mu dopriate domov iba odtiaľto vidieť, nie doň vstúpiť – ako trest za to, že začal pochybovať. Tu na hore Nebo následne zomiera a tu by mal byť aj pochovaný.
Dnes nás tu okrem krásneho výhľadu na okolie – taký výhľad, aký sa naskytol aj „vyvolenému národu“ po dlhom putovaní z Egypta – čaká ešte nový kostolík, postavený na základoch starého byzantského, po ktorom sa tu ešte zachovali neuveriteľné mozaiky až z čias ranného stredoveku.
5. Miesto krstu Ježiša Krista
Neďaleko miesta, kde sa už Jordán vlieva sa Mŕtveho mora, bol Jánom Krstiteľom pokrstený samotný Ježiš Kristus. Ide o moment a miesto, ktoré by sa dalo považovať za úplný zrod kresťanstva.
6. Wadi Mujib
Ďalším a posledným miestom na tomto zozname je Wadi (v preklade: údolie) Mujib. Ide o nádherný kaňon, ktorý bol UNESCO vyhlásený za prírodnú rezerváciu.
Toto miesto ocenia najmä vyhľadávači trochu akčnejšieho dobrodružstva. Čaká vás tu totiž kaňoning, teda akási vodná turistika naprieč kaňonom. 🙂 Dajú vám záchrannú vestu a vy sa snažíte po vode, a za pomoci pripravených lán a rebríkov, zdolávať jednotlivé prekážky.
V porovnaní s inými kaňoningmi, ktoré som vo svete vyskúšal, ide o ľahký, kde vás možno trochu potrápia (skôr dobre osviežia) len 2-3 úseky. No vďaka kráse tohto kaňonu a možnosti osviežiť sa pred rozpáleným jordánskym slnkom, obzvlášť v tejto oblasti pri Mŕtvom mori, túto zastávku určite odporúčam. Mnohí ju na záver dávajú medzi TOP tejto krajiny.
Kaňon ale nie je otvorený vždy, napríklad ak v predchádzajúcich dňoch výrazne pršalo (typické pre niektoré obdobia), môže byť v ňom až príliš veľa vody na to, aby tam púšťali ľudí. Taktiež sa tu platí vstup, aktuálne 25 JD a JordanPass tu neplatí. Odporúčam obuv do vody a ak chcete aj fotiť, tak určite nepremokavú taštičku, ktorá sa dá prípadne požičať na začiatku. Mokrý od hlavy po päty bude na 100%!
Bezpečnosť
Hoci sme na Blízkom východe, ktorý nemá zrovna najbezpečnejšiu povesť, nie je Blízky východ ako Blízky východ! Nemôžeme trebárs porovnávať Jordánsko s niektorými časťami na severe Sýrie či Iraku, kde nejaké boje prebiehajú. To je skoro ako porovnávať bezpečnostnú situáciu Slovenska s východom Ukrajiny.
Medzi Jordánskom a Izraelom, kde sa nachádzame, je už desaťročia mier a vzťahy medzi oboma krajinami sú dobré. Dokonca, už ani nezvyknú robiť drahoty na hraniciach z prechodu jednej krajiny do druhej. Akoby ste prechádzali hocijakú inú, normálnu hranicu. Navštívil som túto oblasť xy-krát a žiadnu nepríjemnosť som tu naozaj nikdy nezažili.
Text & fotografie:
František Fefe Kekely
Vďaka za zdieľanie. Som rád za informácie, ktoré som od vás čítal.
Naozaj sa mi váš blog páči.