Tento článok s fotografiami som vytvoril v angličtine pre ľudí zo zahraničia, aby sa dozvedeli o tomto nádhernom kúsku zeme v srdci Európy. Tí, čo navštevujú naše hory pravidelne, sa tu moc nového zrejme nedozvedia, no možno to motivuje aj nejakého Slováka/Čecha, ktorého naše hory zatiaľ až tak nelákali, aby navštívil túto nádhernú časť našej krajiny.

Vidieť najmenšie veľhory sveta je pre nás jednoduché. Stačí len odbehnúť nad Liptov, k slovensko-poľským hraniciam. Tento nádherný kút Slovenska a náš najstarší národný park je najvyššou časťou Karpát – druhého najdlhšieho horského systému Európy, ktorý s dĺžkou vyše 1400 km zasahuje do ôsmych štátov.

29 vrcholov tohto parku je nad hranicou 2 500 metrov nad morom. Množstvo ples a niekoľko vodopádov tvoria taktiež jeho neodmysliteľnú súčasť.

Vitajte vo Vysokých Tatrách 🙂 

Na začiatok, dobré tatranské ráno.

Rysy – najvyšší vrch Poľska

Rysy sú pre turistov veľmi obľúbenou horou, ktorá má tri vrcholy – 2 503 metrov nad morom, 2 498, 7 m. n. m. a 2 472 m. n. m. Vrch je slovensko-poľskou hranicou. Jeho severo-západný vrchol (ten s 2 498 m. n. m.) je najvyšším vrcholom Poľskej republiky. Zvyšné dva sa nachádzajú na slovenskej strane. Pre bežných turistov sú Rysy najvyšším dostupným bodom, kam sa môžu legálne vo Vysokých Tatrách dostať i bez horského sprievodcu.

Výhľad z Rysov:

Z poľského vrcholu môžete vidieť dve plesá - Czarny Stav pod Rysami a Morskie Oko, ktoré je najväčším plesom Vysokých Tatier:

Návšteva z Lotyšska Evija (Morskie Oko to vzdialenejšie, druhé pleso)

Z Rysov môžete dobre vidieť i najvyššiu horu celých Vysokých Tatier – Gerlachovský štít, 2 654, 4 m. n. m. Samozrejme, okrem Tatier je to i najvyšší vrch celých Karpát a Slovenska. Ak by ste chceli legálne vyliezť na jeho vrchol, musíte ísť s horským sprievodcom.

Ak chcete ísť na Rysy, máte dve možnosti – z Poľska alebo zo Slovenska. Ak zvolíte slovenskú stranu, pozdĺž Žabích ples, môžete si cestou urobiť i takúto fotku pod Ťažkým štítom, 2 520 m. n. m. (často prezývaný i Český štít):

Niektorí okoloidúci nám nahovorili, že je to Gerlach 😀 ... nie, nie je!

Ťažký štít

Ak ste z krajiny bez kopcov ako Lotyšsko, myslím, že sa vám vo Vysokých Tatrách bude páčiť 😀 :

Cestou smerom na Rysy

Výstup na Rysy v zime môže byť taktiež zaujímavý, no i nebezpečný.

Pivi 🙂

Dnes je obtiažnosť tohto výstupu jednoduchšia ako predtým. Môžete totiž použiť nové schody, ktoré tu vlani navŕtali. Podľa môjho názoru je to už trochu nuda.

Alebo môžete použiť miestny bicykel 😀 :

Chcel by som si pozrieť, ako ho tu ten človek ťahal.

Chata pod Rysmi

Táto chata vo výške 2 225 m. n. m. je najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách, samozrejme, i na Slovensku a v celom európskom pohorí Karpát. Môžete si tu kúpiť nejaké jedlo, vodu či počas leta fajné pivo, v zime preferujem rum s čajom. Ten môžete získať i ak na chatu niečo vynesiete (napríklad vodu či mlieko) zo stanovišťa, ktoré je na Popradskom plese. Odporúčam len fyzicky zdatnejším. 🙂

Ak chcete liezť na Rysy z poľskej strany, musíte ísť pozdĺž Morského Oka a Czarneho Stavu pod Rysami. Túto trasu hore som ešte neskúšal ale viacero ľudí mi povedalo, že je to väčšia výzva ako ísť zo slovenskej strany.

Morské Oko a Mengusovské štíty. Toto najväčšie pleso Tatier je taktiež domovov množstva rýb. A naozaj sa tu cítite ako pri mori. Kedysi sa vraj aj verilo, že je pod zemou prepojené s morom.
Czarny Stav pod Rysami

Kriváň

Azda známejší než Rysy či samotný Gerlach. Jeden zo symbolov Slovenska, na ktorý vyliezol i samotný Štúr, je pochopiteľne taktiež veľmi obľúbeným a navštevovaným vrcholom národného parku. Dokonca, bol považovaný za jeho najvyšší bod, hoc výškovo nedosahuje ani spomínanú hranicu 2 500 m.n.m., „len" 2 494,4 m. n. m.

Napriek tomu, že nepatrí medzi top vrcholy, je podľa mňa z neho najkrajší výhľad. Môže za to jeho poloha, viac menej, na okraji Vysokých Tatier. Vy tak máte pred sebou v jednej línii všetky najvyššie vrcholy národného parku:

Samozrejme, prechádzka mestským parkom to zrovna nie je:

Štrbské pleso

Toto pleso je najnavštevovanejším miestom národného parku. Môžete tu stretnúť lenivších výletníkov, ale i množstvo takých, ktorí tu začínajú svoje výstupy. Štrbské pleso je akoby štartovací a koncový bod na viaceré vrcholy – napríklad pre mňa i na spomínaný Kriváň či Rysy. Nazývam ho i „main squrom“ alebo námestím Vysokých Tatier.

Štrbské pleso
Pohľad zo Štrbského plesa

Predné Solisko – najdostupnejší a jeden z najnižších vrcholov Vysokých Tatier

Ak vaša fyzická kondícia nie je podľa vás vhodná pre nejaký náročnejší výstup, ale nechcete byť len niekde dole pri Štrbskom plese so spomínanými výletníkmi, možno je tento vrchol práve pre vás. Predné Solisko má 2 093,3 m. n. m. Ak sa tam chcete dostať, potrebuje len približne tri hodiny zo Štrbského plesa a niečo cez dve hodiny pre váš návrat (šikovní to dajú určite rýchlejšie). Dobrá správa aj pre lenivých výletníkov: Môžete použiť lanovku Solisko, ktorá končí pri Chate pod Soliskom vo výške 1 840 m. n. m.

Predné Solisko
Kamarát Samo na Prednom Solisku
Fotografia z Chaty pod Soliskom s nebezpečným medveďom tatranským
Horský guru. Vrch za mnou – Kriváň
Zuzka
Nemám som tu len jednu návštevu z Lotyšska. Táto krajina síce nemá kopce, ale dievčatá odtiaľ sú naozaj nezničiteľné!

Lomnický štát a Skalnaté pleso

Ďalší veľmi populárny vrh je Lomnický štít. S 2 633,9 m. n. m. je to druhá najvyššia hora Vysokých Tatier. Aj on bol dlho považovaný za najvyšší vrchol. (Zrejme to bola naozaj náročná úloha zistiť v tej dobe.)

Na jeho vrchu je Kaviareň Dedo, apartmán, televízna retranslačná stanica, astronomická i meteorologická stanica. Samozrejme, najvyššie položená kaviareň, najvyššie položený apartmán... nie len Slovenska, ale strednej Európy.

Ak sa chcete dostať na vrchol, môžete použiť lanovku zo Skalnatého plesa. Jej cena je okolo 20 eur. Ďalší legálny spôsob, ako ísť hore, je s horským sprievodcom.

Bohužiaľ, na vrchole Lomnického štítu som zatiaľ nebol. Navštívil som len Skalnaté pleso (niekedy prezývané aj Lomnické pleso), ktoré je pod touto horou v nadmorskej výške 1 754 metrov nad morom.

Môj štartovací bod tentokrát nebolo Štrbské pleso, ale železničná stanica Tatranská Lomnica. Ďalšia známa cesta je zo Starého Smokovca. Opäť, pre lenivších, ak chcete navštíviť toto pleso, môžete použiť lanovku až z Tatranskej Lomnice.

Fotografiu tohto nie príliš veľkého plesa vám ukázať nemôžem, keďže jeho voda bola vtedy zamrznutá a mohli ste vidieť akurát tak nič, biele pri bielom. Ak by som tam nebol ešte ako malý chalan, ani by som nevedel, že tam nejaké pleso je. (Čiže v zime s ním príliš nerátajte.)

Napriek tomu tento výlet bol naozaj mega. Mohli sme vidieť asi tú najkrajšiu inverziu môjho života. 🙂

A na záver moja super kamarátka a skúsená turistka Veronika 😀

Ďakujem za pozornosť. Dúfam, že Vás fotografie dostatočne namotivovali navštíviť tento naozaj jedinečný kút Slovenska. 🙂

Fotografie & text

František Fefe Kekely