Jordánske kráľovstvo rozhodne patrí medzi tie najzaujímavejšie krajiny, aké poznám a sprevádzam. Láka vás orient? Tu sa s ním bez pochýb stretnete. Máte radi históriou, starovek či križiacke výpravy? Už lepšie si vybrať hádam ani nemôžete! Páčia sa vám púšte? Tak tá v Jordánsku je jedna z najkrajších. A len kúsoček od nej nájdete Červené more so svojimi korálmi, ktoré je vyhľadávaným miestom pre potápanie. To všetko a ešte o mnoho viac nájdete v tomto, podotýkam bezpečnom, štáte.
Z tých všetkých zaujímavých miest som sa pokúsil vybrať 10 naj, ktoré by ste si počas návštevy tejto krajiny mali pozrieť.
1. Petra
Čím iným by som mal začať tento zoznam, než práve legendárnou Petrou. 🙂 Určite mnohí prichádzajú do Jordánska najmä vďaka tomuto starovekému mestu, ktoré bolo pred vyše 2000 rokmi doslova vysekané do skál. Petra je skrátka top! Oficiálne jeden zo 7 súčasných divov nášho sveta. A či už ste zvedavým milovníkom histórie alebo len akýmsi jednoduchým zberateľom priam dych-berúcich instafotiek 😀 , toto mesto vás skrátka dostane. Niektorí si o Petre myslia, že je to len pár budov alebo dokonca len tá známa Pokladnica. Veľmi, veľmi moc sa mýlia. Len pre návštevu Petry by som si nechal minimálne 2 dni a aj tak to určite neprejdete celé.
O Petre som napísal aj dva celkom rozsiahle blogy, kde sa okrem mnohých zaujímavostí ohľadom tohto mesta či možností, kade v ňom chodiť a čo vidieť, v prvej časti dočítate aj o vybavení takzvaného jordánskeho preukazu, ktorý slúži ako vízum do Jordánska i vstupenka do viacerých miest – vrátane Petry.
I. časť o Petre: https://travelers.sk/objavte-unikatny-div-sveta-staroveke-mesto-v-skalach-petra/
2. Jerash
Často sa hovorí, že Petra je číslo jedna Jordánska. A číslom dva je Jerash – teda po Petre to druhé najlepšie a najzaujímavejšie miesto v rámci pamiatok, aké môžete v tejto krajine vidieť. Mojim názorom je, že Jordánsko má dve jednotky / dve prvé miesta. 🙂 Petru i Jerash.
Jerash je dnešné mesto na severe Jordánska, ktoré sa môže pochváliť s jedným najlepšie zachovalých rímskych miest na svete. Videl som už niekoľko rímskych pamiatok a miest, a naozaj môžem potvrdiť, že Jerash je iný level. Prezývajú ho aj „Pomepeje Blízkeho východu.“ Pompeje sú mega-zachovalé rímske mesto v Európe. A zachovalo sa tak vďaka tomu, že bolo zakonzervované niekoľko-metrovou vrstvou sopečného popola z neďalekej sopky. Jerash (v rímskych časoch mesto Gerasa) je taktiež zachovalý vďaka tomu, že bol zakonzervovaný niekoľko-metrovou vrstvou, akurát že nie popola, ale zeme, ktorá sa naň zosunula.
Môžete si tak pozrieť kus zachovalého, krásneho, antického mesta. Od Hadriánovho oblúku, ktorý je akoby vstupnou bránou do mesta. Cez hippodrom – miesto, kde sa konali jazdecké preteky a kde dodnes pobehujú rímski vojaci ( vážne 🙂 ). Ďalej vás tu čakajú nádherné antické chrámy. Tak krásne korintské stĺpy, ako má miestny chrám bohyne Artemis, som hádam ani nevidel. Zachovalé námestie. Azda to najzachovalejšie antické divadlo, s akým som sa stretol... a to podľa mňa najlepšie, najkrajšie v Jerashi: Mega-zachovalá rímska ulica cardo, na ktorej aj po necelých 2000 rokov môžete vidieť vyjazdené koľaje od vozov, staroveké kanalizačné poklopy či staroveký retardér. 🙂
Jerash je jednoducho taktiež top, ktorý by ste nemali vynechať! Práve toto miesto ešte viac vzbudilo u mňa záujem o dejiny a najmä celý staroveký svet.
3. Mŕtve more
Ak by som mal teraz povedať najzaujímavejšie miesto Jordánska, ktoré nevytvoril človek, ale príroda, určite poviem Mŕtve more. Podľa mňa malo byť toto miesto zaradené medzi 7 prírodných divov nášho sveta.
Mŕtve more, ktoré teda morom ani nie je, ale veľkým a naozaj veľmi slaným jazerom, leží v nadmorskej „výške“ okolo − 400 metrov. Teda tu stojíte 400 metrov pod hladinou mora. Na tom najnižšie položenom pevninskom mieste, aký na svete existuje!
Toto stovky km² veľké jazero je dobre známe svojou slanosťou. Obsah soli je v ňom desaťnásobne väčší než je priemer v moriach. Čiže je ozaj mŕtve, bo v tom by len ťažko niečo prežilo (ak nerátam niektoré mikroorganizmy). Tej soli je tam toľko, že vás doslova udrží na hladine. Takže aj keď neviete plávať a hĺbka jazera je niekde 300 metrov, nevadí, tu sa neutopíte. 🙂 Neskutočný prírodný úkaz a zdraviu prospešný zážitok v jednom! Len si neprsknite do oka. 🙂
4. Wadi Rum
Hneď v úvode som spomínal jednu z najkrajších púšti, aké môžete vidieť. Tak toto je ona – púšť Wadi Rum. A čím konkrétne je taká naj oproti iným? Prvou vecou je striedanie farieb piesku. Teda niekde je žltý, potom oranžový a na niektorých miestach až do červena. Preto niektorí hovoria o Wadi Rum ako o jednej z najfarebnejších púšti. Dobre, môže byť. No čím mňa Wadi Rum očaril oproti iným púštiam (a keďže sprevádzam aj Afriku, tak som už zopár púšti videl) sú jeho skaly. Presnejšie povedané: skalné útvary, ktoré tu príroda so svojimi nástrojmi (vetrom, pieskom...) vytvára už naozaj veľmi dlhý čas.
Ak vám táto krajina pripadá ako odniekiaľ z Marsu, tak to nie je náhoda a nie ste jediný. Rovnako sa tu tak cítili aj americkí režiséri či vedci. Práve na tejto púšti sa okrem iného natáčal známy film Marťan. A na tejto púšti už NASA neraz skúšala svoje prístroje, ktoré mali ísť do vesmíru. A aby toho nebolo málo, tak tu nájdete vesmírnu dedinku, v ktorej môžete prespať a aj vy sa tak trochu cítiť ako nejaký Marťan.
Je niekoľko možností a trás, ako si vychutnať Wadi Rum. Môžete si zaplať kratšiu, stredne dlhú či dlhú tour s lokálnymi. Videl som pár ľudí, ktorí chodili po púšti pešo. Väčšina jazdí na džípoch. Niektorí vyskúšajú aj ťavu či dokonca trochu snowboard. 🙂 A ak budete chcieť, môžete na púšti aj prespať. Či už v beduínskom stane alebo ako na susednej planéte. 🙂
5. Wadi Mujib
U prírodných výtvoroch ešte ostaneme. Ďalším je Wadi (v preklade: údolie) Mujib. Ide o nádherný kaňon, ktorý bol UNESCO vyhlásený za prírodnú rezerváciu.
Toto miesto ocenia najmä vyhľadávači trochu akčnejšieho dobrodružstva. Čaká vás tu totiž kaňoning, teda akási vodná turistika naprieč kaňonom. 🙂 Dajú vám záchrannú vestu a vy sa snažíte po vode, a za pomoci pripravených lán a rebríkov, zdolávať jednotlivé prekážky.
V porovnaní s inými kaňoningmi, ktoré som vo svete vyskúšal, ide o ľahký, kde vás možno trochu potrápia (skôr dobre osviežia) len 2-3 úseky. No vďaka kráse tohto kaňonu a možnosti osviežiť sa pred rozpáleným jordánskym slnkom, obzvlášť v tejto oblasti pri Mŕtvom mori, túto zastávku určite odporúčam. Mnohí ju na záver dávajú medzi TOP tejto krajiny.
Kaňon ale nie je otvorený vždy, napríklad ak v predchádzajúcich dňoch výrazne pršalo (typické pre niektoré obdobia), môže byť v ňom až príliš veľa vody na to, aby tam púšťali ľudí. Taktiež sa tu platí vstup, aktuálne 25 JD a JordanPass tu neplatí. Odporúčam obuv do vody a ak chcete aj fotiť, tak určite nepremokavú taštičku, ktorá sa dá prípadne požičať na začiatku. Mokrý od hlavy po päty bude na 100%!
6. Aqaba
Jedno z najväčších a najdôležitejších miest na samom spodku Jordánska. Oblasť, kde sa toto mesto nachádza, je zaujímavé už len z pohľadu na mapu. Kúsok od seba tu máte až 4 krajiny − Jordánsko, Svätú zem (Izrael, Palestína), Egypt a Saudskú Arábiu. Keďže ide o dôležité, prístavné mesto v tak zaujímavej oblasti, ani tu sa milovníci dejín nebudú nudiť. Obzvlášť, ak sa bavíme o dosť vojnových dejinách 20. storočia, vrátane príbehov známeho Lawrenca z Arábie, ktorý toto mesto napadol.
No dejiny nie sú tým, čo ľudí do tohto mesta láka. Ale teplo a more. Presnejšie Červené more, ktoré je rajom pre potápačov.
7. Ammán
Na zozname nemôže chýbať ani hlavné a najväčšie mesto Jordánskeho kráľovstva − Ammán. Ide o nie len najväčšie mesto Jordánska, ale aj jedno z najväčších miest celého Blízkeho východu. Oficiálne má už cez 4 milióny obyvateľov, neoficiálne viac ako celé Slovensko. Takže aj výber možností, čo robiť v takom veľkomeste, je pestrý.
Spomeniem aspoň moje najobľúbenejšie miesto v rámci Ammánu, ktoré poteší každého, kto má rád históriu a krásne výhľady. Týmto miestom je Citadela Ammánu v centre mesta. Citadela je vyššie, opevnené miesto a tá v Ammáne skutočne stojí za to. Na malom kúsku tam nájdete naozaj neuveriteľný kus histórie. Od obydlí starých vyše 2000 rokov pred Kristom, cez rímsky chrám Herkula, byzantský kostol, mešitu z ranného islamu, veže z dôb Saladina (doba križiakov)... a taktiež malé, no naozaj perfektné múzeum, ktoré vás zoberie komplet celými, bohatými dejinami Jordánska. Opakujem, toto všetko v jednom malom areály. A k tomu nádherné výhľady na okolitý, rozliaty Ammán, vrátane veľkého, rímskeho divadla pod vami.
8. Miesto Ježišovho krstu
Keďže Svätá zem (Izrael, Palestína) je čo by kameňom i sebou dohodil, aj územie dnešného Jordánska je posiate miestami s biblickými príbehmi. Pokúsim sa vybrať aspoň dve najdôležitejšie:
To prvé z nich je od Svätej zeme doslova na jeden skok. Rieka Jordán, ktorá tečie do Mŕtveho mora, tvorí hranicu medzi Jordánskom a Svätou zemou. Ide o najznámejšiu biblickú rieku. Práve v nej Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista. Je to jeden z momentov, ktorý sa dá považovať za úplný začiatok / vznik kresťanstva. Lebo práve krstom sa dodnes stávame kresťanmi a v okamihu, keď ho Ježiš prijal, stal sa ním vlastne aj on. Miesto, kde sa krst Ježiša Krista mal udiať, nájdete kúsok od Mŕtveho mora.
9. Nebo
Ešte azda známejšie biblické miesto v Jordánsku než miesto Kristovho pokrstenia. Nebo je hora nad Jordánskym údolím − to je to údolie v mínusových výškach, kde nájdete Mŕtve more i rieku Jordán, takže nie je to ďaleko od predchádzajúceho miesta.
Za vhodného počasia je z hory Nebo pekne vidno Svätú zem a dnes dokonca aj samotný Jeruzalem. A práve toto videl vyvolení národ (židia) na čele s Mojžišom po desaťročiach putovania z egyptského zajatia. Mal to byť odtiaľto ich prvý pohľad na svoju zasnúbenú zem.
Pre samotného Mojžiša sa jeho dlhá cesta tu na hore Nebo končí. Za to, že začal pochybovať, mu bolo Bohom dopriate zasnúbenú zem vidieť, no už nie do nej vstúpiť. Teda na tejto hore Mojžiš zomiera.
Na vrchu vás okrem výhľadu (za priaznivého počasia) a veľkej palice s hadom (Mojžišov symbol) čaká aj jeden kostolík. Ide o nový, moderný kostol, ktorý je postavený na mieste starého, byzantského kostola. No a starý byzantský kostol tu po sebe zanechal jednu skutočne nádhernú vec – takúto približne 1500 rokov starú mozaiku:
10. Kerak
Ako milovník obdobia križiackych výprav a obzvlášť filmu Kráľovstvo nebeské, nemôžem vynechať ani toto miesto. Jordánsko je známe aj svojimi križiackymi pamiatkami, hradmi. No a tým najznámejším je podľa mňa hrad Kerak (Al-Karak).
Obzvlášť známy sa stal po filme Kráľovstvo nebeské, ktorý zachytáva dôležité obdobie medzi 2. a 3. križiackou výpravou. Teda obdobie slávneho Saladina, ktorý napokon porazil križiakov na poliach Hattínu (pri Galilejskom jazere) a dobil Jeruzalem z rúk križiakov. No a práve v týchto časoch, a taktiež aj v samotnom filme, nám vstupuje do príbehu hrad Kerak so svojim križiackym panovníkom Renaudom de Chatillonom. Ak si spomínate, v tom filme to bol ten zlý, bacuľatý ryšavec. A aj v skutočnosti bol Renaud riadny magor a dovolím si povedať psychopat. Okrem iného, porušoval dohody a napádal moslimské karavany. Stal sa provokatérom vojny a to sa mu podarilo. Saladin sa rozhodol so svojou nemalou armádou Renauda na hrade Kerak navštíviť a obliehať. Presne tento moment − ako Saladina prichádza ku Keraku a Orlando Bloom 😀 sa rozhodne brániť ľudí, ktorí sa bežia do hradu schovať − je i v samotnom filme. Napokon sa Saladin skutočne stiahol, no neskôr, po spomínanej kľúčovej bitke u Hattínu (aj tá je v skratke vo filme), Kerak aj tak dobil.
Čiže ak aj vás fascinuje toto križiacke obdobie a ste fanúšikom tohto filmu, určite sa tu zastavte. 🙂 Hrad je celkom dobre umiestnený medzi Ammánom a juhom krajiny, teda smerom na Petru, Wadi Rum či Aqabu. Takže ho možno niektorí z vás zmestíte do programu ako zastávku po ceste.
Text a fotografie:
František Fefe Kekely